Drīz dažas Latvijas skolu bibliotēkas saņems jaunu lietuviešu bērnu un jauniešu rakstnieku grāmatu dāvinājumu – tā tiks pagodinātas skolas, kuras 2020. gadā piedalījās starptautiskajā Lietuvas un Latvijas skolu bibliotēku projektā “Baltu literatūras nedēļa”.

Pateicoties projekta sponsoru – Kafijas draugs, Fejas nams, RT TAX, Lonas Latvija – atbalstam skolu bibliotēku krājumu bagātinās rakstnieka Marjus Marcinkeviča un mākslinieces Linas Dūdaites pasaka “Svizis” (2019), grafiskais Jurgas Viles un Linas Itagaki stāsts “Sibīrijas haiku” (2020) un Kotrīnas Zīles romāns pusaudžiem “Samainītais” (2020). Pirmās divas grāmatas kopā ar bērniem lasīt tiek aicināti arī pieaugušie. Grāmatas “Svizis” sižets par draudzību, bailēm un drosmi var turpināties, diskutējot, piemēram, par to, vai ir jābaidās no tā, kas atrodas pāri robežai, bet stāsta “Sibīrijas haiku” lasīšana par bērnu pieredzi un iespaidiem Sibīrijā, kur viņi kopā ar ģimeni nokļuva pēc 1941. gada deportācijas, var turpināties, šķirstot vecvecāku fotogrāfiju albumus, klausoties viņu atmiņas un atceroties tos, kas no izsūtījuma tā arī neatgriezās. Romāna “Samainītais” lasītājus labāk atstāt vienatnē ar sešpadsmitgadīgajiem personāžiem, jo jūtu un mistikas pasaule pieprasa zināmu norobežošanos. Visas minētās grāmatas Lietuvā ir ieguvušas dažādas balvas, bet grāmatas “Svizis” un “Sibīrijas haiku” šogad tika iekļautas Latvijas Bērnu, jauniešu, vecāku žūrijā. Jāatgadina, ka šo un vēl daudzu citu lietuviešu rakstnieku grāmatu tulkotājas Daces Meieres talants un ražīgums tika novērtēts gan Latvijā, gan Lietuvā – š. g. jūlijā tulkotāja un grāmatas “Sibīrijas haiku” autores saņēma Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu, bet 30. septembrī Viļņā D. Meierei tika pasniegts Lietuvas tulkotāju savienības apbalvojums – Svētā Hieronima balva.

Projekts “Baltu literatūras nedēļa” bija ieplānots šī gada marta beigās, taču Covid-19 pandēmijas dēļ tika pārcelts uz rudeni. Projekta ideja Lietuvas skolu bibliotekāriem no Jonavas rajona radās pēc Ziemeļvalstu literatūras nedēļas piemēra, atzīstot, ka par vistuvāko kaimiņu – latviešu literatūru – Lietuvas skolās nemaz netiek runāts. Projekts, kura mērķis ir stiprināt skolēnu motivāciju lasīt, iepazīstot radniecīgu tautu – lietuviešu un latviešu – literatūru, valodu, tradicionālo kultūru un vēsturi, pirmoreiz tika izsludināts 2017. gada pavasarī un uzreiz guva lielu atzinību – katru gadu tā dalībnieku skaits aug un katru reizi pārsteidz ar radošām idejām, skolēnu talantiem un ieinteresētību. Šogad projekta pasākumos skanēja kaimiņtautu valoda, dziesmas, tika lasīta un prezentēta pazīstamu rakstnieku daiļrade, organizētas radošās darbnīcas, filmu skates, rīkotas zīmējumu, grāmatu izstādes, viktorīnas. Jonavas rajona skolas pārsteida ar latviešu literatūras lasīšanas maratonu, kurā piedalījās 11 skolas un gandrīz 1000 skolēnu un skolotāju. Projekta pasākumos skolotāji un skolēni stāstīja ceļojumu iespaidus, interesējās par kaimiņtautu pārstāvjiem savā skolā vai pilsētā, pētīja ģeogrāfiju, kulināriju, tūrisma objektus, bet ar saviem darbiem un atradumiem dalījās projekta “Facebook” grupā.

