2020. gads mainīja cilvēka ieradumus. Līdz Covid-19 pandēmijas gadiem nevarējām iedomāties, ka bibliotēkās būs bezkontakta grāmatu izsniegšana.  Iedzīvotājiem vajadzēja pielāgoties tā brīža dzīvei un pieņemt citus paradumus. Arvien vairāk ikdienas preču iegādei iedzīvotāji izmanto pakomāta pakalpojumus. Lai uzlabotu bibliotēku darbu un izzinātu iedzīvotāju viedokli par sniegtajiem pakalpojumiem, bibliotēkas aptaujās saviem lasītājiem jautāja priekšlikumus bibliotēkas pakalpojumu uzlabošanai.

Jēkabpils Galvenās bibliotēkas 2020. gada darba pārskatā teikts, ka viens no iedzīvotāju ierosinājumiem toreiz bija šāds: “Varbūt nākotnē varētu atvieglot grāmatu izsniegšanu, ieviešot mobilo grāmatu skapi, lai izvēlētās grāmatas varētu izņemt arī ārpus darba laika.” Par jauna pakalpojuma ieviešanu publiskās bibliotēkas rakstīja 2020. gada darba pārskatos, un jautājums tika aktualizēts 2021. gada martā Publisko bibliotēku apaļā galda diskusijās par darbu 2020. gadā.

2021. gada 26. martā Bauskas Centrālā bibliotēka kļuva par pirmo publisko bibliotēku Latvijā, kas saviem lasītājiem sāka piedāvāt jaunu pakalpojumu – grāmatu izsniegšana bibliomātā.

“Pakalpojums ļauj bibliotēkas lietotājiem saņemt nepieciešamās grāmatas arī ārpus bibliotēkas darba laika – agri no rīta, vēlu vakarā vai brīvdienās. Šis pakalpojums spēj nodrošināt arī epidemioloģiskajos apstākļos tik nepieciešamo bezkontakta grāmatu izsniegšanu.”
Bauskas Centrālās bibliotēkas 2021. gada darba pārskats.

Bibliomāta pirmajā darbības gadā tika veikta aptauja, lai noskaidrotu vai lasītāji izmanto iespēju pasūtīt grāmatas Bauskas Centrālās bibliotēkas bibliomātā. Tika noskaidrots, ka 57% respondentu nav izmantojuši iespēju pasūtīt grāmatas bibliomātā, savukārt 43% ir izmantojuši pakalpojumu. Iespējams, ka šie 57% lietotāju ir bijuši tie pensionāri, kurus biedē jauninājumu ieviešana. Bauskas Centrālās bibliotēkas grāmatu bibliomāts ir guvis ļoti lielu atsaucību lasītāju vidu, to izmanto gan studenti, gan priekšroku dod tie pensionāri, kuriem sagādā grūtības apmeklēt bibliotēku. (Bauskas Centrālās bibliotēkas 2021. gada darba pārskats.)

2021. gadā arī citās Latvijas publiskajās bibliotēkās tiek ieviests jaunais pakalpojums. Bauskas Centrālajai bibliotēkai drīz seko Gulbenes novada bibliotēka, Jēkabpils Galvenā bibliotēka, Ogres Centrālā bibliotēka, Balvu Centrālā bibliotēka, Baložu pilsētas bibliotēkā, Inčukalna bibliotēka.

“Baložu pilsētas bibliotēkai un Inčukalna bibliotēkai uzstādot grāmatu saņemšanas bibliomātu un grāmatu nodošanas iekārtu, tika īstenots ilgtspējīgas attīstības virziens – uzlabot bibliotēkas pakalpojumu kvalitāti. Tagad lasītāji var saņemt un nodot bibliotēkas grāmatas un preses izdevumus neierobežoti laikā. Bezkontakta pakalpojumu sniegšana bija aktuāla Covid-19 pandēmijas ārkārtas situācijas laikā, kad bibliotēka strādāja zaļajā režīmā un to varēja apmeklēt lietotāji, uzrādot sadarbspējīgu sertifikātu.”
Pierīgas reģiona 2021. gada darba pārskats.

