Lai izgaismotu ar latviešu grāmatniecību saistītās vietas un personības, veicinātu sabiedrības līdzdalību un vietējās kopienas identitātes nostiprināšanos, LNB ir sagatavojusi divas jaunas video esejas.

Video esejā par Andrivu Jūrdžu (arī Jurdžys, Jurdžs, 1845–1925) – latgaliešu rokraksta grāmatniecības darbinieku, personiskās bibliotēkas īpašnieku, grāmatu iesējēju un dzejnieku – stāsta mūziķis, TV un radio raidījumu vadītājs un vēsturnieks Arnis Slobožaņins.

Video esejā par Frīdrihu Vilhelmu Vāgneru (Wagner, 1786–1854) – Neretas latviešu luteriskās draudzes mācītāju, publicistu, mācībgrāmatu sastādītāju, grāmatu apgādātāju, izplatītāju un latviešu bibliotēkas dibinātāju – stāsta Dr.theol., pētnieks un Lutera Akadēmijas docents Uģis Sildegs.

Video tapuši notikumu cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros ar Latvijas Kultūras ministrijas atbalstu, atzīmējot rakstītā vārda latviešu valodā nozīmi un ietekmi sabiedrībā un kultūrā cauri gadsimtiem.

 

Aicinām noskatīties arī citas video esejas, kas veltītas bibliotēku krājuma pērlēm:

  1. Pirmās grāmatas latviešu valodā braila rakstā (Latvijas Neredzīgo bibliotēka);
  2. Helmara Rudzīša izveidotās izdevniecības kolekcija “Grāmatu draugs” (Rīgas Centrālā bibliotēka);
  3. Vecbibliotēkas krājums un tā vecākā grāmata (Liepājas pilsētas Centrālā zinātniskā bibliotēka).

Un video esejas, kas veltītas latviešu grāmatniecības vēsturei:

  1. Grāmatizdevēji brāļi Dūņi – Kārlis un Jānis (Valmieras bibliotēka un Valmieras muzejs);
  2. Apgaismības darbinieks, mācītājs un grāmatizdevējs Gustavs Bergmanis (Valmieras bibliotēka un Rūjienas izstāžu zāle);
  3. Andreja teciņas – par izdevēju Andreju Jesenu (Bauskas Centrālā bibliotēka).

 

www.gramatai500.lv

 

Informāciju sagatavoja:
LNB Bibliotēku attīstības centrs