Latvijas Neredzīgo bibliotēka (LNerB) Rīgā un tās filiāles Balvos, Cēsīs, Daugavpilī, Jelgavā, Liepājā, Rēzeknē un Ventspilī līdz ārkārtas situācijas beigām piedāvā bezkontakta pielāgotās literatūras – audiogrāmatu izsniegšanu zibatmiņās un CD MP3, arī grāmatu Braila rakstā izsniegšanu saviem lasītājiem. Ar Latvijas pasta starpniecību tiek nosūtīta pielāgotā literatūra Ārējās apkalpošanas punktiem un lasītājiem individuāli. SBA kārtā tiek sagatavotas un nosūtītas audiogrāmatu kopas reģionu galvenajām bibliotēkām republikā. Grāmatu izsniegšana notiek ievērojot visus ārkārtas situācijas drošības noteikumus gan piegādājot mājās, gan sūtot pa pastu, gan izsniedzot bibliotēkā.

Izmantojot interesantākos rakstus no bibliotēkas preses izdevumiem, katru mēnesi tiek veidots audiožurnāls ,,Doma” un ,,Kaleidoskop” (krievu valodā), kuri tiek ielasīti LNerB Skaņu ierakstu studijā. Audiožurnāli pieejami CD mp3 un zibatmiņās. Tiek sagatavoti ikmēneša sūtījumi filiālēm, tajos atrodas bibliotēkas avīzītes “Bazūne” ikmēneša numurs, jaunākie audiožurnāli “Doma” (latviešu valodā) un “Kaleidoskop” (krievu valodā).

Laikā, kad pēc iespējas vairāk laika jāpavada distancējoties vienam no otra, piedāvājam ielūkoties bibliotēkas dzīves vēstures lapās, pārlasot avīzīti “Bazūne”. Tā pirmo reizi iznāca 2011. gada 5. septembrī. Kopš 2017. gada novembra “Bazūne” tiek ielasīta arī audiožurnālā “Doma”. Bibliotēkas mājaslapas sadaļā “Digitālā bibliotēka” pieejama “Bazūne” e-formātā no 2012. gada janvāra.

LNerB Rīgā savus lasītājus apciemo attālināti. Katru nedēļu tiek atlasīti interesanti un noderīgi raksti no jaunākajiem preses izdevumiem, kurus bibliotēkas darbinieks nolasa Strazdumuižas organizācijas vietējā radio.

Digitālā vide piedāvā daudz iespēju visiem interesentiem. LNerB katru dienu bibliotēkas YouTube kanālā ievieto kādu stāstu no bibliotēkas audiogrāmatu piedāvājuma. Šiem stāstiem beigušās mantiskās autortiesības, tāpēc pirmo reizi tos varam piedāvāt plašākai auditorijai.

Savukārt Rēzeknes filiālbibliotēka lasītājiem piedāvā attālināti bez maksas lasīt e-grāmatas krievu valodā. Bibliotēka atsaucās Kultūras informācijas sistēmu centra piedāvājumam pieteikties digitālo bibliotēku krievu valodā izmēģinājuma bezmaksas lietošanai uz vienu mēnesi. Bibliotēka ieguva pieeju 3 e-grāmatu un periodikas datubāzēm – BiblioPlanet, BiblioRossica un Non-fiction library.

Tāpat bibliotēka saviem lasītājiem piedāvā iespēju attālināti lietot portālu Letonika.lv. Līdz ārkārtas situācijas beigām no jebkuras vietas Latvijā ikvienam ir pieejama Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas periodisko izdevumu krātuve Periodika.lv un grāmatu portāls gramatas.lndb.lv (arī tie darbi, kas parasti autortiesību ierobežojumu dēļ pieejami tikai bibliotēkās).

Tie, kas vēlas noskatīties kādu filmu vai interesantu radījumu, bibliotēka aicina apmeklēt portālus Diva.lv un Filmas.lv.

Diva.lv ir Latvijas digitalizēto video un audio ierakstu piekļuves portāls, kurā bez maksas pieejami vēsturiski, informatīvi un izglītojoši materiāli par Latvijas sabiedriskajiem procesiem, ikdienu un kultūras vērtībām.

Filmas.lv ir Nacionālais Kino centrs un Kultūras informācijas sistēmu centrs portālā filmu, kas piedāvā iespēju noskatīties vairāk nekā 200 latviešu filmu bez maksas.

LNerB ir vērusi durvis uz pielāgotās informācijas pasauli. Šī gada sākumā bibliotēka iestājās Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (World Intellectual Property Organization, WIPO) izveidotajā Pieejamu grāmatu konsorcijā (Accessible Books Consortium, ABC), kas dod iespēju starptautiski apmainīties ar pielāgoto informāciju dažādos elektroniskos formātos.

Globālā grāmatu servisa katalogā šobrīd ir reģistrēti vairāk nekā 600000 nosaukumu dažādās valodās! Arī Latvijas Neredzīgo bibliotēkas katalogs ir integrēts šajā platformā, kurā piedāvājam ap 1500 mūsu veidoto audiogrāmatu latviešu un krievu valodā.

Tas bibliotēkai dod iespēju nodrošināt divus pakalpojumus — netieši apkalpot mūsu tautiešus ar redzes problēmām vai citiem lasīšanas traucējumiem ārvalstīs un piedāvāt mūsu lasītājiem pieeju plašam pielāgotās literatūras klāstam svešvalodās no visas pasaules.

Bibliotēka sniedz iespēju piereģistrēties bibliotēkā attālināti. Informāciju skatīt bibliotēkas mājas lapā https://neredzigobiblioteka.lv/

Nav apstājies, bet turpinās darbs LNerB Braila raksta nodaļā, reproducējot grāmatas palielinātā drukā un Braila rakstā. Braila raksta nodaļas redaktori, strādājot mājās, izmanto viedtālruņus, lai nodrošinātu attālinātu salasīšanu. Skaņu ierakstu studijā notiek grāmatu, audiožurnālu “Doma” un “Kaleidoskop” ielasīšana audio formātā.

Informāciju sagtavoja:
Vija Circāne