Aktualizējot bibliotēku iesaisti Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centrs jau mēneša sākumā, 4. oktobrī, rīkoja tematisku ievadsemināru “Bibliotēku iesaiste Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļā”. Seminārā gan par nedēļas aktualitāti, gan par noderīgiem resursiem un metodēm runāja UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Komunikāciju un informācijas sektora vadītāja Beāte Lielmane, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekle Ilva Milzarāja un Vidzemes Augstskolas rektore Agneses Dāvidsone. Semināram pieslēdzās 172 dalībnieki, no kuriem daudzi pēcāk novērtēšanas anketās apliecināja, ka tika iedvesmoti piedalīties tematiskajā nedēļā ar pasākumiem savās bibliotēkās. Sagaidot 2023. gada Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļu, virkne semināra dalībnieku arī īstenoja aktivitātes bibliotēkās visā Latvijā, par tām gan informējot LNB Bibliotēku attīstības centru un izmantojot iespēju norisi popularizēt Latvijas Bibliotēku portālā, gan veidojot publikācijas savās sociālo tīklu lapās.

Iepazīstina ar materiāliem un rīko konsultācijas

Lai popularizētu medijpratības un informācijpratības jēdzienu, kā arī lai pievērstu uzmanību saistītiem jautājumiem, piemēram, modernajām tehnoloģijām, vairākas bibliotēkas Latvijā kā galveno Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļas aktivitāti izvēlējās savu lasītāju un tiešsaistes lapu sekotāju informēšanu. Tas darīts gan popularizējot dažādos medijpratības materiālus, kas kopš šī gada marta pieejami vienkopus vietnē datubaze.neplp.lv, gan rīkojot individuālas konsultācijas ar lasītājiem īpaši par datoru un viedtālruņu lietošanas, krāpniecisku ziņojumu atpazīšanas, viltus ziņu identificēšanas jautājumiem. Šādas informatīvas kampaņas organizējušas, piemēram, Jūrmalas Centrālā bibliotēka un tās struktūrvienības, Madonas novada bibliotēka un “Europe Direct” Gulbenē, Jēkabpils novada Galvenā bibliotēka un Talsu novada Laidzes bibliotēka. Interesantu pieeju īstenojusi arī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) bibliotēka, piedāvājot dažādu rīku apkopojumu, kas noderēs, atlasot informāciju un veidojot literatūras un sistemātiskos pārskatus. Savukārt Smiltenes bibliotēkas Uzziņu literatūras lasītavā bija apskatāma medijpratības materiālu izstāde “Esi medijpratīgs!”. Bibliotēku krājumu pastāvīgi tiek papildināti ar medijpratības izdevumiem – brošūrām, rokasgrāmatām pret dezinformāciju, metodiskajiem un mācību materiāliem.

Rīki pārskatiem. Attēls: RSU bibliotēka

Spēles, konkursi, viktorīnas

Vēl viens veids, kā aktualizēt medijpratības tematu, ir ne vien jaunu zināšanu sniegšana bibliotēku apmeklētājiem, bet arī dažādu vecumposmu jau esošo zināšanu pārbaude. Tā Jūrmalas Centrālā bibliotēka un tās struktūrvienības aicinājušas ikvienu interesentu apmeklēt bibliotēkas un pārbaudīt savas zināšanas medijpratībā, piedaloties viktorīnā. Dalībnieki, kas sekmīgi atbildēja uz vismaz pusi no viktorīnas jautājumiem, saņēma piemiņas balvas.

Rēzeknes Centrālā bibliotēka kopā ar “Europe Direct” Austrumlatgalē konkursu rīkoja tiešsaistē. Konkursa “Vai Tu esi medijpratējs?” gaitā katru dienu no 24. līdz 31. oktobrim bibliotēkas “Facebook” lapas sekotāji varēja iesūtīt atbildes uz dienas jautājumiem par medijpratības tēmu. Jautājumi skāra virkni apakštematu, sākot no tā, kas ir medijpratība, līdz pat sazvērestības teorijām. Jautājumi joprojām atrodami Rēzeknes Centrālā bibliotēkas “Facebook” lapā. Savukārt Maltas pagasta bibliotēka un Talsu Galvenā bibliotēka, tematisko nedēļu integrējot skolēnu brīvlaika aktivitātēs, piedāvāja medijpratības spēles bērnu auditorijai izspēlēt klātienē.

Viens no Rēzeknes Centrālās bibliotēkas tematiskās nedēļas konkursa jautājumiem. Vai zini atbildi? Attēls: Rēzeknes Centrālā bibliotēka/ Europe Direct Austrumlatgale

Tematiskās lekcijas par medijpratības daudzveidību

Vairākās Latvijas bibliotēkās centrālā Medijpratības un informācijpratības nedēļas aktivitāte bija bibliotekāru rīkotas un vadītas tematiskās lekcijas gan konkrētām auditorijām, gan plašākam interesentu lokam.
Madonas novada bibliotēka un Europe Direct Gulbenē pasākumu norises vieta Madonā tematiskās nedēļas laikā piedāvāja kopskaitā trīs šādas aktivitātes. Lekcijā “IT drošība, apdraudējumi” runāts par izplatītākajiem apdraudējumu veidiem, klausītājiem sniegti praktiski ieteikumi, kā sevi un savas ierīces pasargāt no dažādiem riskiem. Nodarbībā “Medijpratības meistars?!” aplūkoti reāli piemēri, kā atpazīt viltus ziņas, safabricētas fotogrāfijas un video, sniegts ieskats mākslīgā intelekta dzīlēs, iepazīstināts ar resursiem un izzinātas iespējas, kā attīstīt savu meistarību medijpratībā. Bet tematiskās nedēļas noslēgumā nodarbībā bērniem “Kā nepazust internetā?” apskatīti gan medijpratības jautājumi, gan drošības nosacījumi, lai ikdienā lietotās ierīces, dati un ikviens arī pats būtu drošībā. Interesanta pieeja bērnu nodarbība īstenota, piedāvājot mēģināt iejusties viltus ziņu izplatītāja ādā.

Smiltenes bibliotēkā notika nodarbība “Medijpratība: esi zinošs un pasargāts!”, kuru klātienē apmeklēt bija aicināts ikviens interesents. Nodarbības dalībnieki uzklausīja praktiskus piemērus, kas ir medijpratība, kāpēc mūsdienās ir tik svarīgi kritiski izvērtēt visu informāciju, kas pieejama publiskajā telpā, iepazinās ar aktuālākajiem finanšu krāpšanas veidiem naudas izmānīšanai, kā arī uzzināja, kā pasargāt sevi no krāpniekiem.

Latgales Centrālā bibliotēka piedāvājusi nodarbību Latgales industriālā tehnikuma audzēkņiem. Tehnikuma dienesta viesnīcas audzēkņi apmeklēja Latgales Centrālās bibliotēkas filiāli – Ceriņu bibliotēku, lai Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļas ietvaros piedalītos pasākumā “Ieraudzīji, izlasīji, izvērtē!”, kura laikā uzzināja par kritiskās domāšanas prasmēm mediju jautājumos, iepazina e-paraksta lietošanu, to, kā paust savas emocijas, attieksmi un noskaņojumu rakstveida privātajā saziņā un izveidoja savu stilizētu grafisko attēlu – emodži.

Rēzeknes Centrālā bibliotēka savai kopienai piedāvājusi lekciju “Medijpratība. Nostiprināt un izkopt“, Ventspils bibliotēkas Reģionālajā mācību centrā notikusi medijpratību nodarbība senioriem “Ticēt vai neticēt? Informācijas avotu ticamība lietotāju vērtējumā“, Jelgavas Pilsētas bibliotēkā notika bibliotekārā mācību stunda par ģeneratīvā mākslīgā intelekta rīku “ChatGPT” un “Playground AI” izmantošanas iespējām, tostarp viltus ziņu un attēlu ģenerēšanu.

Foto: Balvu Centrālā bibliotēka

Tāpat virkni pasākumu savā reģionā piedāvāja Balvu Centrālā bibliotēka. Speciāla nodarbība sarīkota Balvu novada izglītības iestāžu direktoru vietniekiem mācību jomā ar mērķi rosināt savās skolās aktualizēt medijpratībai veltītas aktivitātes, rosināt klašu audzinātājus runāt par medijpratības aktualitāti un būtību, kā arī rosināt mācību priekšmetu skolotājus savas stundas sasaistīt ar medijpratības tēmu. Savukārt Balvu novada bibliotekāru seminārā nozares kolēģiem pastāstīts par UNESCO pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļas aktivitātēm. Balvu pirmsskolas izglītības iestādes “Pīlādzītis” vecākās grupiņas audzēkņi uzurunāti, Izmantojot “Tet skoliņas” materiālus. Mērķis – rosināt bērnus svešiniekiem neizpaust sensitīvu informāciju, ievērot citus drošības pasākumus video zvana laikā. Kā rīkoties, ja redz saturu, kas izraisa nepatīkamas sajūtas un ko nedrīkst savās viedierīcēs darīt bez pieaugušo atļaujas. Apmeklēta arī Balvu vispārējā un profesionālā vidusskola, lai informētu jauniešus par medijpratības aktualitāti un būtību. Jaunieši rosināti domāt par savu digitālo pēdu, par kibermobinga, sekstinga sekām, kā pasargāt sevi no dažādiem krāpniecības veidiem.

Citi piemēri

Lai veicinātu arī Latvijas Neredzīgo bibliotēkas lasītāju medijpratību, tematiskajā nedēļā bibliotēkas lasītavā notika diskusija “Dezinformācija un krāpniecības metodes”. Sanākušie dalījās ar savu pieredzi, iespaidiem un zināšanām. Diskusijas laikā atklājies, ka teju visi sanākušie ir saskārušies ar krāpnieciskiem zvaniem un ziņām, kas apliecina to, cik šādas diskusijas ir nepieciešamas.

Savukārt Salaspils novada bibliotēka īpaši izcēlusi arī bibliotēkā pieejamās tematiskajai nedēļai atbilstošas grāmatas. Tas darīts ar speciāli sagatavotu krājumā pieejamo tematiskās literatūras sarakstu, kas pieejams ikvienam interesentam. Sarakstā iekļautas saites, lai rezervētu interesējošo grāmatu un izzinātu noteiktas medijpratības apakštēmas padziļināti.

Diskusija “Dezinformācija un krāpniecības metodes”. Attēls: Latvijas Neredzīgo bibliotēka

 

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centrs pateicas ikvienai Latvijas bibliotēkai, kurā notikušas Pasaules medijpratības un informācijpratības nedēļas aktivitātes. Atskata rakstā iekļauti tie pasākumi, par kuriem tika iesūtīta informācija, kā arī pasākumi, kuri publicēti bibliotēku sociālo tīklu kontos. Ja jūsu bibliotēkas tematiskās nedēļas medijpratības aktivitāte nav iekļauta atskatā, aicinām ar to padalīties, nosūtot ziņu e-pastā uz adresi emils.rotgalvis@lnb.lv.

 

Apskatu sagatavoja:
Emīls Rotgalvis
Medijpratības nozares eksperts
Bibliotēku attīstības centrs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
emils.rotgalvis@lnb.lv