Pierakstīties jaunumiem

Jaunumi

Sintezēt pagātni ar nākotni: Intervija ar LNB direktoru Andri Vilku 
Interviju sērija “Iepazīstam bibliotēku draugus”: Agita Zariņa-Stūre 
Klajā nācis LNB izdevuma “Literatūras ceļvedis” jaunākais numurs 
Sēļu muižā notiks pasākums “PAMANĪT GRĀMATU. Grāmatu māksla un tās attīstība Latvijā” 
Latvijas jaunākās grāmatas (1.–15. aprīlis) 
Palīdzot bibliotēkām, palīdzēt eiropiešiem: Eiropas bibliotēku asociācijas publicē manifestu Eiropas Parlamenta vēlēšanām 2024 

Skatīt vairāk

Šajā lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Turpinot lapas apmeklējumu jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Vairāk par mūsu sīkdatņu lietošanas politiku lasiet šeit.

13. IAM

Veikt steidzamus pasākumus, lai cīnītos pret klimata pārmaiņām un to ietekmi.

Ko šis mērķis nozīmē Latvijas kontekstā?

Rīcība klimata jomā caurvij visus ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķus un arī Latvijas nozaru politikas. Latvija ir apņēmusies samazināt tautsaimniecības siltumnīcefekta gāzu emisijas. Līdz 2030. gadam uzlabosim energoefektivitāti, elektroenerģijas ražošanu un transporta infrastruktūru (skat 7. IAM), atkritumu (11. IAM un 12. IAM) un notekūdeņu (14. IAM) apsaimniekošanu un infrastruktūru (arī 9. IAM). Vienlaikus nopietni jāgatavojas klimata pārmaiņu radīto iespējamo katastrofu novēršanai – plūdiem, krasta erozijai, lietavu ietekmei uz lauksaimniecību u.t.t.

IAM skaidroti Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021. – 2027. gadam kontekstā. Tekstu autors: Pārresoru koordinācijas centrs.

 

Latvijas bibliotēku piemēri

Lai gan pirmā doma varētu būt – ko gan bibliotēkas var darīt klimata jautājumos, bibliotēkas lieliski var iesaistīties cīņā pret klimata pārmaiņām un to ietekmi. Bibliotēkas ne tikai komplektē krājumu saistībā ar klimata jautājumiem, bet arī veido izstādes un organizē izglītojošus pasākumus (diskusijas, lekcijas, sarunas utt.) par klimata pārmaiņām. Pat tādas lietas kā velosipēdu stāvvieta pie bibliotēkas un informācija par to, kā nokļūt bibliotēkā ar sabiedrisko transportu, liecina par bibliotēkas rūpēm par klimata jautājumiem.

Valmieras bibliotēka kopā ar partneriem no piecām citām valstīm realizēja programmas “Nordplus” atbalstīto starptautisko projektu “Mana zaļā identitāte” (My Green Identity) (2018–2020), kas uzsver bibliotēku lomu dažādu aktivitāšu iniciēšanā un atbalstīšanā, lai mainītu sabiedrības domāšanu un veicinātu dabai draudzīgus dzīves paradumus. Tematiskā tīkla projekta “Mana zaļā identitāte” galvenais mērķis ir cīnīties pret klimata pārmaiņām un atbalstīt ilgtspējīgu attīstību. Mērķis tiks sasniegts, attīstot daudzprofesionālu starpvalstu tīklu ar cieši iesaistītām partnerorganizācijām un dalībniekiem. Šis tīkls nodrošina, ka tā partneri veido, izstrādā un īsteno sadarbības pārrobežu pasākumus, kas veicina aktīvu cilvēku pilsoniskumu, daloties ar informāciju un dodot iespēju cīnīties pret klimata pārmaiņām. Papildus tematiska starptautiska tīkla izveidei, projekta mērķis bija palielināt partnerorganizāciju personāla kompetenci un zināšanas par starptautisko sadarbību, klimata pārmaiņām un ilgtspējīgas attīstības mērķiem, kā arī paplašināt un uzsvērt bibliotēku kā aktīvu iniciatoru lomu ilgtspējīgas attīstības jomā un padarīt šo lomu redzamu lēmumu pieņēmējiem un bibliotēku lietotājiem.