Pierakstīties jaunumiem

Jaunumi

Sintezēt pagātni ar nākotni: Intervija ar LNB direktoru Andri Vilku 
Interviju sērija “Iepazīstam bibliotēku draugus”: Agita Zariņa-Stūre 
Klajā nācis LNB izdevuma “Literatūras ceļvedis” jaunākais numurs 
Sēļu muižā notiks pasākums “PAMANĪT GRĀMATU. Grāmatu māksla un tās attīstība Latvijā” 
Latvijas jaunākās grāmatas (1.–15. aprīlis) 
Palīdzot bibliotēkām, palīdzēt eiropiešiem: Eiropas bibliotēku asociācijas publicē manifestu Eiropas Parlamenta vēlēšanām 2024 

Skatīt vairāk

Šajā lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Turpinot lapas apmeklējumu jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Vairāk par mūsu sīkdatņu lietošanas politiku lasiet šeit.

8. IAM

Veicināt noturīgu, iekļaujošu un ilgtspējīgu ekonomikas izaugsmi, pilnīgu un produktīvu nodarbinātību, kā arī cilvēka cienīgu darbu visiem.

Ko šis mērķis nozīmē Latvijas kontekstā?

Ekonomikas izaugsmes nodrošināšana ir viens no valsts stratēģiskajiem mērķiem. To sasniegsim, uzlabojot produktivitāti, tāpēc svarīga ir inovācija, kā arī tāda profesionālā un augstākā izglītība, kas nodrošina iespējas iegūt labu darbu un uzsākt uzņēmējdarbību. Uzņēmumi labāk pelnīs, ja tie vairāk izmantos pētnieku darbu un attīstīs inovācijas. Lai mūsu prasmes un atbilstība darba tirgus pieprasījumam uzlabotos, tuvākajos gados tiks palielinātas cilvēku iespējas mācīties darba dienas laikā, kā arī pieaugušo izglītošanās iespējas ārpus darba. Svarīgi ir pēc iespējas ātri atrast atbilstošu darbu. Jauniešiem jāpabeidz skola, jādodas studēt vai strādāt. Cienīgs darbs un droša nākotne nav iedomājama bez drošām darbavietām un ēnu ekonomikas samazināšanas.

IAM skaidroti Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021. – 2027. gadam kontekstā. Tekstu autors: Pārresoru koordinācijas centrs.

 

Latvijas bibliotēku piemēri

Pēdējo gadu laikā Latvijas bibliotēku aktivitāte sava reģiona ekonomiskās izaugsmes veicināšanā ir ievērojami pieaugusi. Bibliotēkas komplektē ar uzņēmējdarbību saistītu literatūru, veido izstādes, organizē izglītojošas aktivitātes, sadarbojas ar uzņēmējiem un pašnodarbinātajiem, raksta projektus, kuru mērķis ir veicināt ekonomisko izaugsmi utt.

Kuldīgas Galvenā bibliotēka, Gulbenes novada bibliotēka, Bauskas Centrālā bibliotēka un citas Latvijas bibliotēkas organizē mācības uzņēmējiem (akcentu liekot uz mikrouzņēmējiem un pašnodarbinātajiem, kā arī jauniešiem) saistībā ar biznesa ideju ģenerēšanu, efektīvu laika plānošanu, radošo uzņēmējdarbību un produktivitātes veicināšanu digitālajā vidē.

2020. gadā Jelgavas pilsētas bibliotēka kopā ar partneriem no piecām citām valstīm uzsāka dalību projektā “Lauku un reģionālās bibliotēkas kā vietējie ģimenes uzņēmējdarbības centri”. Projekta galvenā ideja ir uzrunāt cilvēkus lauku reģionos caur vietējām un reģionālajām bibliotēkām. Īpašs akcents aktivitātēs ir ģimenes uzņēmumu izveides un vietējās uzņēmējdarbības veicināšanai. Projekta mērķi: novatoriskas prakses izstrāde un īstenošana, mācot uzņēmējdarbību cilvēkiem, kas dzīvo laukos, veicinot biznesa iniciatīvu, veidojot bibliotēkas par lauku uzņēmējdarbības attīstības centriem.

Balvu Centrālā bibliotēka 2019.–2020. gadā kopā ar partnerbibliotēku no Krievijas un citiem partneriem īstenoja projektu “Ne tikai grāmatas – bibliotēkas uzņēmējdarbības atbalstam!”, lai veicinātu bibliotēku kļūšanu par uzņēmējdarbības veicinātājām reģionos. Projekta aktivitātes veicinājušas bibliotēku iesaisti vietējo iedzīvotāju uzņēmējdarbības prasmju un uzņēmējspējas attīstīšanā, kā arī veicinājušas bibliotēku sadarbību ar pašvaldībām, uzņēmējiem un NVO – notikušas lekcijas, semināri, pieredzes apmaiņas vizītes, izstādes,
bibliotēku telpu, aprīkojuma un pakalpojumu uzlabošana, t. sk. krājuma papildināšana ar uzņēmējdarbības literatūru, sagatavota tiešsaistes rokasgrāmata.

2020. gadā “Digitālās nedēļas” laikā Kuldīgas Galvenā bibliotēka organizēja semināru un apmācības uzņēmējiem, pašnodarbinātām personām un mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem “Uzņēmēju digitālā diena”, kuras laikā apmeklētāji tika iepazīstināti ar Valsts darba inspekcijas, Patentu valdes, Uzņēmumu reģistra tiešsaistes pakalpojumiem un notika “SIA Datorzinību centrs” praktiska nodarbība par ikdienas produktivitātes veicināšanu digitālajā vidē.