“Jau pašlaik bibliotekāru uzdevumi un pienākumi kļūst aizvien plašāki. Bez tradicionālā bibliotēku uzdevuma, proti, krājuma uzturēšanas, nozīmīga loma un uzdevums ir un turpmāk būs viss, kas saistīts ar tehnoloģijām un digitalizāciju, tostarp kvalitatīvas informācijas atlasi un bibliotēku apmeklētāju izglītošanu šajos jautājumos. Ir tikai likumsakarīgi, ka bibliotekārs daudziem kļūst par pirmo padomdevēju informācijas izvērtēšanā un iegūtās informācijas ticamības pārbaudē, palīdzot atsijāt kvalitatīvu informāciju no maldinošas dezinformācijas. Ceru, ka šī rokasgrāmata bibliotekāriem, ko ir sastādījusi medijpratības eksperte Dr.sc.comm. Klinta Ločmele, būs vērtīgs un praktisks palīgs ikviena bibliotekāra darbā,” akcentē Eiropas Parlamenta deputāte un Kultūras un izglītības komitejas priekšsēdētājas vietniece Dace Melbārde.

Pieteikties semināram iespējams līdz 28. februārim.

Jau līdzšinējos bibliotekāru un senioru medijpratības veicināšanas projekta “Ceļazīmes mediju lietošanā” pasākumos tika aplūkotas vairākas 2020. gada septembrī veiktās bibliotekāru aptaujā norādītās interesējošās tēmas – interneta algoritmu darbība, manipulācijas ar attēliem un to pārbaude, slēptā reklāma, informācijas uzticamības izvērtēšana u.c.

Projektā ietvaros ir sagatavota rokasgrāmata bibliotekāriem par tematiem, kurus paši bibliotekāri ir atzīmējuši kā tādus, ar kuriem nākas saskarties ikdienā, atbildot uz klientu jautājumiem vai palīdzot viņiem darbā ar datoru. Rokasgrāmatā ir saistošā veidā sniegts ieskats mediju psiholoģijā un dažādos kognitīvajos aizspriedumos, kas var ietekmēt informācijas uztveri, cilvēkam pašam to nemaz neapzinoties. Aplūkots, ko nozīmē informācijas trauksmes jēdziens. Pievērsta uzmanība krāpniecības mēģinājumiem internetā un viltus izlozēm, aplūkojot arī dažus nesenākos piemērus, lai palīdzētu cilvēkiem no tiem veiksmīgāk izvairīties.

Rokasgrāmatā iekļauts arī bibliotekāru aptaujas atbilžu apkopojums par viņu pieredzi un labo praksi medijpratības veicināšanā ikdienas darbā un īpaši organizētos pasākumos. Iedvesmu pasākumu rīkošanai piedāvā trīs oriģinālscenāriji (tostarp, spēles) medijpratības aktivitāšu rīkošanai bibliotēkā. Lai varētu rīkoties jau patlaban – ārkārtējās situācijas laikā – scenāriji veidoti tā, ka tos iespējams īstenot arī tiešsaistē. Rokasgrāmatu noslēdz projekta “Ceļazīmes mediju lietošanā” ietvaros radīto medijpratībā izglītojošo informācijas avotu saraksts.

Tiešsaistes pasākumā 5. martā, atverot šo rokasgrāmatu, tās autore Klinta Ločmele iepazīstinās ar tās saturu, sniegs detalizētāku skaidrojumu par rokasgrāmatā iekļautajiem nodarbību scenārijiem dažādām bibliotēkas auditorijām, kā arī atbildēs uz jautājumiem.

“Daļa zinātkārāko bibliotekāru paši aktīvi apgūst medijpratības jautājumus, taču aptauja rāda, ka daļai noderētu atbalsts un ieteikumi medijpratības aktivitāšu organizēšanai. Ceru, ka šajā rokasgrāmatā noderīgas idejas sastaps kā vieni, tā otri,” norāda K. Ločmele.

K. Ločmele ir komunikācijas zinātnes doktore un pasniedzēja, vairāku Latvijas un starptautisku medijpratības projektu satura autore un vadītāja. Strādājot Kultūras ministrijā, veicināja medijpratības politikas plānošanas un prakses attīstību Latvijā.

Pēc pasākuma rokasgrāmatas elektroniskā versija ar LNB starpniecību tiks nosūtīta visām publiskajām bibliotēkām Latvijā un tiks publiskota Latvijas Bibliotēku portālā.

Projekts notiek pēc Eiropas Parlamenta deputātes Daces Melbārdes iniciatīvas un sadarbībā ar komunikācijas zinātnes doktori un medijpratības eksperti Klintu Ločmeli, un Latvijas Nacionālo bibliotēku. Projekta īstenošanu finansiāli nodrošina Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde.

 

Informāciju sagatavoja:
Projekta “Ceļazīmes mediju lietošanā” komanda