Rīgā, Valmierā, Rēzeknē un Liepājā pašmāju un Lielbritānijas mediju praktiķi un pētnieki izklāstīs savu redzējumu un analizēs, kādā veidā iespējams stiprināt katram savu un reizē arī sabiedrības medijpratību.


„Medijpratība jeb kritiskā domāšana un prasme analizēt informācijas vēstījumu, avotus, nolūku ir bijusi nepieciešama vienmēr, tomēr ģeopolitiskā situācija un arvien pieaugošais informācijas apjoms to mūsdienās padara par vienu no nepieciešamākajām prasmēm. Aizvien pieaug tādas informācijas apjoms, kuras autori nav zināmi vai arī tiem nav redakcionālās atbildības un ētikas kodeksa, vēl vairāk – informācija var apzināti tikt veidota maldinoša,” vērš uzmanību kultūras ministre Dace Melbārde, norādot, ka saprotot medijpratības nozīmi sabiedrības stiprināšanā, pāris pēdējo gadu laikā tai pievēršama arvien lielāka uzmanība.

“Esmu gandarīta, ka Lielbritānijas medijpratības profesionāļiem būs iespēja sadarboties un dalīties pieredzē ar jomas ekspertiem Latvijā. Laikā, kad sociālo mediju loma sabiedrībā ir krietni palielinājusies, ir ļoti svarīgi pēc iespējas labāk iemācīties izprast informācijas sniedzēju mērķus un līdzekļus un, jo īpaši, ietekmi uz jaunākās paaudzes identitātes veidošanu,” pauž Britu padomes Latvijā vadītāja Zane Matesoviča.

 

Katrā no konferencēm tiks pievērsta īpaša uzmanība kādam no medijpratības aspektiem. 7.aprīlī Liepājā tiks aplūkota pedagogu, žurnālistu un vecāku loma medijpratības stiprināšanā, 10.aprīlī Rēzeknē tiks diskutēts par medijpratību Latvijas pierobežā un 11.aprīlī Valmieras konferences uzsvars ir uz digitālo pasauli, tostarp, komunikāciju sociālajos medijos. Savukārt 24.aprīlī Rīgā paredzēts konferenču cikla noslēgums, kurā tiks analizēta medijpratība izglītības satura, mediju industrijas un mediju lietotāju aspektā.

 

Konferenču apmeklējums ir bez maksas un tajās piedalīties ir aicināti visi interesenti, jo sevišķi žurnālisti, bibliotekāri, skolotāji un citi izglītības sistēmas pārstāvji, pašvaldību darbinieki un visi, kuru darbs ir saistīts ar informāciju un tās tālāku nodošanu auditorijai. Konferencēs tiks nodrošināta sinhronā tulkošana latviešu un angļu valodā.

 

Medijpratības veicināšana jau vairākus gadus ir aktualitāte starptautiskā arēnā. Lielbritānija ir starp tām valstīm, kurām šai darbā ir uzkrāta bagāta pieredze iestāžu un organizāciju sadarbības tīkla izveidē, izglītojošu materiālu izstrādē, valstiskā un nevalstiskā sektora, privāto un arī komerciālo mediju aktīvā līdzdarbībā, lai izglītotu sabiedrību par mediju lomu, funkcijām un citiem jautājumiem. Arī „Brexit” kontekstā priekšplānā atkal ir nonācis jautājums par sociālo mediju lomu informācijas izplatīšanā un nepieciešamību to kritiski izvērtēt. Latvijai britu medijpratības profesionāļu Džuliana Makdugala (Julian McDougall), Stīva Konolija (Steve Connolly) un Džeinas Sekeres (Jane Secker) viesošanās augstskolās un dalība diskusijās reizē ar Latvijas pārstāvjiem, kas strādā šajā laukā, ir nozīmīga izdevība salīdzināt valstu pieredzi un pārņemt labākās idejas medijpratības stiprināšanai, lai tās pielāgotu Latvijas kontekstam.

 

Medijpratības attīstībai ir veltīti KM izstrādāto Latvijas mediju politikas pamatnostādņu 2016.-2020.gadam īstenošanas plāna 4.virziena pasākumi. Šogad notiks skolēnu un jauniešu debates par medijpratības aspektiem, veikts pētījums – socioloģiska aptauja – lai pirmoreiz Latvijā noskaidrotu iedzīvotāju medijpratību. Š.g. otrajā pusē paredzēts iztulkot starptautisku labās prakses paraugu – mācību materiālu, kas noderēs pedagogiem un skolēnu vecākiem, lai runātu ar bērniem par mediju gudru lietošanu.

 

Konferencēs tiks nodrošināta tulkošana angļu un latviešu valodā. Iepriekšēja reģistrācija nav nepieciešama, reģistrēšanās – pirms katras konferences.