Pieredzes stāsts: Lasīšanas bingo izaicinājumi Valmieras novada bibliotēkās
Valmieras Integrētajā bibliotēkā pirmais lasīšanas izaicinājums – grāmatu bingo – radās Covid-19 pandēmijas laikā. Lai gan 2022. gada sākumā epidemioloģiskie ierobežojumi jau ļāva dažādu vecumu apmeklētājiem uzturēties bibliotēkā, apmeklētāju skaits joprojām bija neliels. Tāpēc grāmatu bingo tika ieviests kā veids ne vien lasīšanas veicināšanai, bet arī bērnu un jauniešu piesaistei, kā arī ieraduma apmeklēt bibliotēku atjaunošanai un nostiprināšanai. Atšķirībā no pandēmijas, grāmatu bingo nav beidzies – tas turpina attīstīties un tiek organizēts ik gadu. 2025. gadā tas kalpo arī kā metodisks līdzeklis novada bibliotēkām, kā arī kā iespēja stiprināt sadarbību ar izglītības iestādēm.

Grāmatu bingo Valmieras novadā tiek izsludināts janvārī un norit līdz maija beigām. Izvēlētais laika ietvars ir apzināts lēmums, jo tas sakrīt ar skolēnu mācību gadu un tematiski sasaucas ar Jaunā gada noskaņu, kad cilvēki mēdz apņemties paveikt ko jaunu vai izvirzīt jaunus mērķus. Izlasīt astoņas grāmatas piecos mēnešos ir pietiekami labs sākumpunkts, lai nostiprinātu lasīšanu kā ieradumu (kā zināms, ar lasīšanu ir kā ar sportu – jo vairāk trenējas, jo labāki rezultāti) un lai veicinātu ideju par lasīšanu kā brīvā laika aktivitāti – joprojām ne tikai no bērniem, bet arī vecākiem dzirdamas atziņas, ka atvasei “nebūs laika lasīt, jo ir jāmācās skolā”.
Jau kopš pirmā lasīšanas izaicinājuma Valmieras novadā 2022. gadā viens no būtiskākajiem izvirzītajiem principiem bija ļaut bērniem pašiem izvēlēties grāmatas, spēles lauciņus izstrādājot ar plašām interpretācijas iespējām: grāmata ar sarkanu vāciņu, grāmata ar nosaukumā minētu dzīvnieku, grāmata, kas izdota dalībnieka dzimšanas gadā. Šāda pieeja veicina spēles elementu, jo dalībniekam ir pašam jāatrod grāmatas, kas atbilst kritērijiem, un jāizvēlas viena lasīšanai. Svarīga ir arī iespēja paplašināt izpratni par bibliotēkā pieejamo krājumu un tā izvietošanas specifiku, ko ir vieglāk apgūt, ja nepieciešams, piemēram, atrast fantastikas vai fantāzijas žanra grāmatu, kuras bibliotēkā ir izvietotas atsevišķā plauktā. Līdzīgā veidā 2022. gada grāmatu bingo ieinteresēja jaunos lasītājus uzzināt par bibliotēkas kopkatalogu un tā lietošanas iespējām, jo vajadzēja atrast grāmatu, kas izdota dalībnieka dzimšanas gadā. Pirmajā grāmatu bingo piedalījās 48 dalībnieki.
2023. gada grāmatu bingo vadmotīvs bija “Apkārt pasaulei”. Dalībniekiem bija jāizlasa grāmatas, kuru autori pārstāv dažādas valstis. Šāda pieeja ļāva lasītājiem gan ceļot grāmatu pasaulē, gan labāk saprast, pēc kāda principa bibliotēkā tiek kārtotas grāmatas. Sākot ar 2023. gadu, Valmieras bibliotēkas kā reģiona galvenās bibliotēkas izstrādātais lasīšanas izaicinājums – grāmatu bingo – kļuva par ierosmes materiālu darbam ar bērniem un jauniešiem arī ārpus novada centra. No Valmieras novada iesaistīties atsaucās četrpadsmit bibliotēkas. Paplašinot izaicinājuma ģeogrāfisko mērogu, tajā aktīvāk iesaistījās dažādu paaudžu lasītāji, tādējādi veicinot izpratni par lasīšanas bingo piemērotību ikvienam vecumam un lasīšanas veicināšanas nozīmi pieaugušo vidū. Tā, piemēram, Rencēnu pagasta 1. bibliotēkā lasīšanas izaicinājumu izpildīja arī 85 gadus vecs apmeklētājs.
