Pierakstīties jaunumiem

Jaunumi

Sintezēt pagātni ar nākotni: Intervija ar LNB direktoru Andri Vilku 
Interviju sērija “Iepazīstam bibliotēku draugus”: Agita Zariņa-Stūre 
Klajā nācis LNB izdevuma “Literatūras ceļvedis” jaunākais numurs 
Sēļu muižā notiks pasākums “PAMANĪT GRĀMATU. Grāmatu māksla un tās attīstība Latvijā” 
Latvijas jaunākās grāmatas (1.–15. aprīlis) 
Palīdzot bibliotēkām, palīdzēt eiropiešiem: Eiropas bibliotēku asociācijas publicē manifestu Eiropas Parlamenta vēlēšanām 2024 

Skatīt vairāk

Šajā lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Turpinot lapas apmeklējumu jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Vairāk par mūsu sīkdatņu lietošanas politiku lasiet šeit.

5. IAM

Panākt dzimumu līdztiesību un iespējināt visas sievietes un meitenes.

Ko šis mērķis nozīmē Latvijas kontekstā?

Sieviešu un vīriešu vienlīdzīgas tiesības un iespējas ir viena no cilvēka pamattiesībām, kas noteikta Latvijas Republikas Satversmē un ir princips, ko valsts īsteno, horizontāli saskaņojot visas politikas. Latvijā panākamas vienlīdzīgas tiesības un iespējas darba tirgū un izglītībā, jāmazina atalgojuma atšķirības starp vīriešiem un sievietēm, novēršama gan vardarbība ģimenē, gan ar dzimumu saistīta vardarbība. Vienlaikus Latvija ir aktīva dzimumu līdztiesības aizstāve starptautiski.

IAM skaidroti Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021. – 2027. gadam kontekstā. Tekstu autors: Pārresoru koordinācijas centrs.

 

Latvijas bibliotēku piemēri

Lai gan piektais IAM nav virziens, ar kuru primāri strādā Latvijas bibliotēkas, pēdējos gados dzimumu līdztiesības jautājumi tiek aktualizēti arvien vairāk – lielākoties organizējot izglītojošas un informatīvas aktivitātes.

Viena no Latgales Centrālās bibliotēkas veiksmīgākajām aktivitātēm 2020. gadā bija seminārs skolotājiem un bibliotekāriem par dzimumu līdztiesību “Indivīda loma mūsdienu pasaulē: stereotipi un perspektīvas” ar Zviedrijas un Latvijas lektoru piedalīšanos. Zviedrijas lektore Johanna Lundina (uzņēmuma “Equalate AB” dibinātāja un izpilddirektore) iepazīstināja ar Zviedrijas politiku dzimumu līdztiesības nodrošināšanā un dalījās pieredzē, kā par līdzvērtīgu tiesību, atbildības un resursu pieejamības jautājumiem tiek runāts Zviedrijas skolās. Savukārt Latvijas sieviešu tiesību aizstāvības centra “Marta” jaunatnes programmu vadītājas Madaras Mazjānes darbnīcā “Kas ir dzimumu līdztiesība un ko tā ēd?” semināra dalībniekiem bija iespēja smelties idejas, kā ar bērniem un jauniešiem runāt par dzimumu līdztiesību, lai palīdzētu veidot cieņā un līdzvērtībā balstītas attiecības ar sevi un apkārtējiem.

Savukārt 2021. gadā Latgales Centrālā bibliotēka noorganizēja tiešsaistes darbnīcu bibliotekāriem “Nediskriminējoša darba kultūra un vide”. Darbnīcu virtuāli apmeklēja 48 dalībnieki no dažādiem Latvijas novadiem. Pasākuma dalībniekus uzrunāja Zviedrijas vēstniece Latvijā Kārina Hēglunda. Pasākumu vadītāja Iluta Lāce (biedrības “Centrs MARTA” vadītāja) aicināja bibliotekārus domāt un runāt par dzimumu stereotipiem, to ietekmi uz profesionālu rīcību kā darbā ar klientiem, tā arī savstarpējās attiecībās ar kolēģiem.

Lai pievērstu meitenes IT un veicinātu dzimumu līdztiesību IT un programmēšanas jomā, Ogres Centrālā bibliotēka sadarbībā ar biedrību “Izglītības, kultūras un sporta attīstībai” iniciatīvas “Meet and Code 2020” ietvaros īstenoja mācību programmu 8–14 gadus vecām meitenēm bez programmēšanas priekšzināšanām “Meitenes un programmēšana”. Programmas mērķis bija iepazīstināt meitenes ar programmēšanas iespējām, veicināt sevis izpratni, palīdzēt izvēlēties profesiju nākotnē, kas varētu būt saistīta ar IT.

Lai spēcinātu Tēva dienas svinēšanas tradīcijas un veicinātu tēvu un bērnu kopīgu laika pavadīšanu, Latgales Centrālajā bibliotēkā tika rīkots Tēva dienas orientēšanās rallijs “Tētis bibliotēkas džungļos”.