Jaunais pakalpojums sasaucas ar Bibliotēku nozares stratēģijā 2023–2027 izvirzīto mērķi: “III stratēģiskais mērķis: nodrošināt kultūras, izglītības un pētniecības resursus un pakalpojumu pieejamību; 6. rīcības virziens: kvalitatīvu un mūsdienīgu pakalpojumu attīstība.”

Pēc Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Terminoloģijas komisijas Informācijas un dokumentācijas terminoloģijas apakškomisijas lūguma LZA Terminoloģijas komisija apsprieda un oficiālā lietojumā apstiprināja LZA Terminoloģijas komisijas 2022. gada 20. septembra sēdē akceptēto latviešu valodas terminu bibliomāts ar šādu definīciju: “Pašapkalpošanās iekārta bibliotēkā pasūtīto izdevumu saņemšanai un nodošanai 24 stundas diennaktī.” LZA Terminoloģijas komisijas lēmums Nr. 104. Par termina bibliomāts apstiprināšanu latviešu valodā lasāms šeit. Sākotnēji lietotais pakalpojuma apzīmējums grāmatu pakomāts, viedais grāmatu skapis, grāmatomāts oficiāli tiek aizstāts ar terminu bibliomāts. Bibliotēkas piedāvā bibliomāta pakalpojumus.

Līdz 2023. gada pirmajai pusei Latvijā bibliomāta pakalpojumus piedāvā 30 pašvaldību publiskās bibliotēkas. Visvairāk bibliomāti atrodami Pierīgas reģionā – 10, Ogres novadā – 6. Ludzas novadā bibliomāta pakalpojums netika ieviests, jo tika piegādāti nekvalitatīvi bibliomāti. 2022. gada decembrī Eiropas lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014–2020 apakšpasākuma “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības startēģiju” projekta ietvaros Ludzas novada Kārsavas un Zilupes pilsētās tika uzstādīti bibliomāti, bet uzstādītie bibliomāti izrādījās nekvalitatīvi, tāpēc tika atgriezti, un tika izsludināts jauns iepirkuma konkurss. Savukārt, Siguldas novadā, analizējot bibliomāta izsniegumu, Turaidā izvietotais bibliomāts tika pārvietots uz Raganu: tas šobrīd atrodas pie Krimuldas bibliotēkas, kur plānojas lielāka noslodze.

Bibliomāti darbojas pēc līdzīga principa kā pakomāti dažādu sūtījumu saņemšanai. Bibliotekāri apmāca savus lasītājus, kā pasūtīt grāmatas vai žurnālus, kā lietot bibliomāta pakalpojumus. Daži no piemēriem ir Cēsu Centrālās bibliotēkas bibliomāta lietošanas pamācība un Valkas bibliotēkas video pamācība. Kā uzsver paši bibliotekāri, lai veicinātu bibliomāta izmantošanu, ir jāturpina skaidrojošais darbs tām iedzīvotāju grupām, kurām trūkst prasmju mūsdienīgu tehnoloģiju, t.s. bibliomāta, lietošanā.

Bibliotēkas lasītāji jauno pakalpojumu ir novērtējuši atzinīgi: pandēmijas laikā ieviestais pakalpojums spēja nodrošināt bibliotēkas darba nepārtrauktību un ierobežojumu laikā nodrošināt lasītājus ar literatūru, bet aktualitāti tas nav zaudējis arī šodien. Lielākoties pakalpojumu izmanto tie, kuri darba laikā bibliotēku apmeklēt nevar, jo ir darbs un izglītojošas, sportiskas vai mākslinieciskas aktivitātes pēc darba. Ir lasītāji, kuri izmanto šo pakalpojumu, jo grib izmēģināt jaunās tehnoloģijas. Atsevišķās bibliotēkās ir jau pastāvīgo klientu grupa, kuri visbiežāk izvēlas saņemt grāmatas bezkontakta ceļā. Lai izņemtu pasūtītos izdevumus, bibliomātu lasītājs izmanto vakara stundās, rīta stundās, pat naktīs. Grāmatas var izņemt, piemēram, dodoties vakara vai rīta pastaigā ar suni. Pakalpojumus izmanto dažādu vecumu grupu lasītāji: vecāki pasūta grāmatas saviem bērniem, to iecienījuši studenti, kuriem izdevumi nepieciešami studiju procesam.

