Pierakstīties jaunumiem

Jaunumi

Sintezēt pagātni ar nākotni: Intervija ar LNB direktoru Andri Vilku 
Interviju sērija “Iepazīstam bibliotēku draugus”: Agita Zariņa-Stūre 
Klajā nācis LNB izdevuma “Literatūras ceļvedis” jaunākais numurs 
Sēļu muižā notiks pasākums “PAMANĪT GRĀMATU. Grāmatu māksla un tās attīstība Latvijā” 
Latvijas jaunākās grāmatas (1.–15. aprīlis) 
Palīdzot bibliotēkām, palīdzēt eiropiešiem: Eiropas bibliotēku asociācijas publicē manifestu Eiropas Parlamenta vēlēšanām 2024 

Skatīt vairāk

Šajā lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Turpinot lapas apmeklējumu jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Vairāk par mūsu sīkdatņu lietošanas politiku lasiet šeit.

9. IAM

Veidot noturīgu infrastruktūru, veicināt iekļaujošu un ilgtspējīgu industrializāciju un sekmēt inovācijas.

Ko šis mērķis nozīmē Latvijas kontekstā?

Produktivitāte paaugstināma ar mērķtiecīgiem ieguldījumiem inovācijā, jaunu un augstākas pievienotās vērtības produktu un pakalpojumu radīšanā un pārdošanā globālajā tirgū. Latvijas uzņēmumi vairāk piesaistīs zinātniekus un ieguldīs pētniecībā un attīstībā, lai panāktu tehnoloģiski ietilpīgāku ražošanu. Savu infrastruktūru veidojam videi draudzīgu un modernu, t.sk. TEN-T transporta tīklu, elektrības, IKT, atkritumu pārstrādes u.c. infrastruktūru. Lai mazinātu atšķirības starp reģioniem, valsts tajos ieguldīs līdzekļus uzņēmējdarbības atbalsta infrastruktūras attīstībai un reģionālo nevienlīdzības šķēršļu mazināšanai.

IAM skaidroti Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021. – 2027. gadam kontekstā. Tekstu autors: Pārresoru koordinācijas centrs.

 

Latvijas bibliotēku piemēri

Viens no devītā IAM apakšmērķiem ir saistīts ar zinātniskās pētniecības uzlabošanu, veicinot inovāciju un pētniecības attīstību. Latvijas bibliotēkas ne tikai piedāvā ātru internetu, bet ar dažādu projektu un iniciatīvu palīdzību ievieš un piedāvā iedzīvotājiem jaunas tehnoloģijas.

Lielisks veids kā sekmēt ilgtspējīgu inovāciju un pētniecības attīstību ir padarīt pieejamus pētniecības rezultātus. Latvijas bibliotēkas, īpaši akadēmiskās bibliotēkas, strādā pie atvērtās zinātnes un atvērtās piekļuves principu ieviešanas un iniciatīvu realizēšanas. Piemēram, Latvijas Universitātes Bibliotēka katru gadu aicina iesaistīties starptautiskās Atvērtās piekļuves (Open Access) nedēļas notikumos.

Latvijas Universitātes, Latvijas Nacionālās bibliotēkas un Rīgas Tehniskās universitātes kopprojektā “Atvērtā zinātne – pētnieku ieguvums 21. gadsimtā” (Open Science – the 21th century’s benefits for researchers) izveidots e-kurss “Atvērtā zinātne”. Tas izstrādāts ar mērķi veidot izpratni par atvērto zinātni (Open Science), kā arī veicināt tās atpazīstamību Latvijas zinātnes sabiedrībā.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Kompetenču attīstības centrs piedāvā izglītības programu “Atvērtā zinātne un zinātnes komunikācija”, kuras mērķis ir veicināt izpratni par atvērtās zinātnes un zinātnes komunikācijas jēdzieniem un procesiem, kā arī Latvijas zinātnieku darbības rezultātu saglabāšanu, pieejamību un izplatīšanu pasaules zinātniskās informācijas telpā.

Latvijas Nacionālā bibliotēka veido un uztur akadēmisko repozitoriju pētniekiem un institūcijām “Academia”, kura mērķis ir vienkopus uzglabāt un padarīt pieejamus Latvijā izstrādātos akadēmiskos darbus. Repozitorija saturu veido Latvijas augstskolu un zinātnisko institūciju radītie darbi: promocijas darbi, maģistra darbi, monogrāfijas, zinātnisko rakstu krājumi, konferenču tēzes un cita veida zinātniskie darbi. Lai veicinātu zinātnes attīstību un brīvu zināšanu apriti, lielākā daļa repozitorijā publicēto darbu pieejami pilntekstā.