Pierakstīties jaunumiem

Jaunumi

Sintezēt pagātni ar nākotni: Intervija ar LNB direktoru Andri Vilku 
Interviju sērija “Iepazīstam bibliotēku draugus”: Agita Zariņa-Stūre 
Klajā nācis LNB izdevuma “Literatūras ceļvedis” jaunākais numurs 
Sēļu muižā notiks pasākums “PAMANĪT GRĀMATU. Grāmatu māksla un tās attīstība Latvijā” 
Latvijas jaunākās grāmatas (1.–15. aprīlis) 
Palīdzot bibliotēkām, palīdzēt eiropiešiem: Eiropas bibliotēku asociācijas publicē manifestu Eiropas Parlamenta vēlēšanām 2024 

Skatīt vairāk

Šajā lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Turpinot lapas apmeklējumu jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Vairāk par mūsu sīkdatņu lietošanas politiku lasiet šeit.

3. IAM

Nodrošināt veselīgu dzīvi un sekmēt labklājību jebkura vecuma cilvēkiem.

Ko šis mērķis nozīmē Latvijas kontekstā?

Pieejama un efektīva veselības aprūpe ir viens no būtiskākajiem pēdējo 10 gadu izaicinājumiem Latvijai. Svarīgi ir arī cilvēkiem pašiem rūpēties par savu veselību un valstij palielināt veselības pakalpojumu pieejamību, savlaicību un kvalitāti. Paredzēts palielināt ārstu un medmāsu skaitu, samazināt gaidīšanu rindās uz veselības aprūpes pakalpojumiem, īpaši – bērniem. Augsta priekšlaicīga mirstība, galvenokārt vīriešu vidū, lielā mērā skaidrojama ar smēķēšanu un alkohola lietošanu, kā arī ceļu satiksmes negadījumiem. Īpaša uzmanība tuvākajos gados tiks pievērsta psiholoģiskajai un emocionālajai labklājībai, novēršot riskus pēc pārciestām krīzēm, kā arī nodrošinot atbalstu, lai līdz tām nenonāktu, īpaši – bērniem un viņu vecākiem.

IAM skaidroti Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021. – 2027. gadam kontekstā. Tekstu autors: Pārresoru koordinācijas centrs.

 

Latvijas bibliotēku piemēri

Bibliotēku aktivitātes veselīga dzīvesveida popularizēšanā un veselības veicināšanas pakalpojumu sniegšanā ir ļoti izplatītas Latvijas publiskajās bibliotēkās. Tiek organizēti izglītojoši pasākumi par veselīgu dzīvesveidu, veselības uzlabošanu un lietpratīgu veselības pakalpojumu izmantošanu, bibliotēkās notiek vingrošanas, nūjošanas, meditācijas nodarbības, bibliotēkas organizē pārgājienus, velobraucienus utt.

Sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu bibliotēkas regulāri organizē izglītojošas lekcijas par “E-veselība” portāla lietošanu un tajā pieejamajiem veselības jomas e-pakalpojumiem (Rīgas Centrālā bibliotēka, Salaspils novada bibliotēka, Jelgavas pilsētas bibliotēka, Smiltenes novada bibliotēka, Latgales Centrālā bibliotēka u. c.).

Kopš 2006. gada Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā atrodas Rīgas Centrālās bibliotēkas ārējais apkalpošanas punkts “Saulaino dienu bibliotēka”. Bibliotēkas pakalpojumus var izmantot gan bērni, kuriem slimnīcā jāuzturas ilgu laiku, gan tie, kas slimnīcu apmeklē atsevišķu procedūru veikšanai.

Nīcgales pagasta tautas bibliotēkā izveidojusies vēža skarto cilvēku savstarpējās palīdzības kopa, kurā iesaistījušies arī veselie ģimenes locekļi, lai saņemtu zinātniski apstiprinātu, objektīvu informāciju par veselīgu dzīvesveidu, psiholoģisko palīdzību un dalītos pieredzē.

