Rīga, 12. sept., LETA. Lai arī Latvijas bibliotēkas pēdējo gadu laikā ir tehnoloģiski attīstījušās, tām ir nepieciešamas savām vajadzībām plašāk izmantot un pielietot jaunos medijus, šodien jauno mediju konferencē "BridgeCamp 2" uzsvēra blogeris un viens no konferences iniciatoriem Jānis Ziediņš.
"Pēdējos gados var redzēt bibliotēku tehnisko attīstību, taču nav manāma liela attīstība jauno mediju izmantošanā un pielietošanā. Lielai daļai bibliotēku nemaz nav vai arī ir novecojušas mājaslapas, un šobrīd ir pēdējais laiks, kad izmantot savā darbā internetu, lai nepazaudētu savus nākotnes lasītājus," sacīja Ziediņš.
 
Viņš minēja, ka liela daļa šodienas interneta lietotāju interneta vidē par bibliotēkām neko nezina.
 
Savukārt Latvijas Nacionālās bibliotēkās (LNB) Informācijas tehnoloģiju departamenta direktors Emīls Klotiņš apgalvoja, ka bibliotēkām ir ierobežotas iespējas "on-line" režīmā piedāvāt plašu informāciju.
 
Pēc viņa teiktā, bibliotēkas nevar "on-line" piedāvāt saturu, kuru aizsargā autortiesības. "LNB jau tagad, piemēram, abonē dažāda satura datubāzes, kuras drīkst izmantot tikai bibliotēku telpās. Lai arī tas nav bibliotēku pašmērķis - informāciju piedāvāt tikai savās telpās, bet tādi ir noteiktie nosacījumi. Dažādu datubāzu pieeja pasaulē ir par samaksu, taču bibliotēkas telpās tās ir pieejamas bez maksas," skaidroja Klotiņš.
 
Kā norādīja AS "Diena" interneta attīstības vadītājs Ģirts Slaviņš, bibliotēkas mainās un tām ir jāmainās. Tāpat bibliotēkām ir jāizglīto cilvēki lietot internetu un blogus, lai cilvēki sāktu tos izmantot vairāk.
 
Kā atzina vairākums jauno mediju konferences dalībnieku, internets ir vēl viena platforma, kur izplatīt informāciju. Katrs interneta lietotājs lielajā informācijas daudzumā atradīs to, kas tieši viņam ir nepieciešams. Tāpat internetam, atšķirībā no tradicionālajiem medijiem, nav vienveida kustība, kur lasītājs vai klausītājs, iepazīstoties ar informāciju, nespēj sniegt atgriezenisko saiti, izpaužot savas domas vai viedokli par lasīto vai dzirdēto. Tāpat internets ir devis iespēju cilvēkiem savas specifiskās intereses apmierināt labāk nekā tradicionālie mediji.
 
Jau ziņots, ka šodien notiek jauno mediju konference "BridgeCamp 2", kas veltīta nevalstisko organizāciju un bibliotēku efektīvākas darbības organizēšanai, izmantojot iespējas, kādas sniedz jaunie mediji.
 
Konferences dalībnieki neformālā gaisotnē dalījās ar zināšanām par brīvi pieejamām tehnoloģijām un kā tās izmantot sabiedriski nozīmīgu mērķu sasniegšanai - izglītošanai, līdzdalībai, interešu aizstāvībai, informācijas vākšanai un apkopošanai.
 
Pirmā "BridgeCamp" konference, kuru rīkoja biedrība "Social Media Bridge", notika šā gada aprīlī.
 
 
Aila Ādamsone LETA
Copyright © LETA