Pierakstīties jaunumiem

Jaunumi

Seminārs “Kultūras mantojuma digitalizācija un tā likumīga pieejamība plašai sabiedrībai” 
E-izdevuma “Izglītība un Kultūra” rubrika “Tiekamies bibliotēkā!” (Marts 2025) 
LNB BAC sadarbībā ar izdevniecības “Skolas Vārds” e-izdevumu “Izglītība un Kultūra” aicina iepazīt skolu bibliotēkas 
Latvijas jaunākās grāmatas (16.–31. marts, 2025) 
Latvijas jaunākās grāmatas (1.–15. marts, 2025) 
CENL grāmatu izstāžu sadarbības tīkla BANG! seminārs “Jauni virzieni bibliotēku izstādēs” 

Skatīt vairāk

27 Apr 2025

14. IAM

Saglabāt un ilgtspējīgi izmantot okeānus, jūras un to resursus, lai nodrošinātu ilgtspējīgu attīstību.

Ko šis mērķis nozīmē Latvijas kontekstā?

Baltijas jūra ir viena no lielākajām iesāļajām ūdenstilpēm pasaulē, to nopietni ietekmējusi pati daba un arī cilvēki. Latvijas teritoriālajos ūdeņos ir izveidotas septiņas aizsargājamās jūras teritorijas (turpmāk – AJT) īpaši aizsargājamo biotopu un sugu dzīvotņu, kā arī migrējošo putnu nozīmīgu barošanās un ziemošanas vietu aizsardzībai. AJT kopumā aizņem 436 468 ha jeb 15% no Latvijas jūras ūdeņiem, un tās ir iekļautas “ES Natura 2000” tīklā. Jūras vides stāvokļa uzlabošanai un piesārņojuma samazināšanai no sauszemes avotiem patlaban nozīmīgākie pasākumi paredzēti Latvijas lielāko upju – Daugavas, Gaujas, Lielupes un Ventas – baseinu apsaimniekošanas plānos 2016.–2021. gadam. To īstenošanai būs ievērojama pozitīva ietekme, it īpaši, lai samazinātu eitrofikāciju jeb ūdenstilpņu piesātināšanās ar augu barības vielām apmērus.

IAM skaidroti Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021. – 2027. gadam kontekstā. Tekstu autors: Pārresoru koordinācijas centrs.

 

Latvijas bibliotēku piemēri

Lai gan Latvija atrodas Baltijas jūras krastā, Latvijas bibliotēkas nav pārāk aktīvas 14. mērķa aktualizēšanā. Visbiežāk šim tematam pievēršas bibliotēkas ostu pilsētās (Ventspils, Liepāja, Rīga), augstskolās, kurās tiek realizētas konkrētas studiju programmas, skolās, piemēram, iesaistoties akcijā “Pasaules lielākā mācību stunda”. Vairākas Latvijas bibliotēkas regulāri iesaistās Pasaules ūdens dienas atzīmēšanā, organizējot tematiskas izstādes un pasākumus. Piemēram, Smiltenes novada bibliotēka, sagaidot 2021. gada Pasaules ūdens dienu, aicināja pirmsskolas iestāžu pedagogus pieteikties virtuālajai nodarbībai par tēmu “Ūdens”.

Kuldīgas Galvenā bibliotēka piedāvā vides izzināšanas programmu – interaktīvu pārgājienu “Ūdens Kuldīgā”. Programmu iespējams “iziet” gan virtuāli, izmantojot viedierīci vai datoru, gan dodoties pārgājienā pa Kuldīgu. Pārgājiena maršrutā visi objekti ir saistīti ar ūdeni – tā laikā tiek apmeklētas Kuldīgas upes, dīķi, avoti, ūdenstorņi, ūdenskritumi, strūklakas, ūdenssaimniecība.