Pierakstīties jaunumiem

Jaunumi

Sintezēt pagātni ar nākotni: Intervija ar LNB direktoru Andri Vilku 
Interviju sērija “Iepazīstam bibliotēku draugus”: Agita Zariņa-Stūre 
Klajā nācis LNB izdevuma “Literatūras ceļvedis” jaunākais numurs 
Sēļu muižā notiks pasākums “PAMANĪT GRĀMATU. Grāmatu māksla un tās attīstība Latvijā” 
Latvijas jaunākās grāmatas (1.–15. aprīlis) 
Palīdzot bibliotēkām, palīdzēt eiropiešiem: Eiropas bibliotēku asociācijas publicē manifestu Eiropas Parlamenta vēlēšanām 2024 

Skatīt vairāk

Šajā lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Turpinot lapas apmeklējumu jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Vairāk par mūsu sīkdatņu lietošanas politiku lasiet šeit.

15. IAM

Aizsargāt, atjaunot un veicināt sauszemes ekosistēmu ilgtspējīgu izmantošanu, ilgtspējīgi apsaimniekot mežus, apkarot pārtuksnešošanos un novērst zemes degradāciju, veicināt tās atjaunošanu un apstādināt bioloģiskās daudzveidības izzušanu.

Ko šis mērķis nozīmē Latvijas kontekstā?

Sabiedrības pieaugošā vēlme intensīvāk izmantot dabas resursus (dabas kapitālu) ir laikus līdzsvarojama ar bioloģiskās daudzveidības aizsardzības pasākumiem un oglekļa dioksīda piesaistes saistību izpildi. Meži aizņem 52% Latvijas teritorijas. Aizsargājamās teritorijas un platības ar dažādiem saimnieciskās darbības ierobežojumiem aizņem 28% no kopējās mežu platības, bet mežsaimnieciskā darbība pilnīgi aizliegta 3% no tās. Bioloģisko daudzveidību Latvijā “Natura 2000” teritorijās saglabāsim, ieviešot sugu aizsardzības plānus, atjaunojot dzīvotnes un veidojot tādu infrastruktūru, kas mazina cilvēku ietekmi uz dabu.

IAM skaidroti Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021. – 2027. gadam kontekstā. Tekstu autors: Pārresoru koordinācijas centrs.

 

Latvijas bibliotēku piemēri

15. mērķi bibliotēkas var atbalstīt gan izvēloties mēbeles, kas izgatavotas no ilgtspējīgiem materiāliem, gan izvairoties no ķīmisko tīrīšanas līdzekļu izmantošanas, gan, protams, nodrošinot piekļuvi informācijai par tādām tēmām kā mežsaimniecība, sauszemes ekosistēma un bioloģiskā daudzveidība.

Izglītojošas aktivitātes ir tās, kas palīdz runāt par šīm tēmām ar vietējo kopienu. Tā, piemēram, Dobeles novada Aizstrautnieku bibliotēka organizēja stāstu pēcpusdienu “Dārzkopju pieredzes stāsti”, kuras laikā notika dārzeņu un puķu sēklu apmaiņas akcija “Tu man – Es Tev”, kas bija arī lieliska iespēja veicināt interesi par ilgtspējas aspektiem caur darbošanos savos piemājas dārzos.

Ambeļu bibliotēka kopienas izglītošanu veic uz praktiskas darbošanās pamata. Bibliotēkā izveidota agronomiska izstāde “Puķudobe uz palodzes no A līdz Z”, kas darbojas reāllaika režīmā, dodot iespēju skatīt visu darbību ķēdi – no augu stādīšanas līdz ievākšanai un izmantošanai.