Erasmus+ pieredzes apmaiņas brauciens uz Seinajoki Somijā
No 2025. gada 17. līdz 21. februārim, Latvijas Nacionālās bibliotēkas medijpratības nozares eksperts Emīls Rotgalvis, nozaru informācijas eksperte Elita Vīksna un Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas Reģionālā̄ mācību centra vadītāja Gita Švarce devās uz Seinajoki pilsētu Somijā, lai piedalītos Erasmus+ projektā “Pieaugušo izglītības mobilitāte”. Emīla uzdevums bija vadīt mācības senioru, bibliotekāru un Seinajoki universitātes studentu grupai par medijpratības pamatiem, savukārt Elita un Gita piedalījās darba ēnošanā pilsētas izglītības iestādēs un bibliotēkā. Latvijas Bibliotēku portāls piedāvā nelielu ieskatu braucienā gūtajos iespaidos un pieredzē.

Gan kopīgajās mobilitātes aktivitātēs, gan individuālajās programmās brauciena dalībnieki guva vērtīgu pieredzi trijās uzņemošajās organizācijās – Seinajoki Pieaugušo izglītības centrā, Seinajoki Publiskajā bibliotēkā, kā arī Lietišķo zinātņu universitātē.
Seinajoki Pieaugušo izglītības centrā, mobilitātes ietvaros, iepazināmies ar izglītības iestādes darbību, kas tiek īstenota renovētās vēsturiskās slimnīcas telpās. Erasmus+ koordinatores un mūzikas skolotājas Annas Pellikkas vadībā iepazinām plašo kursu piedāvājumu – no vizuālās mākslas un mūzikas līdz pat kulinārijai un digitālo prasmju apguvei. Patīkami pārsteidza radošās rakstīšanas nodarbība, kas jau devīto gadu norit Pieaugušo izglītības centrā. Nodarbībā valdīja radoša, patīkama, uz sarunu un viedokļu apmaiņu vērsta atmosfēra. Savukārt, domājot par ģimenēm ar bērniem, Pieaugušo izglītības centrs ir izstrādājis mazo bērnu mūzikas nodarbības. Nodarbību uzdevums – ar mūzikas, skaņas, intonācijas, kustības, pieskārienu palīdzību veicināt veidoties un attīstīties mazajām personībām. Piedalījāmies arī mācību centra populārākajā nodarbībā – vakara jogas nodarbībā, kas tiek rīkota speciālā zālē turpat Seinajoki Pieaugušo izglītības centrā. Nodarbība veicināja labbūtību un kalpoja kā iespēja atslēgties no garās dienas.
Seinajoki bibliotēkā iepazināmies ar tās daudzpusīgo darba ikdienu. Apmeklējām bibliotēkas abas centrālās ēkas, iepazīstot grāmatu nodošanas punktu, automatizētu grāmatu šķirošanas iekārtu Heelu, rezervēto grāmatu vietu, lietu bibliotēku, bērnu lasītavu un ikdienas apkalpošanu tajā, kluso lasītavu, makerspace jeb koprades telpas ar 3d printeriem, audio/video/mūzikas lasītavu ar iespaidīgi lielu krājumu un turpat esošās lasītāju nišas, kuras visaktīvāk izmanto skolēni. Tāpat arī krātuvi, kurā var ienākt ikviens lasītājs, mūzikas studiju, jauniešu telpu, seno grāmatu izstādi. Iepazinām veco bibliotēkas ēku, kas tik aktīvi lietota netiek, bet tiek dzīvināta ar pasākumiem bērniem. Būtiski piebilst, ka bibliotēkas galvenās ēkas – 1965. gada un 2012. gada celtnes – vieno Somijas dižākā arhitekta Alvara Alto rajons.
Īpaša uzmanība tika veltīta arī bibliobusu sistēmai. Seinajoki darbojas divi bibliobusi – Ilo un Valo (tulkojumā Prieks un Gaisma), kas nodrošina bibliotēkas pakalpojumus bērniem, senioriem un attālu reģionu iedzīvotājiem. Kaut arī Somijā bibliobusu skaitam ir tendence samazināties, abi Seinajoki bibliobusi joprojām ir populārs pakalpojums. Viens apbraukā pilsētas centru, otrs – apkaimes, un kopējais to pieturvietu skaits ir 140. Bibliobusi ir aprīkoti ar grāmatām, digitālajām ierīcēm un pat nelielu virtuvīti darbiniekiem.
