Pierakstīties jaunumiem

Jaunumi

Tiešraidē notiks seminārs par pašvaldību vēlēšanām 
Izglītojošā saruna “ISNI – efektīvs rīks radošo nozaru dalībnieku identificēšanai” 
Latvija un Vācija uzsāk trīs gadu partnerību bibliotēku sadarbības jomā 
IFLA Zaļās bibliotēkas balva 2024: “Ziniet savu “kāpēc” un vienkārši sāciet” 
“Eiropas Savienībai jābūt skaidrai vīzijai par bibliotēku lomu zināšanu sabiedrībā”: intervija ar EBLIDA prezidenti Ernu Vintersu 
Seminārs “Kultūras mantojuma digitalizācija un tā likumīga pieejamība plašai sabiedrībai” 

Skatīt vairāk

02 Mai 2025

10. IAM

Samazināt nevienlīdzību starp valstīm un valstu iekšienē.

Ko šis mērķis nozīmē Latvijas kontekstā?

Iespēju vienlīdzības stiprināšana ir ceļš uz ienākumu nevienlīdzības mazināšanu. Svarīgi, lai visiem būtu iespējas iegūt labu izglītību un saņemt kvalitatīvu veselības aprūpi, strādāt cienīgu (drošu un legālu) darbu atbilstoši savām spējām, dzīvot un attīstīties drošā vidē un būt sociāli aizsargātam līdzvērtīgi visos Latvijas reģionos. Nevienlīdzība tiks samazināta, laikus sniedzot mērķētu atbalstu tiem, kuriem tas visvairāk nepieciešams, īpaši – sabiedrības grupām ar zemiem ienākumiem, tai skaitā senioriem un ģimenēm ar bērniem. Jāpanāk produktivitātes un ienākumu nevienlīdzības mazināšanās starp Rīgu un attālākajiem reģioniem.

IAM skaidroti Latvijas Nacionālā attīstības plāna 2021. – 2027. gadam kontekstā. Tekstu autors: Pārresoru koordinācijas centrs.

 

Latvijas bibliotēku piemēri

Liela uzmanība Latvijas bibliotēkās tiek pievērsta darbam ar vājredzīgiem cilvēkiem un cilvēkiem ar lasīšanas grūtībām – notiek gan kanisterapijas nodarbības, gan grāmatu un laikrakstu priekšā lasīšana, gan bibliotēku tīmekļvietņu uzlabošana, lai tajās ievietotā informācija būtu pieejama ikvienam. Latvijā bibliotēku pakalpojumus cilvēkiem ar redzes traucējumiem galvenokārt nodrošina Latvijas Neredzīgo bibliotēka ar filiālēm Latvijas reģionos, arī Latvijas Nacionālajai bibliotēkai un lielākajām reģionu bibliotēkām ir speciāli aprīkotas lasītavas šiem cilvēkiem.

Latvijas Neredzīgo bibliotēka pēdējos gados veikusi ievērojamu darbu, pilnveidojot pielāgotās literatūras apriti visā Latvijas teritorijā – ne tikai redzes invalīdiem, bet arī iedzīvotājiem ar drukātā teksta uztveres grūtībām: noslēgtas vienošanās ar pašvaldību publiskajām bibliotēkām par sadarbību SBA ietvaros; uzsākts jauns pakalpojums – audiogrāmatu lejupielāde attālināti; nodrošināta publikāciju no preses izdevumiem un informācijas no e-resursiem lasīšana pa tālruni; veidots raidījumu cikls bibliotēkas “YouTube” kontā, ievietoti stāsti no bibliotēkas audiogrāmatu piedāvājuma; iegādāta tehnika un uzsākta grāmatu reproducēšana palielinātā drukā, kā arī tehnika un programma, lai nodrošinātu mācību grāmatu pārveidi pielāgotā formātā, dodot iespēju atvieglot mācību procesu bērniem ar lasīšanas grūtībām. Iestāšanās Intelektuālā īpašuma organizācijas (World Intellectual Property Organization, WIPO) Pieejamu grāmatu konsorcijā (Accessible Books Consortium) dod iespēju Latvijas Neredzīgo bibliotēkai starptautiski apmainīties ar pielāgoto informāciju dažādos e-formātos.

Iedzīvotāju interese par audiogrāmatām aug, un šo pakalpojumu arvien vairāk piedāvā arī pagastu bibliotēkas. Tomēr nereti audiogrāmatu pieejamību traucē piemērotas atskaņošanas tehnikas trūkums. Tādēļ Alūksnes reģionā pēc Alūksnes pilsētas bibliotēkas iniciatīvas sadarbībā ar nodibinājumu “Alūksnes un Apes fonds” tika veikta ziedojumu vākšana MP3 atskaņotāju iegādei. Par savāktajiem līdzekļiem 2021. gada februārī tika iegādāti pirmie trīs atskaņotāji par kopējo summu 102 EUR. Dobeles novada Centrālā bibliotēka, īstenojot Dobeles novada pašvaldības atbalstīto projektu “Jaunas iespējas cilvēkiem ar redzes traucējumiem un citām lasīšanas grūtībām”, iegādājās 15 magnetolas, kuras 2021. gada sākumā tika izsniegtas novada bibliotēkām, lai nodrošinātu iespēju piedāvāt audiogrāmatas tiem iedzīvotājiem, kam tas nepieciešams.

Mazsalacas novada pašvaldība un Mazsalacas pilsētas bibliotēka, sadarbojoties ar Valmieras bibliotēkas kolēģiem, uzsākusi dalību starptautiskā Erasmus+ projektā “TECH.LIBRARY”, kura mērķis ir uzlabot publisko bibliotēku pakalpojumus lietotājiem ar redzes traucējumiem, izmantojot IKT rīkus. Galvenā mērķgrupa projektā ir bibliotēku personāls no sešām Eiropas valstīm – Itālijas, Rumānijas, Slovēnijas, Horvātijas, Bulgārijas un Latvijas, lai klātienes apmācībās iegūtu zināšanas par to, kā izmantot, piemērot un veicināt adaptīvo tehnoloģiju izmantošanu vietējā kontekstā, tādējādi veicinot tradicionālo bibliotēku pakalpojumu pieejamību arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Projekta galvenie rezultāti: 1) izveidota platforma, kurā starpvalstu līmenī bibliotekāri dalās ar labās prakses piemēriem un publicē mācību materiālus par IKT lietošanu darbā ar vājredzīgiem cilvēkiem; 2) mācību video septiņās valodās, kuros apkopotas kopīgās bibliotekāru mācību pasākumu sesijas; šie video īpaši adresēti publisko bibliotēku darbiniekiem, lai sniegtu viņiem pamatinformāciju par redzes traucējumiem un jaunākajiem sasniegumiem par IKT lietošanu bibliotēkās attiecībā uz cilvēkiem ar redzes traucējumiem; 3) praktiska rokasgrāmata septiņās valodās, lai uzzinātu un saprastu, kā citas valstis un bibliotēkas izmanto IKT, lai iesaistītu lietotājus ar redzes traucējumiem.

Kopš 2019. gada Rīgas Centrālcietumā darbojas Rīgas Centrālās bibliotēkas izveidotais ārējais apkalpošanas punkts ieslodzītajiem. Rīgas Centrālās bibliotēkas darbinieki nodrošina apkalpošanas punkta metodisko palīdzību, informācijas resursu pieejamību, t. sk. periodisko izdevumu abonēšanu, bet neveic lietotāju apkalpošanu.