Jelgavas Pilsētas bibliotēka, analizējot bibliomāta pakalpojumu izmantošanu 2022. gadā, atzīmē, kad lietotāji izņēmuši pasūtītos izdevumus: 23% to ir darījuši ārpus bibliotēkas darba laika, 6% no rīta, 17% vakarā. Likumsakarīgi, ka 61% no bibliomāta lietotājiem ir strādājoši cilvēki un 12% ir skolēni un studenti, kuri var paņemt pasūtītos izdevumus sev ērtā laikā. Bibliomātu izmantoja arī seniori un nestrādājošie lasītāji – 26 %. Bibliotēka norāda, ka ir parādījusies arī tāda tendence, ka lietotājs piereģistrējas e-reģistrācijā, saņem izdevumus bibliomātā un nodod – grāmatu kastē. Bet tas nerada apdraudējumu fiziskās bibliotēkas pastāvēšanai, jo arī virtuālajā vidē ar šiem lietotājiem mijiedarbojas bibliotekāri. (Jelgavas Pilsētas bibliotēkas 2022. gada darba pārskats)

Informācija par jaunā pakalpojuma pieejamību bibliotēkā publicēta bibliotēku tīmekļvietnēs, sociālo mediju vietnēs, novada pašvaldību tīmekļvietnē. Kā uzsver Cēsu Centrālās bibliotēkas darbinieki, Instagram sekotāji “Instagram stāstos” izteikuši atzinīgu vērtējumu par jauno, ērto, mūsdienīgo pakalpojumu un bibliotēkas pakalpojuma pieejamību 24/7. Kā novērojuši Jēkabpils Galvenās bibliotēkas darbinieki, cilvēki ar veselības un kustību traucējumiem nav izmantojuši iespēju pieteikt grāmatu piegādi uz mājām. Tas izskaidrojams ar to, ka bibliotēkā ieviests jauns pakalpojums – bibliomāts, kuru aktīvi izmanto šie lietotāji vai viņu tuvinieki.

“Ir bijis arī kuriozs, kad, sazinoties ar bibliotēkas darbiniecēm, lasītājs ir veicis grāmatas pasūtījumu ar vēlmi to saņemt bibliomātā tāpēc, lai nodotu ģimenes loceklim mašīnas atslēgas.”
Balvu novada publisko bibliotēku 2022. gada darba pārskats

2022. gadā Gulbenes novada kultūras balvas pasniegšanas pasākumā “Berkubs kultūras” bibliotēkas jomā balvu saņēma Gulbenes novada bibliotēkas darbiniece par jauna bibliotēkas pakalpojuma attīstīšanu – iespieddarbu un dokumentu bezkontakta saņemšanu bibliomātā.

Aicinām bibliotēkas sekot līdzi, analizēt, kā jaunais pakalpojums tiek izmantots, lai pierādītu savai pašvaldībai, ka ieguldītais ir attaisnojies kopienas labā. Pandēmijas laiks neapšaubāmi ir atstājis iespaidu uz sabiedrības pakalpojuma saņemšanas vēlmēm. Tomēr, iespējams, ka bibliomāta izmantošana ir vien pārejas posms, lai pēc laika no jauna novērtētu tiešā kontakta ar bibliotekāru un grāmatas izvēli pie plaukta vērtību.

Bibliotēku portāls sadarbojas ar Latvijas ilustratoriem, kuru darbus publicējam arī portāla Instagram kontā @biblioteka_lv. Raksta ilustrācijas autore ir Laura Lukeviča @lauracmyk

Informācijai izmantoti Latvijas publisko bibliotēku darba pārskati, bibliotēku tīmekļvietnes, sociālie tīkli.

 

Rakstu sagatavoja:
Ilze Kļaviņa
Bibliotēku attīstības centrs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
ilze.klavina@lnb.lv