Pierakstīties jaunumiem

Jaunumi

Sintezēt pagātni ar nākotni: Intervija ar LNB direktoru Andri Vilku 
Interviju sērija “Iepazīstam bibliotēku draugus”: Agita Zariņa-Stūre 
Klajā nācis LNB izdevuma “Literatūras ceļvedis” jaunākais numurs 
Sēļu muižā notiks pasākums “PAMANĪT GRĀMATU. Grāmatu māksla un tās attīstība Latvijā” 
Latvijas jaunākās grāmatas (1.–15. aprīlis) 
Palīdzot bibliotēkām, palīdzēt eiropiešiem: Eiropas bibliotēku asociācijas publicē manifestu Eiropas Parlamenta vēlēšanām 2024 

Skatīt vairāk

Šajā lapā tiek izmantotas sīkdatnes (cookies). Turpinot lapas apmeklējumu jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Vairāk par mūsu sīkdatņu lietošanas politiku lasiet šeit.

6. IAM

Nodrošināt ūdens un sanitārijas pieejamību visiem un ilgtspējīgu pārvaldību.

Ko šis mērķis nozīmē Latvijas kontekstā?

Latvija ir bagāta ar dabiskajiem ūdens resursiem, tomēr mūsu virszemes ūdeņu un jūras ekoloģiskā kvalitāte nav ideāla. Ūdeņu aizsardzība ir viena no Latvijas vides aizsardzības politikas prioritātēm. Lai uzlabotu dzeramā ūdens pieejamību un kvalitāti un panāktu iekšzemes ūdensobjektu un jūras vides stāvokļa uzlabošanu, Latvija mazina ekonomikas, t.sk. lauksaimniecības, ietekmi uz ūdens kvalitāti, attīstīs dūņu apsaimniekošanu un uzlabos notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, uzraudzīs mazās ūdensapgādes sistēmas, kas nodrošina 20% Latvijas dzeramā ūdens. Tāpat Latvijai būtiska ir starptautiskā sadarbība ūdens resursu aizsardzībā un apsaimniekošanā, jo 56% no kopējās upju noteces ir ārpus Latvijas – kaimiņvalstīs Lietuvā, Igaunijā, Baltkrievijā un Krievijā.

IAM skaidroti Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021. – 2027. gadam kontekstā. Tekstu autors: Pārresoru koordinācijas centrs.

 

Latvijas bibliotēku piemēri

Lai parādītu, cik svarīgs ir tīrs ūdens un sanitārija, Latvijas bibliotēkas organizē lekcijas un sarunas ar speciālistiem, kā arī nodrošina informāciju par taupīgu ūdens izmantošanu, tā ietekmi uz veselību utt.

Piemēram, Ventspils bibliotēkā 2019. gadā Zinātnieku nakts pasākumi bija veltīti ūdenim – ikviens varēja noklausīties Vinetas Ikaunieces-Ozoliņas stāstījumu “Ūdens – zāles visām kaitēm”, darboties SIA “Aspired” radoši tehniskajās darbnīcās “Ūdens ceļošana, attīrīšana, blīvums, karstais ledus”, kā arī piedalīties citās aktivitātēs un dažādos konkursos.