Latvijas Nacionālā bibliotēka un Latvijas Bibliotekāru biedrība piedalās 9. Vācijas bibliotēku kongresā Brēmenē
No 2025. gada 24. līdz 27. jūnijam Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) un Latvijas Bibliotekāru biedrība (LBB) piedalījās 9. Vācijas bibliotēku kongresā Brēmenē. Latvija ir kļuvusi par partnervalsti Vācijas Bibliotēku asociāciju federālajai savienībai, un turpmāko trīs gadu laikā plānotas vairākas kopīgas iniciatīvas. Dalība Brēmenes kongresā iezīmē šīs sadarbības sākumu.

Visu kongresa laiku bija apskatāma Rīgas Centrālās bibliotēkas fotoizstāde “Viena diena bibliotēkas dzīvē”. 25. un 26. jūnijā Brēmenē viesojās un Brēmenes Grēpelingenes apkaimes bibliotēku un izstādi apmeklēja Rīgas Centrālās bibliotēkas direktore Dzidra Šmita.
25. jūnijā LNB direktore Dagnija Baltiņa uzstājās ar prezentāciju “Programmas “Latviešu grāmatai 500” konceptuālais ietvars un bibliotēka kā ideju laboratorija”.
LNB Pētniecības un interpretācijas centra vadītāja Maija Treile, projektu vadītāja Ineta Vaivode, pētniecības vadītājs Pauls Daija, korporatīvās komunikācijas vadītāja Anna Muhka un direktore Dagnija Baltiņa piedalījās plakātu izstādes “Latviešu grāmatai 500 gadi: Izlasītā Rīga” un Brēmenes Valsts un Universitātes bibliotēkas (Staats- und Universitaetsbibliothek Bremen) krājuma izlases “No Livonijas hronikas līdz Kantam. Brēmene un Rīga senajās grāmatās” ekskursijā un kuratoru vadītajās sarunās.
Kongresa profesionālajā izstādē tika atklāts Latvijas stends – ar LNB publikācijām, materiāliem par Latvijas bibliotēkām, Rīgu un Latviju, popularizējot mūsu valsti kā partnervalsti 2025.–2028. gadā. Ikvienam kongresa apmeklētājam ir iespēja iepazīties ar LBB un LNB darbu.
Dienas noslēgumā Brēmenes rātsnamā notika pieņemšana par godu kongresa ārvalstu viesiem, kurā LNB direktore un Brēmenes pilsētas mērs īpaši uzsvēra kultūras un vēstures saiknes starp abām sadraudzības pilsētām, kā arī bibliotēku nozīmi sabiedrībā.
26. jūnijā LNB direktore Dagnija Baltiņa, padomniece starptautiskās sadarbības jautājumos Viktorija Piščikova un LBB Mārketinga sekcijas vadītāja Elīna Veļa piedalījās atvērtajā sesijā “Partnervalsts Latvija 2025–2028: apmaiņa un aktivitātes”, kurā vācu bibliotekāru kopiena tika iepazīstināta ar Latvijas bibliotēku statistiku, LBB darbu un sadarbības interesēm, ko vietējā kopiena vēlētos attīstīt nākamajos gados. Prāta vētras un ideju tabulu formātā vācu kolēģi pierakstīja savus priekšlikumus un gaidas. Rezultātā tiks izveidota īpaša Latvijas–Vācijas sadarbības darba grupa, kas strādās pie kopīgu ideju un aktivitāšu īstenošanas.
Dagnija Baltiņa uzskata, ka “Latvijas un Vācijas bibliotēku partnerība 2025.–2028. gadam ir spēcīgs simbolisks vēstījums par ciešajām vēsturiskajām un kultūras saitēm starp Latviju un Vāciju, kā arī jaunu iniciatīvu, inovāciju un izaugsmes enkurs. Mums tā ir stratēģiska izvēle, kas apliecina bibliotēku līderpozīciju sabiedrības tendenču apzināšanā un paredzēšanā, tostarp attiecībā uz ciešākas Eiropas sadarbības nozīmi. Partnerības ietvaros ir plānota plaša aktivitāšu programma, un esmu pārliecināts, ka gan Latvijas, gan Vācijas kolēģi no tās gūs lielu labumu. Aicinām ikvienu bibliotēku iesaistīties konferencēs, apmaiņas vizītēs, darba ēnošanā un praksēs, kā arī kopīgos publisko un speciālo bibliotēku projektos, kā arī profesionālajā pilnveidē. Ar nepacietību gaidām mūsu vācu kolēģus Latvijas bibliotēkās!“
Jaunās Vācijas Bibliotēku asociāciju prezidentes Kārenas Šmolas (Karen Schmohl) vēstījums: “Ideju tirgū 25. aprīlī Rīgā mēs iepazinām savus Latvijas kolēģus kā iedvesmojošus un inovatīvus. Ceru uz daudzām auglīgām tikšanās reizēm, arī darba līmenī, starp bibliotekāriem no lielām un mazām, publiskām un akadēmiskām bibliotēkām. Daudzās idejas, kas tika izvirzītas publiskajā darba sesijā, ir daudzsološs sākums!”