Labprāt izmantojām Somijas kolēģu piedāvājumu apmeklēt vēl divas Seinajoki bibliotēkas filiāles. Apmeklējām speciālo bibliotēku vietējās slimnīcas, kā arī mentālās veselības centra rajonā, kas atvērta ikvienam agri no rīta un vēlu vakarā. Otra apmeklētā filiālbibliotēka bija Nurmo bibliotēka, kas ir skolēnu tikšanās punkts, jo atrodas triju skolu krustpunktā. Dienas gaitā nostiprināta izpratne par dažiem aspektiem, kas atšķir Somijas bibliotēkas no Latvijas bibliotēkām. Somijā kā norma katrā bibliotēkā ir pieejams lietu bibliotēkas pakalpojums (iespēja uz laiku aizņemties dažādas saimniecībā un brīvajam laikam noderīgas lietas), kā arī koprades telpas. Jauniešus piesaista arī iespēja aizņemties videospēles jaunākajām konsolēm. Iepazinām arī Somijas bibliotēku datu aizsardzības prakses – darbinieki paraksta vienošanos par lasītāju datu neizpaušanu, un bibliotēkā nedrīkst saglabāt iedzīvotāju atnestos vēsturiskos fotoattēlus bez īpašas atļaujas.
Ne vien iepazinām Somijas bibliotēku darbu, bet stāstījām arī par savu ikdienu. Kopīgi stāstījām par Latvijas Nacionālās bibliotēkas aktivitātēm, kā arī kolēģi iepazīstināti ar Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas darba ikdienu. Atsevišķs fokuss veltīts medijpratībai. Emīls Rotgalvis Somijas bibliotekāriem vadīja nodarbību par kritiskās domāšanas lomu ikdienā, fokusējoties uz dezinformācijas identificēšanas metodēm. Seinajoki Lietišķo zinātņu universitātē aizvadīta lekcija topošajiem bibliotekāriem, kur tika apskatīta zinātnes komunikācija un mediju satura uzticamība. Savukārt Pieaugušo izglītības centrā – tikšanās ar senioru mācību grupu par viņiem aktuālajiem medijpratības jautājumiem.
Ārpus mobilitātes mācību ikdienas iepazinām vietējo pilsētu un tās sniegtās iespējas. Apmeklējām Seinajoki mākslīgi radīto ezeru, kas izrakts 20. gadsimta 50. gados un turpat blakus esošo pasaku mežu – mūsu Tērvetes dabas parka analogu. Ziemīgais un saulainais laiks ļāva īpaši izbaudīt un sajust Somijai tik raksturīgās dabas vērtības. Otrajā dienā pievienojāmies bibliotēkas kolektīvam uz filmu vakaru. Arī šī bija vērtīga mobilitātes daļa, jo demonstrēja, ka bibliotēka veicina arī darbinieku kopību un labbūtību, saliedējot kolektīvu. Savukārt noslēdzošā mobilitātes aktivitāte bija vizīte Kalevan Navetta – Seinajoki kultūras centrā vēsturiskā noliktavas un ražošanas ēkā – trīsstāvīgā šķūnī. Tagad tur mājo gan radošās koprades telpas, gan modernas izstāžu zāles, gan koncertzāle. Ar to mūs iepazīstināja pilsētas kultūras jautājumu vadītāja. Individuāli tika apskatītas piedāvātās izstādes. Viena par vēsturi, skaista un dziļi personiska, otra – jauna un moderna.
Kopumā pieredze Somijā parādīja, ka bibliotēkas var būt daudzfunkcionāli centri, kas sniedz izglītības un sabiedrības integrācijas pakalpojumus visām iedzīvotāju grupām. Pēc atgriešanās Latvijā komandējuma dalībnieki plāno dalīties pieredzē ar Latvijas bibliotekāriem:
- Emīls Rotgalvis organizēs seminārus par medijpratības pasniegšanu dažādām auditorijām;
- Gita Švarce veidos informatīvus pasākumus Liepājas Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā;
- Elita Vīksna uzstāsies pasākumu ciklā “Tikšanās bibliotekāru stāvā”, daloties ar gūtajām atziņām.

Aicinām lasīt arī citas pieredzes pastkartes:
2025
Siguldas novada bibliotēka piedalās Erasmus+ mācību mobilitātē Maltā
Siguldas novada bibliotēka piedalās Erasmus+ mācību mobilitātē Boloņā Itālijā
Siguldas novada bibliotēka piedalās Erasmus+ mācību mobilitātē Polijā
2024
Erasmus+ mācību brauciens uz Prāgu: Jaunas zināšanas un MI rīki pieaugušo izglītībā
“Digiwise” projekts Trnavā, Slovākijā
Norden projekts “Professional knowledge and experience exchange for more advanced services and smart solutions in the field of long-term collection preservation and access to periodicals”: Somijas Nacionālā bibliotēka un Zviedrijas Nacionālā bibliotēka
Nordplus projekts “Library for all: accept, include, communicate” Odensē Dānijā
ASV brauciena piezīmes: valsts un nevalstisko organizāciju darbs sabiedrības medijpratības veicināšanā
Neformālās izglītības spēks Vācijā
Luksemburgas lielhercogistes gaismas pils – Nacionālā bibliotēka: ieskats jaunās ēkas struktūrā un darbībā
Visi foto no braucēju personīgā arhīva
Rakstu sagatavoja:
Emīls Rotgalvis
Medijpratības nozares eksperts
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Elita Vīksna
Nozaru informācijas eksperte
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Gita Švarce
Reģionālā mācību centra vadītāja
Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka