Trešdien, 30. janvārī, plkst. 11.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliotēkzinātnes lasītavā notiks kārtējais pasākums ciklā “Tikšanās bibliotekāru stāvā: pieredzes stāsti”.

2019. gada profesionālo norišu sezonu aizsākam ar neklātienes viesošanos pie mūsu tuvajiem kaimiņiem Skandināvijas reģionā. Pasākuma ievaddaļā – Skandināvijas reģiona valstu bibliotēku darbam veltīts LNB Bibliotēku attīstības centra galvenās bibliotekāres Elitas Vīksnas sagatavotais profesionālās literatūras apskats.

Turpinājumā uzklausīsim kāda salīdzinoši nesena brauciena iespaidus Somijā. Pētījumi liecina, ka šajā valstī mīt procentuāli lielākais lasītpratēju skaits pasaulē. Ne velti Somijas valdība saviem iedzīvotājiem valsts 101. dzimšanas dienā – 2018. gada decembra sākumā – izlēma dāvināt bibliotēku ar nosaukumu “Oda” (somu valodā – Oodi). Ēkas radītāji ir Somijas pieprasītākais arhitektu uzņēmums “ALA Architects”, kuru darbu sarakstā ir Somijas vēstniecība Indijā, Helsinku lidostas piebūve, divas metro stacijas un Helsinku Universitātes galvenā ēka.

“Bibliotēka kā dāvana Somijas neatkarības pasludināšanas dienā simbolizē somu ideālus un atspoguļo mūsu mīlestību pret lasīšanu,” skaidro Somijas kultūras ministrs Sampo Terho. Oodi bibliotēka būs kultūras centrs, kurā būs pieejams ne vien plašs literatūras klāsts un dažādas zinātniskās datubāzes; vienlaikus ar tradicionālajiem bibliotēkas pakalpojumiem šeit būs ierīkota kafejnīca, restorāns, kinozāle, mākslas studija un urbānā radošā darbnīca. Bibliotēka darbosies septiņas dienas nedēļā līdz pat vēlam vakaram. Jauno Helsinku bibliotēku vienā no pirmajiem tās atklāšanas pasākumiem apmeklējusi Rīgas Centrālās bibliotēkas direktore Dzidra Šmita – uzklausīsim viņas stāstījumu.

Mūsu neklātienes ceļojums tālāk vedīs uz Dāniju. Aizvadītajā vasarā Latvijas Bibliotekāru biedrība (LBB) organizēja 38 bibliotekāru braucienu pa šīs valsts bibliotēkām. Ceļojuma galvenā atziņa – visas septiņas apmeklētās bibliotēkas (Dānijas Karaliskā bibliotēka un sešas dažādu pilsētu publiskās bibliotēkas) – ir pozitīvi pārsteidzošas, rosinošas, lasītājiem draudzīgas. Pasākumā dzirdēsim atziņu kopsavilkumu gan no publiskās, gan akadēmiskās bibliotēkas darbinieku skatupunkta: iespaidos par Hansa Kristiana Andersena pasaku zemē redzēto un dzirdēto dalīsies divas ceļojuma dalībnieces – Jelgavas pilsētas bibliotēkas direktore Lāsma Zariņa un Rīgas Tehniskās universitātes Zinātniskās bibliotēkas vecākā bibliotekāre Maija Piekuse. Prezentācijās būs iekļauts gan stāstījums, gan vizuālā informācija.

30. janvārī aicinām visus interesentus – gan publisko, gan akadēmisko un skolu bibliotēku darbiniekus, kā arī LNB kolēģus – uz iedvesmojošu un profesionāli bagātinošu tikšanos Bibliotēkzinātnes lasītavā 8. stāvā. Skandināvijas valstis nav aiz kalniem – varbūt pasākums rosinās tās aplūkot savām acīm?

Piedāvājam iespēju arī pārējiem Dānijas brauciena dalībniekiem ierasties klātienē, lai atsvaidzinātu atmiņā ceļojuma iespaidus vai papildinātu pasākumu ar savu individuālo redzējumu.

Dalība pasākumā – bez maksas. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Pasākuma laikā tiks veikta fotofiksācija publicitātes mērķiem.

Attēlā: Latvijas bibliotekāri pie Melnā dimanta jeb Dānijas Karaliskās bibliotēkas (Elīnas Sniedzes foto)

Latvijas Nacionālā bibliotēka

Informāciju sagatavoja:

Anda Saldovere

Bibliotēku attīstības centra galvenā bibliotekāre

Latvijas Nacionālā bibliotēka