• “Bibliotēku mārketings: Brēmenes pilsētas bibliotēkas pieredze” — Brēmenes pilsētas bibliotēkas direktora vietnieks Ervīns Mītke ir pārliecināts: klientus laimīgus padarīt spēj tikai laimīgi darbinieki. Tieši tādēļ pēdējā laikā mazinās agrākā tendence līdzekļus ieguldīt reklāmā un sabiedriskajās attiecībās, tā vietā arvien vairāk uzmanības un finanšu resursu veltot iekšējam mārketingam — darbinieku vēlmju un vajadzību nodrošināšanai. Nav šaubu, ka iekšējais mārketings ir arī viens no lasītājorientētas bibliotēkas pīlāriem.
  • ““Trešais tēva dēls” turpina darbu” — dzelzceļa stacijā, autoostā, lielveikalā, kultūras namā vai sporta centrā — tik dažādas ir ceļojošās izstādes “Pasaule klikšķa attālumā” norises vietas Latvijas novados. Tomēr visās vietās izstādes projekta mērķis ir viens — uzrunāt cilvēkus, kuri par bibliotēku sniegtajām jaunajām iespējām un labumiem — brīvpieejas datoriem un bezmaksas internetu — vēl nezin vai arī līdz šim nav uzdrošinājušies tos izmantot. Pielikumā — krāšņa fotogalerija no izstādes atklāšanas pasākumiem.
  • “Mazo grāmatiņu valdzinājums: miniatūrgrāmatu vēsture un mūsdienas” — mazais izmērs rosina miniatūrgrāmatu izgatavotājus uz fantāzijas lidojumu, spēli, tehniskiem eksperimentiem ar formu un mākslinieciskiem paņēmieniem. Starp mākslinieciski vērtīgākajām un interesantākajām kolekciju pērlītēm Latvijas bibliotēkās minams ermoņikas veidā izgatavots mākslas darbu reprodukciju albumiņš metāla futrālītī, nedatēta senebreju Bībele izsmalcinātā apdarē, kas ievietota zeltītā kārbiņā ar lupu, 5×5 mm mazā tēvreize 7 valodās un daudzas citas.
  • “Skolas bibliotēkas estētiskā vide” — ja skolas vadība saprot bibliotēkas nozīmīgumu un tās milzīgās potences, ko skolas bibliotēka var dot skolai, tad rod iespēju bibliotēkas attīstībai. Aizbildināšanās ar naudas trūkumu ir parasta lieta. Tomēr galvenais ir attieksme. Jo pat ar minimāliem līdzekļiem var veikt daudzas lietas.
  • Mūsdienu pusaudzis bibliotēkā — 80% lasošo pusaudžu Lietuvā dod priekšroku ārzemju rakstnieku grāmatām. Kāpēc? Pusaudži uzskata, ka pašmāju autoru darbi ir garlaicīgi, tēmas — neinteresantas, tajos pārāk daudz vēstures, sadzīves un moralizēšanas. Jaunie lasītāji grāmatas sākuši rakstīt paši, rodot atzinību vienaudžu vidū. Populāras ir sešpadsmitgadīgās Tekles Kavtaradzes grāmatas “Nezināmā”, “Ar basām kājām pa naksnīgo pilsētu” — kaut arī tajās, iespējams, ir daudz stilistisku negludumu un citu trūkumu, to atsver autores atklātība un pusaudžiem tuvu tēmu izvēle.
  • “Lasīšanas un bibliotēkas popularitāte jauniešu vidū” — ņemot vērā pusaudžu lielo mācību slodzi skolā, bibliotēkai nevajadzētu censties viņus par katru cenu izglītot. Svarīgākais jauniešu piesaistes princips — piedāvāt vietu atpūtai “place to be” stilā ar filmu cikliem un vērienīgiem pasākumiem, populāru rakstnieku un mūzikas grupu līdzdalību. Svarīgi ir piedāvāt pusaudžu interesēm atbilstošus medijus, kur rodama informācija par viņu iecienītākajām brīvā laika nodarbēm, vienlaikus papildinot to ar nopietnu un izklaidējošu daiļliteratūru par pusaudžiem aktuālām tēmām, ko caurstrāvo viņiem raksturīga dzīves uztvere.
  • Ārzemju bibliotēku notikumi — Igaunijas Nacionālajai bibliotēkai jauna ģenerāldirektore; viedokļi, iebildumi un kritika par 2008.gada 20.novembrī Beļģijas Karaliskajā bibliotēkā atklāto Eiropas digitālo bibliotēku “Europeana”; Luksemburgas parlaments atliek Nacionālās bibliotēkas celtniecību; Amerikas Bibliotēku asociācija lūdz ASV Kongresam rast papildus 100 miljonus dolāru finansējumu publisko bibliotēku darbības stimulēšanai ekonomiskās krīzes laikā u.c.
 
Visi, kas jūtas piederīgi bibliotēku pasaulei, tiek aicināti iesaistīties žurnāla veidošanā!
 
 
Informāciju sagatavoja:
Marlēna Krasovska
LNB Bibliotēku attīstības institūta
Bibliotēku pētniecības un informācijas nodaļas galvenā bibliotekāre
 
Redakcijas adrese:
Tērbatas ielā 75-311
Rīga, LV-1001
Tālr.: 67969132
E-pasts: Biblioteku.Pasaule@lnb.lv