Jērcēnmuižā pulcē literatūras mīļotājus, profesionāļus un ornitoloģijas entuziastus
Atzīmējot latviešu grāmatniecības piecus gadsimtus, 2025. gada 16. aprīlī Jērcēnmuižā pulcējās literatūras mīļotāji, profesionāļi un ornitoloģijas entuziasti. Te, Valmieras bibliotēkas un Jērcēnu pagasta bibliotēkas rosināts un Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstīts, norisinājās pasākums “Grāmatas gājputnu ceļš. No Latvijas ornitoloģijas vēstures līdz literatūras un laikmetīgās mākslas lidojumam mūsdienās”.

Muižā bija skatāma izdevniecības ORBĪTA izdevumu, ar ornitoloģiju, sabiedrisko zinātni saistīto grāmatu izstāde, kā arī jērcēnieša un mednieka Jāņa Ences putnu izbāzeņu kolekcija.
Tekstgrupas ORBĪTA dibinātājs Artūrs Punte savā priekšlasījumā iepazīstināja ar apvienības, kas ir Latvijas krievvalodīgs dzejas un multimediju mākslas kolektīvs, darbības virzieniem un pieredzi, iezīmējot teksta estētisko lomu izdevuma mākslinieciskajā noformējumā, tā dzīvi citos medijos – mūzikā, skaņā, vizuālajā vidē. Plašam lasītāju lokam jau pazīstami izdevumi “Stikla Strenči” un Andra Kalnozola “Kalendārs mani sauc”, no kuriem pēdējais piedzīvojis savu 12 metienu. ORBĪTA savu darbību uzsāk 1999. gadā, un izdevējdarbība ir tikai viens no apvienības darba virzieniem. Dalībnieki izdod savus darbus krievu un latviešu valodās, top bilingvāli izdevumi, tiek tulkoti autori no krievu, angļu valodām, bet grāmata ir tikai viens no medijiem, kurā viņi strādā. Kopš 2014. gada, pēc Krievijas īstenotās Krimas aneksijas, apvienība pieņem lēmumu turpmāk izdot grāmatas tikai latviešu valodā. ORBĪTAS paspārnē iznāk pasaules literatūras tulkojumi, ar kuriem latviešu auditorija vēl nav pazīstama, palīdz jauno latviešu autoru darbiem ātri nonākt pie lasītājiem.
Ornitologs un ornitoloģijas vēstures pētnieks Ruslans Matrozis pastāstīja par četru vācbaltu ornitologu – Oskara fon Lēvisa (Pantenes muiža un Trikāta), Haralda fon Laudona (Lizdēnu muiža), Nikolaja fon Tranzē (Jaunbrenguļu muiža) un Adalberta fon Krīdenera (Jērcēnmuiža) ieguldījumu Latvijas ornitoloģijas zinātnes attīstībā. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja iepazīties ar ornitologu biogrāfiju faktiem, pētniecības mantojumu, kas vēl tiek rūpīgi apzināts. Lektors dalījās ar stāstiem par savu pieredzi arhīvu un liecību meklējumos, kā arī negaidītiem un vērtīgiem ieguvumiem, kas paver jaunas iespējas ornitoloģijas vēstures izpētē.
Savukārt, kopā ar Vidzemes Augstskolas vadošo pētnieku, profesoru Andri Kleperu klausītāji guva ieskatu putnu un dabas vērotāju entuziastu ikdienā, sabiedrības iesaisti dažādu zinātņu nozaru attīstībā. akcentējot dabas procesu vērošanu kā veselīga dzīvesveida un brīvā laika pavadīšanas iespēju.
Pasākuma noslēgumā dalībnieki Andra Klepera un Ruslana Matroža vadībā devās ārā, Jērcēnmuižas parkā, vērot un atpazīt putnus.
Pasākums norisinājās cikla “Latviešu grāmatai 500” ietvaros ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu.
Visi foto no Valmieras integrētās bibliotēkas arhīva
Atskata rakstu sagatavoja:
Agita Lapsa
Valmieras bibliotēkas vecākā bibliotekāre, novadpētniecības eksperte
agita.lapsa@vb.valmierasnovads.lv
Jērcēnmuižā pulcē literatūras mīļotājus, profesionāļus un ornitoloģijas entuziastus