Rīga, 19. sept., LETA. Starptautiskajā Gēteborgas grāmatu gadatirgū, kas norisināsies no 25. septembra līdz 28. septembrim, Latvija piedalīsies galvenās viesu valsts statusā ar plašu literāru, kultūras un semināru programmu un Latvijas ekspozīciju atklās Ministru prezidents Ivars Godmanis (LPP/LC). Par to aģentūru LETA informēja Latvijas Rakstnieku savienībā.
Latvijas dalība galvenās viesu valsts statusā Gēteborgas grāmatu gadatirgū ir uzskatāma par lielāko Latviju reprezentējošo pasākumu ārvalstīs šogad līdzās Latvijas kultūras dienām Krievijā un Vācijā. Gēteborgas grāmatu gadatirgus ir lielākais šāda veida pasākums Ziemeļeiropā, kas starptautiskas uzmanības lokā izvirza ne tikai grāmatniecības, literatūras, bibliotēku un citas kultūras nozares aktualitātes, bet arī globāli nozīmīgus politiskus un ekonomiskus jautājumus.
 
Viesu valsts statuss Gēteborgas grāmatu gadatirgū sniedz lieliskas iespējas iepazīstināt plašu starptautisku sabiedrību ar daudzveidīgu valsts kultūras dzīves ainu, veicinot pozitīva valsts tēla attīstību, norādīja Rakstnieku savienībā.
 
Latvijas stends aizņems 180 kvadrātmetru platību izstāžu zāles centrā un būs veidots Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunās ēkas "Gaismas pils" projekta veidolā.
 
Uz Gēteborgu dosies vairāk nekā 70 Latvijas kultūras un inteliģences pārstāvju, viņu skaitā Pauls Bankovskis, Aivars Stranga, Vaira Vīķe-Freiberga, Sandra Kalniete, Ieva Lešinska, Juris Kronbergs, Ojārs Kalniņš, Jānis Krēsliņš, Ausma Cimdiņa, Knuts Skujenieks, Liāna Langa, Inese Zandere, Nora Ikstena, Laima Muktupāvela.
 
Tirgus apmeklētājiem tiks piedāvāta plaša kultūras programma ārpus izstāžu halles - izstādes "Viena diena Latvijā" un "Viena diena Rīgā", "Līvi", "Kaza kāpa debesīs", "Latvija no putna lidojuma", kā arī dažādi muzikāli literāri vakari, Latvijas videomākslas darbu prezentācijas sadarbībā ar mākslas projektu "Noass" un daudzi citi notikumi.
 
Šogad zviedriski izdotas arī 12 latviešu grāmatas, to skaitā divas audiogrāmatas un vismaz piecas zviedru autoru grāmatas par Latviju. Vairums grāmatu atvēršanas svētkus piedzīvos tieši Gēteborgas grāmatu gadatirgus laikā.
 
Latvija Gēteborgas grāmatu gadatirgū ir bijusi pārstāvēta vairāk nekā 15 gadus.
 
2007. gadā Gēteborgas gadatirgum bija akreditējušies 1095 žurnālisti. Gēteborgas grāmatu gadatirgu 2007. gadā apmeklēja 108 468 pārstāvji no 20 pasaules valstīm, 1850 rakstnieki un lektori, kuri uzstājās 2400 dažādos pasākumos.
 

Emīlija Kozule LETA
Copyright © LETA