Kongresa rīkotāji — Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Bibliotekāru biedrību un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrību — aicina uz pagasta bibliotēku raudzīties kā uz daudzfunkcionālu institūciju, kurā sastopas cilvēki, zināšanas, sadarbība un uzticēšanās. Mūsdienu pagasta bibliotēka bieži ir vienīgā publiskā iestāde tuvākajā apkārtnē, kur cilvēks var ne tikai sazināties ar valsts un pašvaldības institūcijām, bet arī vienkārši tikt uzklausīts.

Kongresa uzdevums ir iedrošināt pagasta bibliotekārus būt redzamiem un drosmīgiem savas kopienas vidū — būt tiem, kas ievēro, ieklausās un rīkojas. Šobrīd Latvijā darbojas 567 pagastu bibliotēkas — tās veido vairāk nekā divas trešdaļas no visas publisko bibliotēku sistēmas. Lielākoties šajās bibliotēkās strādā viens darbinieks, kurš vienlaikus bieži vien darbojas gan kā kultūras, gan informācijas centrs, gan kā cilvēku atbalsta punkts.

Kongresa programma piedāvās vairākas diskusiju daļas, kurās uzstāsies gan bibliotēku nozares līderi, gan pētnieki un praktiķi. Tiks apskatīti jautājumi par to, kā bibliotēkas var stiprināt kopienas noturību un līderību, kā tās spēj veicināt līdzdalību un sabiedrisko iesaisti, un kāda ietekme tām ir uz izglītību un vietējo kultūru. Īpaša uzmanība tiks pievērsta izmaiņām Bibliotēku likumā, kas precizē un nostiprina bibliotēku funkcijas, kā arī bibliotēku sadarbībai ar pašvaldībām, sociālajiem dienestiem un dažādām sabiedrības grupām.

Uzmanība tiks pievērsta arī lasīšanai kā kopienas vienojošam un attīstošam procesam. Lasīšana nav tikai individuāla nodarbe — tā kļūst par sociālu pieredzi, kurā kopā tiek atklāti stāsti, idejas un vērtības. Tieši bibliotēkas bieži vien kļūst par tiltu starp grāmatu un cilvēku — gan bērniem, kuri vēl tikai iepazīst lasītprieku, gan senioriem, kuri caur lasīšanu uztur dzīvu domāšanu un saikni ar apkārtējo pasauli.

Plaši pārstāvēti būs arī vietējie piemēri — pieredzes stāsti no Alūksnes, Baltinavas, Strenču, Rugāju un Cesvaines bibliotēkām par to, kā bibliotēka kļuvusi par telpu sadarbībai, radošumam un lasīšanas prieka atklāšanai. Tāpat tiks izvērtēts projekts “Iedvesmas bibliotēkas”, kas daudzviet Latvijā ļāvis bibliotēkām kļūt mūsdienīgākām, aicinošākām un nostiprināt savu lomu kā vietējo pārmaiņu iedvesmotājām.

Kongresa mērķauditorija ir Latvijas pagastu bibliotēku darbinieki, reģionu galveno bibliotēku darbinieki kā pagastu bibliotēku atbalsta centri reģionālā līmenī, pašvaldību vadītāji un darbinieki kā pagastu bibliotēku dibinātāji un finansētāji, bibliotēku lasītāji un atbalstītāji.

Kongress notiek ar Kultūras ministrijas, Valsts Kultūrkapitāla fonda, Latvijas Bibliotekāru biedrības un Balvu novada pašvaldības atbalstu. Tā moderatore būs dramaturģe un muzeju speciāliste Anita Ločmele, kas sarunām piešķirs personisku un dzīvu toni. Dienas noslēgumā dalībniekiem būs iespēja iepazīt arī Balvu pilsētu un muižu — kā atgādinājumu, ka bibliotēka vienmēr ir arī ceļš uz kultūras mantojumu, vietējo pieredzi un cilvēku stāstiem.

Kongresa programma

Informācijas sagatavoja:
Evija Vjatere
Latvijas Bibliotekāru biedrības valdes locekle
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centra vadītāja
evija.vjatere@lnb.lv