Latgales Centrālā bibliotēka regulāri organizē aktivitātes, kas sasaucas ar trešo IAM – gan izglītojošu bezmaksas pasākumu ciklu “Veselības ABC”, gan lekcijas par elektronisko darbnespējas lapu un zāļu recepšu apriti u. c. 2020. gadā tika noorganizēta akcija “Veselības nedēļa. Vingro ar grāmatu”. Nedēļas garumā ik dienu bibliotēkas “Facebook” kontā tika publicēts ieraksts ar kādu vienkāršu vingrojumu, kuru var izpildīt mājās vai darba vietā, ievērojot sociālo distanci un lasot. Ar katru vingrojumu tika izaicinātas arī citas bibliotēkas sekot šim paraugam. Akcijā iesaistījās ne tikai bibliotekāri, bet arī lasītāji un citi grāmatmīļi. Veselības nedēļas noslēgumā Latgales Centrālās bibliotēkas bibliotekāri vienojās kopīgā rīta vingrošanā ar grāmatām, kas tika nofilmēta un ievietota bibliotēkas “Facebook” kontā, kļūstot par otru populārāko ierakstu pārskata gadā – 7,7 tūkstoši sasniegtās auditorijas.

Strenču bibliotēka regulāri organizē vingrošanas un nūjošanas aktivitātes. 2020. gadā projekta “Esi vesels Strenču novadā” ietvaros tas tika darīts pat attālināti – vingrošanas nodarbības tika organizētas, izmantojot platformu “Zoom” (pirms tam bibliotekāre projekta dalībniekus individuāli apmācīja darboties ar platformu).

Pēc iedzīvotāju aptaujas atklājās, ka nūjošana ir iecienīta arī Ambeļu pagastā. 2020. gadā projektā “Bibliosports” Ambeļu pagasta bibliotēka iegādājās septiņus nūju pārus un sagatavoja atbilstošus informatīvos materiālus. Bibliotēka piedāvā ne tikai literatūru par sportu, bet arī iespēju izmantot nūjas un sākt nodarboties ar sportu. Kopīgajai interesei apvienojot vairākus interesentus, sākotnēji izveidojās sešu cilvēku liela nūjotāju grupa, kuras ietvaros katrs nūjošanas sporta piekritējs var atrast sev kompāniju noteiktas distances pārvarēšanai. Projektu atbalstīja daudzi kopienas iedzīvotaji, un gada laikā pakāpeniski tajā iesaistījās aizvien lielāks cilvēku skaits. It sevišķi šis sporta veids kļuvis aktuāls Covid-19 izraisītās ārkārtas situācijas laikā, jo cilvēki pievērš lielāku uzmanību veselības nostiprināšanai. Gada laikā ar šo projektu iepazinās 85 cilvēki, un tas piesaistīja visu vecumgrupu uzmanību un interesi. Projektu plānots turpināt, iegādājoties daudzveidīgu sporta inventāru, lai aktīvam dzīvesveidam piesaistītu aizvien vairāk cilvēku.

Trešais IAM ietver aktivitātes, kas saistītas ne tikai ar iedzīvotāju fizisko, bet arī emocionālo labklājību. Šajā kontekstā īpaša uzmanība jāpievērš senioru dzīves kvalitātei.

Druvienas pagasta bibliotēka regulāri organizē aktivitātes ar mērķi uzlabot dzīves kvalitāti pensijas vecuma iedzīvotājiem. Ir notikušas tikšanās ar rakstniekiem (Ingunu Baueri, Ingu Žoludi), floristikas un kulinārijas nodarbības, Dzejas dienas. Senioriem jārada iespēja komunicēt vienam ar otru un darboties kopā, un
bibliotēka ir vieta, kur tas ir iespējams.

Latvijas bibliotēkās var atrast daudz piemēru aktivitātēm, kas veicina kopienas un sabiedrības veselību un labklājību:

  • ārstnieciskās vingrošanas kopa Jērcēnu pagasta bibliotēkā;
  • Gulbenes novada bibliotēkas izzinošie pārgājieni un velobraucieni, kas vienlaikus ir gan fiziska, gan izzinoša un piederību veicinoša aktivitāte;
  • meditācijas nodarbības Latvijas Nacionālajā bibliotēkā;
  • lekcijas un sportiskas aktivitātes Latvijas Veselības nedēļas un Eiropas Sporta nedēļas ietvaros (Ventspils bibliotēka);
  • Valkas novada centrālās bibliotēkas iesaiste Veselības ministrijas informatīvajā kampaņā “Viss ir Norm.a”, kuras mērķis ir uzlabot iedzīvotāju zināšanas, prasmes un iesaistīšanos savas un līdzcilvēku psihoemocionālās labklājības veicināšanā un mazināt stigmu, kas saistās ar psihisko veselību.