Kopā ar septiņiem konsorcija partneriem no Beļģijas, Francijas, Vācijas, Īrijas un Polijas tika ieviesta virkne pasākumu kopumā četrās darba paketēs. Veiktās aktivitātes skolu, augstākās izglītības un kultūras jomās ietvēra mācību braucienus skolēniem un studentiem uz ES valstīm, tiešsaistes valodas kursus skolotājiem, vasaras skolas, vieslekcijas, mākslinieku rezidences un kursus kultūras vadības jomā, pedagoģijā, kultūras mantojuma izpratnē, kā arī teātra un filmu jaunradē. Latvija projektā ieviesa aktivitātes bibliotēku un muzeju jomā.

Latvijas Nacionālā bibliotēka šī projekta ietvaros izstrādāja un īstenoja sadarbību ar ES kaimiņvalstīm – Moldovu, Armēniju, Azerbaidžānu un Gruziju, piedāvājot mācību, prakses un mentoringa iespējas bibliotēku un muzeju darbiniekiem, iespēju robežās iekļaujot dalībniekus no konfliktu reģioniem – Piedņestras reģiona, Kalnu Karabaha, Abhāzijas un Dienvidosetijas.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas aktivitāšu mērķis bija pilnveidot minēto valstu vietējo bibliotēku kapacitāti. Visu aktivitāšu kodols bija bibliotēku kā kultūrvietu koncepcija, kas pulcē gan profesionāļus, gan kopienas un sniedz tiem pakalpojumus, iesaistot visas sabiedrības grupas un attīstot to empātiju, kas ir nozīmīgi konfliktu risināšanā.

Projekta izvirzīto mērķu sasniegšanai LNB komanda organizēja šādas aktivitātes:

  • divas vasaras skolas – vidēji desmit dienas ilgus pieredzes apmaiņas pasākumus Latvijā;
  • mentoringu (konsultēšanu) dalībniekiem projektu īstenošanai savās bibliotēkās;
  • trīs profesionālās prakses – līdz mēnesim ilgas padziļinātas zināšanu apguves pasākumus Latvijā;
  • četrus zināšanu pārneses pasākumus partnervalstīs;
  • vadlīniju izstrādi turpmākiem attīstības sadarbības projektiem.

No Latvijas puses projekta organizēšanā un norisēs bija iesaistītas 21 bibliotēka un to struktūrvienības un 20 muzeji. Pieredzē dalījās šo institūciju darbinieki, kā arī eksperti un valsts pārvaldes – Kultūras ministrijas un pašvaldību – darbinieki. Latvijas Nacionālā bibliotēka pateicas visiem projekta norisēs iesaistītajiem nozares speciālistiem!

Dalībniekiem projekts sniedza ne tikai vērtīgas profesionālās zināšanas un prasmes, bet arī iespēju iepazīt ES valsts pieredzi, veidot starptautiskus kontaktus un gūt iedvesmu jauniem izaicinājumiem savā darbā. Pozitīvā atmosfēra un projekta komandas un Latvijas partneru atbalsts radīja labvēlīgu vidi mācībām un sadarbībai. Dalībnieki īpaši novērtēja iespēju redzēt, kā mūsdienīgas bibliotēkas darbojas praksē un kā tās iesaista savas kopienas. Iegūtā pieredze palīdzēs viņiem attīstīt savas institūcijas un veicināt pozitīvas pārmaiņas savos reģionos.

Savukārt projekta komanda apguva unikālu pieredzi attīstības sadarbības projektu īstenošanā, kas var būt noderīga citiem interesentiem, kuri vēlas iesaistīties un realizēt projektus, veicinot demokrātisku attīstību ES kaimiņvalstīs, tajā skaitā konfliktu reģionos. Šī pieredze apkopota noslēguma ziņojumā “Projekta pārskats, komandas pieredze un ieteikumi”. Ziņojuma mērķis ir sniegt pārskatu par projekta īstenošanu, sasniegtajiem rezultātiem, tajā skaitā apkopot projekta norišu laikā gūto pieredzi turpmāku projektu veiksmīgai īstenošanai.

Projekta laikā pierādījās, ka kultūra un izglītība spēj veidot tiltus un veicināt izpratni arī sarežģītos apstākļos. Iegūtā pieredze un sadarbība kalpos kā vērtīgs pamats jauniem attīstības projektiem, stiprinot bibliotēku un muzeju lomu kā kopienu saliedētājiem. Šis ir tikai sākums — radītās zināšanas, kontakti un idejas turpinās dzīvot nākotnes iniciatīvās un iedvesmot pozitīvām pārmaiņām.

Lasīt noslēguma ziņojumu

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Deksne
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bibliotēku attīstības centra
Bibliotēku attīstības eksperte
kristine.deksne@lnb.lv