Pierakstīties jaunumiem

Jaunumi

Klajā nākuši LNB Nozaru literatūras centra “Jaunieguvumu apskata” maija numuri 
Tēžu krājums “Latvijas Universitātes 82. starptautiskā zinātniskā konference 2024. Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes sekcija” 
Klajā nācis LU 82. starptautiskās konferences bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes sekcijas tēžu krājums 
“Literārie koki Laidzē zaļos vienmēr!”: Laidzes bibliotēkā notiks Talsu novada literārajam mantojumam veltīts pasākums 
Vadītājs 
Atskats: Izlasīto grāmatu svētki Naujenes bibliotēkā 

Skatīt vairāk

Šajā lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Turpinot lapas apmeklējumu jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Vairāk par mūsu sīkdatņu lietošanas politiku lasiet šeit.

7. IAM

Nodrošināt visiem piekļuvi uzticamai, ilgtspējīgai un mūsdienīgai enerģijai par pieejamu cenu.

Ko šis mērķis nozīmē Latvijas kontekstā?

Svarīgi mērķi Latvijai ir energoapgādes drošība, plašāka atjaunojamo energoresursu (AER) izmantošana, kā arī enerģijas taupīšana. Lai virzītos uz vienotu ES enerģijas tirgu, Latvija piedalās Baltijas valstu elektrotīklu sinhronizācijā un vienotā gāzes tirgus izveidē. Paredzēts palielināt AER tehnoloģiju izmantošanu elektrības ražošanā, siltumapgādē un rūpniecībā. Tiks atbalstīti mikroprojekti, lai iesaistītu arī mājsaimniecības enerģijas ražošanā no AER pašu patēriņam un energotaupīgu ēku būvniecība un atjaunošana. Iecerēts, ka līdz 2027. gadam 47, 5% no visa enerģijas patēriņa būs atjaunojamie energoresursi. Visvairāk enerģiju patērē transports, tāpēc nākotnē cilvēkiem vairāk jāizmanto sabiedriskais transports, transporta līdzekļi, kas lieto AER, kā arī velosipēdi.

IAM skaidroti Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021. – 2027. gadam kontekstā. Tekstu autors: Pārresoru koordinācijas centrs.

 

Latvijas bibliotēku piemēri

Aizvien biežāk Latvijas bibliotēkās tiek analizēts elektroenerģijas patēriņš, lai samazinātu tā lietošanas līmeni, tiek ieviesti dažādi risinājumi, piemēram, apgaismojuma sistēmas ar kustību sensoriem, lasīšanas vietu individuāla gaismas kontrole u. c. Līdz ar to pamazām mainās arī bibliotekāru un lasītāju izpratne un ikdienas paradumi.

Visrūpīgāk par elektroenerģijas patēriņu un atjaunojamu eneģiju tiek domāts bibliotēku ēku renovācijas vai jaunu ēku celtniecības procesā. Latvija var lepoties ar Ogres Centrālās bibliotēkas jauno ēku, kuras projekts atzīts par 2020. gada ilgtspējīgāko projektu nacionālajā konkursā “Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2020”. Bibliotēkas ēka, kas tika atklāta 2021. gada 2. jūnijā, ir tā dēvētā pasīvā ēka jeb ēka ar nulles enerģijas patēriņu. Ēkā ierīkots apgaismojums ar viedo vadību, izmantojot līdz pat 80 % dabiskā apgaismojuma. Izmantojot pieejamos resursus un apliecinot energoefektivitāti, tiek darbināta rekuperācijas ventilācijas sistēma, kas izvada gaisu, saglabājot tā siltumu. Ēkā izbūvēta unikāla apkures sistēma ar kanalizācijas notekūdeņu siltummaiņu, savukārt ātrijā izveidota zaļā augu siena, kuras apūdeņošanai tiek izmantots savāktais nokrišņu ūdens. Virs autostāvvietas, uz tērauda konstrukcijām, uzstādīti saules paneļi lokālās elektroenerģijas ražošanai.