Latvijas Universitātes bibliotēkas direktora vietniece Mārīte Saviča un galvenā bibliotekāre Ilona Vēliņa-Švilpe attālināti uzstājās ar prezentāciju Vācijas Bibliotēku asociācijas un Vācijas Bibliotekāru asociācijas apvienotās būvniecības komisijas organizētajā sesijā “Kā veidot šodienu: jaunas, drosmīgas bibliotēku pasaules” – “Tā mēs šodien būvējam”, kur klātesošajiem bija iespēja izpazīties ar LU Torņakalna akadēmiskā kompleksa bibliotēkām.
LNB Pētniecības un interpretācijas centra projektu vadītāja Ineta Vaivode veiksmīgi uzstājās ar prezentāciju par izstāžu un sadarbības lomu, atzīmējot latviešu grāmatas piecsimtgadi. LNB Pētniecības un interpretācijas centra vadītājas Maijas Treiles prezentācija iepazīstināja ar 500 veidiem, kā atzīmēt šos svētkus. Abi vēstījumi sasniedza starptautisko auditoriju un raisīja interesi uzdot saistošus jautājumus.

Dienas noslēgumā LNB direktore Dagnija Baltiņa piedalījās Vācijas–Čehijas–Latvijas paneļdiskusijā “Kopā nemierīgos laikos: demokrātija un virzība – viedokļi no Čehijas, Latvijas un Vācijas bibliotēkām”, ar kuru arī oficiāli tika nodota Čehijas kā 2022.–2025. gada partnervalsts stafete. Diskusija bija gana spraiga un aktualizēja jautājumus par budžeta samazināšanu un tā ietekmi uz bibliotēku sniegtajiem pakalpojumiem, bibliotēku neitralitāti un to lomu sabiedrības informācijpratības veicināšanā.
27. jūnijā, noslēdzošajā dienā Vācijas bibliotēku kongresā Brēmenē, LNB Pētniecības vadītājs Pauls Daija uzstājās ar prezentāciju “Latviešu grāmatas piecsimtgades vēsturiskie pamati: kultūras saites starp Latviju un Vāciju”. Prezentācija pulcēja plašu LNB sadarbības partneru loku no Vācijas bibliotēkām un pētniecības centriem Berlīnē, Hallē, Marburgā, Minhenē, Hamburgā un citviet. Vēsturiskās saiknes starp abām valstīm ir viens no stūrakmeņiem, plānojot Latvijas–Vācijas partnerības aktivitātes 2025.–2028. gadam.
LNB Bibliogrāfijas institūta Krājuma veidošanas nodaļas vadītāja Elza Ungure sniedza būtisku un visaptverošu pārskatu par LNB obligāto eksemplāru kolekciju un tās nozīmi 21. gadsimta Latvijas sabiedrībā.
Noslēgumā LNB kolēģi atvadījās no pasākuma organizatoriem un dalībniekiem, izsakot pateicību par viesmīlīgo uzņemšanu un produktīvām sarunām trīs dienu garumā. Gaidīsim vācu speciālistus Latviešu grāmatniecības jubilejas pasākumos rudenī.
LNB izsaka pateicību Latvijas Republikas Kultūras ministrijai un Valsts kultūrkapitāla fondam par atbalstu Latvijas delegācijas dalībai Brēmenes kongresā Latviešu grāmatai 500 programmas ietvaros.
Visi foto no LNB arhīva
Informāciju sagatavoja:
Viktorija Piščikova
Padomniece starptautiskās sadarbības jautājumos
Latvijas Nacionālā bibliotēka
viktorija.piscikova@lnb.lv