Balvas par piedalīšanos ir atkarīgas no katras bibliotēkas izdomas un finansiālajām iespējām – 2023. gadā, piemēram, lasīšanas izaicinājuma dalībnieki Rūjienā un Mazsalacā tika sveikti ar novada un bibliotēku suvenīriem, Burtnieku pagasta bibliotēkā tika sarūpētas galda spēles, savukārt Valmieras pagasta bibliotēkas lasītāji devās ekskursijā uz Valmieras muzeju un rudenī piedalījās meistarklasē “Grāmata iedvesmo!”, arī Naukšēnu pagasta un Kauguru pagasta bibliotēkās tika rīkoti pasākumi vai praktiskas nodarbības. Kopumā no 226 dalībniekiem 78 bija Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā, tātad vairāk nekā puse no dalībniekiem bija ārpus novada centra – Valmieras. Lielā atsaucība ārpus Valmieras pilsētas ir vēl viens apstiprinājums lasīšanas izaicinājuma plašajai pielietojamībai un vienkāršajām pielāgošanas iespējām atbilstoši katrai bibliotēkai.
“Paši bērni saka, ka bingo neuzliek par pienākumu lasīt kaut ko konkrētu. Pretstatā vasaras lasīšanas sarakstiem šī bērniem ir brīva interpretācija, kas patīk gan man kā bibliotekārei, gan bērniem kā dalībniekiem. Tā ir arī uzticēšanās no mūsu puses, jo mēs nepārbaudām, vai bērni izlasīja visas grāmatas, mēs neprasām jautājumus par izlasīto grāmatu saturu. Tā ir savstarpēja uzticēšanās un saruna ar lasītāju, jo mēs jautājam, kurš bingo lauciņš patika vislabāk. Jaunākajiem lasītājiem nenoliedzami svarīga ir arī balviņa,” atzīst pēdējo divu gadu Valmieras novada grāmatu bingo izstrādātāja, Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļas vecākā bibliotekāre Evija Barviķe.
2024. gada grāmatu bingo ”Orientējies plauktos” turpināja iepriekš nostiprinātās tradīcijas, mudinot lasītājus ļauties savai izdomai, lai atrastu, piemēram, grāmatu, kas liek pasmaidīt. Turpinājās sadarbība kā ar novada pagastu un pilsētu bibliotēkām, tā arī izglītības iestādēm – gan Valmierā, gan novadā lasīšanas izaicinājumā piedalījās ne tikai individuāli dalībnieki un ģimenes, bet arī izglītības iestāžu pulciņu dalībnieki, pirmsskolas izglītības iestāžu grupas un skolu klases kā kolektīvi. Grāmatu bingo integrēšana mācību saturā ir jo īpaši nozīmīga novada pagastu un pilsētu bibliotēkām, jo rosina ciešāku sadarbību, kā tas bija, piemēram, Burtnieku pagasta bibliotēkā, kurā vairākkārt ciemojās un ar aktualitātēm literatūrā un bibliotēkas sniegtajiem pakalpojumiem iepazinās vietējās pirmsskolas izglītības iestādes “Sienāzītis” audzēkņi. Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā viens no dalībniekiem bija saskaitījis, ka lasīšanas izaicinājuma dēļ izlasīja 914 dažādu grāmatu vai žurnālu lappuses. Tas ir uzskatāms piemērs bingo efektivitātei un reizē atgādinājums neizvirzīt pārmērīgi ambiciozus mērķus nākamā lasīšanas izaicinājuma izstrādes laikā – jāapzinās dažādu vecumposmu specifika, kuras dēļ astoņi aizpildāmi lauciņi ir optimāls skaits, ko nevajag ne palielināt, ne samazināt, lai noturētu dažādu lasītāju uzmanību, interesi un motivāciju.
