E-pakalpojumu dažādība un skaits ar katru gadu pieaug, taču ne visi iedzīvotāji ir gatavi tos izmantot. Lai tiem, kuri dažādu iemeslu dēļ neizmanto e-vides sniegtās iespējas, tomēr būtu iespēja vienuviet un maksimāli tuvu dzīvesvietai saņemt pašvaldību un valsts iestāžu pakalpojumus, konsultācijas, kā arī praktisku palīdzību darbā ar datoru, internetu un e-pakalpojumiem, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sadarbībā ar pašvaldībām un Latvijas Pašvaldību savienību jau 2015. gadā uzsāka Valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru (VPVKAC) tīkla izveidi novados. VPVKAC veidoti pēc t.s. vienas pieturas aģentūras principa – tās ir pakalpojumu pieteikšanas vietas, kur iedzīvotāji vienuviet var pieteikt pieprasītākos valsts tiešās pārvaldes iestāžu pakalpojumus. Tāpat centros var saņemt konsultācijas par e-pakalpojumiem un praktisku palīdzību gan e-pakalpojumu pieteikšanā, gan darbā ar datoru, internetu, jautājumos par e-adreses izveidi u.tml., kā arī pašvaldības pakalpojumus, kurus paredzēts sniegt vienotajā klientu apkalpošanas centrā.

Plašāk par Valsts un pašvaldības vienoto klientu apkalpošanas centru tīklu lasiet Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas tīmekļvietnē, kā arī rakstos “Valsts un pašvaldību vienotie klientu apkalpošanas centri – ‘vienas pieturas’ aģentūras valsts un pašvaldību pakalpojumiem” un  “Valsts un pašvaldību vienotie klientu apkalpošanas centri – jauna iespēja bibliotēkām”.

Attīstoties valsts pārvaldes pakalpojumu elektronizācijai, kā arī administratīvi teritoriālās reformas (ATR) kontekstā, bibliotēku interese par VPVKAC pienākumu pārņemšanu un ar to saistītajām darbībām ir būtiski pieaugusi. Tāpēc februāra virtuālajā trešdienā VARAM Valsts pārvaldes pakalpojumu politikas īstenošanas koordinācijas nodaļas vadītāja Maija Anspoka iedrošinās bibliotekārus aktīvāk iesaistīties e-pakalpojumu sniegšanā, informēs par plānotajām izmaiņām Ministru kabineta 2017.gada 4.jūlija noteikumos Nr. 401 “Noteikumi par valsts pārvaldes vienoto klientu apkalpošanas centru veidiem sniegto pakalpojumu apjomu un pakalpojumu sniegšanas kārtību” un atbildēs uz skatītāju jautājumiem. Tāpat pasākuma laikā būs iespēja dzirdēt Kokneses pilsētas un Ērgļu bibliotēkas pieredzi par VPVKAC pakalpojumiem un to nodrošināšanu, kā arī ieguvumiem vietējai kopienai.

Kā allaž, pasākumā ar stāstījumu par pieejamajiem profesionālajiem informācijas resursiem piedalīsies LNB Bibliotēku attīstības centra Latvijas Bibliotēku portāla galvenā redaktore Kristīne Deksne un LNB Bibliotēku attīstības centra nozaru informācijas eksperte Elita Vīksna.

Visus interesentus aicinām pieslēgties pasākuma tiešraidei LNB Bibliotēku attīstības centra “Facebook” lapā vai LNB “YouTube” kanālā. Pasākums ilgs aptuveni stundu, iepriekšēja reģistrācija nav nepieciešama.

 

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Deksne
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Bibliotēku attīstības centrs
kristine.deksne@lnb.lv