Pavisam šogad projektā piedalījās 49 mācību iestādes: 34 – no Lietuvas (Jonavas, Paņevežas, Kauņas, Viļņas, Šauļu, Ukmerģes, Pakrojas, Sventājas), 15 – no Latvijas (Daugavpils, Riebiņiem, Viesītes, Misas, Jelgavas, Kalētiem, Saldus, Rīgas, Jūrmalas, Jaunogres, Aizkraukles, Salacgrīvas, Garkalnes, Iecavas). Latvijas skolās vispopulārākās šogad bija lietuviešu mākslinieku, rakstnieku Ķēstuta Kasparaviča un Linas Žutautes bērnu grāmatas, jaukus inscenējumus iedvesmoja radīt Šarūnes Baltrušaitienes grāmata “Kā zaķis iepazina jūtas”, dažās skolās tika radoši interpretēta lietuviešu tautas pasaka “Egle, zalkša līgava”. Dažas skolas jau projekta laikā iegādājās un izmantoja minētās grāmatas “Sibīrijas haiku” un “Svizis”. Dāvināt grāmatas nākamā gada projekta dalībniekiem no Latvijas gatavojas arī Lietuvas Republikas vēstniecība.

Lietuvas skolās visvairāk tika lasītas un dažādi interpretētas Zanes Zustas “Ucipuci meklē mājas”, Jura Zvirgzdiņa “Tobiasa blēņu stāsti” un “Lauvas rūciens”, Imanta Ziedoņa “Krāsainās pasakas”, Annas Sakses “Pasakas par ziediem”, Vitas Štelmaheres “Piglas stāsti”, Rutas Skrebeles , “Palaidnību karaļa Jāņa B. dienasgrāmata”, Margaritas Stārastes “Zili brīnumi zaļā dārzā”, latviešu tautas pasakas un literārās Kārļa Skalbes pasakas. Vecāko klašu skolēni lasīja fragmentus no Māras Zalītes romāna “Pieci pirksti”, Jāņa Joņeva “Jelgava ʻ94”, Noras Ikstenas “Mātes piens” u. c. Dažas no minētajām grāmatām pērn Lietuvas skolām uzdāvināja Latvijas Republikas vēstniecība Lietuvā. Pagaidām vēl nelielu, taču ļoti vērtīgu latviešu autoru grāmatu tulkojumu stūrīti Lietuvas skolās šogad bagātināja bērnu iemīļotās Zanes Zustas grāmatas par Ucipuci turpinājums, vēsturnieku Ilgvara Butuļa un Antonija Zundas grāmata “Latvijas vēsture” (Latvijas vēstniecības dāvana), rakstnieces Laimas Kotas romāns “Istaba” un citas grāmatas.

Šogad projekta programmu papildināja jauni projekta partneri – Latvijas Nacionālais kino centrs un Lietuvas kino centrs. Ar lielu interesi lietuviešu skolēni savās klasēs varēja skatīt kino filmas “Bille”, “Paradīze ʻ89” un animācijas filmu “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi”. Dažas lietuviešu uzņemtās filmas no Lietuvas kino fondiem tika piedāvātas arī latviešu skolām.

Metodisku palīdzību skolotājiem un bibliotekāriem katru gadu sniedz Kauņas Vītauta Dižā universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Letonikas centrs. Šogad centrs Lietuvas pedagogiem piedāvāja piedalīties seminārā, kurā tika sniegtas ziņas par latviešu valodu, Latvijas kultūras vērtībām un bērnības atmiņu naratīvu latviešu prozā.

Baltu literatūras nedēļa visiem dalībniekiem sagādāja labas emocijas, iespaidus un atklājumus. Projekta organizatori cer, ka projekts veiksmīgi turpināsies arī turpmāk, iesaistot ne tikai arvien vairāk skolu, bet arī rakstniekus, tulkotājus, jaunus partnerus un atbalstītājus.

Projekta iniciatori: Jonavas rajona Žeimju skola-daudzfunkciju centrs.

Projekta partneri: Vītauta Dižā universitāte, Latvijas Republikas vēstniecība Lietuvā, Lietuvas Republikas vēstniecība Latvijā, Jonavas rajona pašvaldība, Latvijas Nacionālais kino centrs, Lietuvas Kino centrs

Projekta sponsori: Lonas, Fejas nams, Kafijas Draugs, RT TAX

Projekta Facebook grupa: Baltų literatūros savaitė/Baltu literatūras nedēļa

 

Ziņa sagatavota pēc projekta organizatoru informācijas