No 2024. gada dalībbibliotēkām īpaši jāizceļ Valmieras pagasta pieredzes stāsts, kurā kopā ar vietējās skolas – Valmieras Viestura vidusskolas – skolotāju lasīšanas izaicinājums tika iekļauts 4. klašu skolēnu mācību programmā. Aktīvākie dalībnieki tika apbalvoti ar tikšanos, kurā varēja iepazīties ar bērnu žurnāla un grāmatu izdevniecības “Baltais valis” radošo komandu.
Kā visjaunākā – 2025. gada – lasīšanas izaicinājuma vadmotīvs atjautīgi tika izvēlēts “Piedzīvojumu straumē”, kas saskanēja ar Latvijā aktuāliem kultūras procesiem. Bez 13 novada bibliotēku iesaistes interesi piedalīties izrādīja arī skolotāja no Jēkabpils novada un Augšdaugavas novada Naujenes bibliotēka, ar kuriem izveidojās veiksmīga sadarbība lasīšanas veicināšanā. Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā tika iesniegtas 133 pilnībā aizpildītas dalībnieku lapas, pavisam kopā 16 dažādās bibliotēkās Valmieras novadā (ieskaitot arī interesentus ārpus novada) visas astoņas grāmatas bija izlasījis 291 dalībnieks; atkarībā no bibliotēkas atšķīrās gan dalībnieku vecums, gan literārā gaume.
Uzskatāms piemērs lasīšanas izaicinājuma piemērotībai un pielāgošanas iespējām jebkura vecuma dalībniekam ir Mazsalacas pilsētas bibliotēkas pieredzes stāsts. 2025. gada grāmatu bingo piedalījās gan skolēni, gan pieaugušie. Apkopojot rezultātus par dalībnieku literāro izvēli, bibliotēkas Pieaugušo apkalpošanas nodaļas vecākā bibliotekāre Aija Kārkliņa un Bērnu apkalpošanas nodaļas vecākā bibliotekāre Liene Apsīte secināja, ka “daudzveidīga un krasi atšķirīga grāmatu izvēle bija grāmatām ar garšīgu nosaukumu. Šajā bingo lauciņā tika ierakstīts gan Agustinas Basterrikas distopijas darbs ”Izsmalcināta gaļa” (distopija – mūsdienu literatūras termins, kas radīts kā pretstats utopijai un nozīmē satraucoši nepatīkamu (parasti nākotnes) atainojumu vai daiļdarbu, kurā ir šāds atainojums), gan Monikas Zīles “Zupa ar circeņiem” un Arnolda Auziņa “Debesmanna ar pipariem”, gan arī Ķēstuta Kasparaviča “Zemeņu diena” un Kornēlijas Funkes “Noburtie kartupeļi””.

Šo gadu laikā gūtas vairākas vērtīgas atziņas, no kurām svarīgākā – pēc formas vienkāršas un viegli izplatāmas un saturiski katra interesēm pielāgojamas lasīšanas veicināšanas aktivitātes ir lietderīgas bibliotekārajā darbā (jo īpaši ar bērniem un jauniešiem), kā arī noderīgs palīgs un atbalsts novada bibliotēkās. Lasīšana patiešām ir kā sportošana – regulārs treniņš novedīs pie labākiem rezultātiem. Turpināsim trenēt nācijas lasītkāri vienotā kopdarbā!
Rakstu sagatavoja:
Ričards Edijs Štibe
Valmieras bibliotēkas
Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītājs
ricards-edijs.stibe@vb.valmierasnovads.lv
Pieredzes stāsts: Lasīšanas bingo izaicinājumi Valmieras novada bibliotēkās