Rīga, 5. sept., LETA. Latvijas Kultūras darbinieku arodbiedrību federācijas (LKDAF) valde kategoriski iebilst pret Ministru kabineta lēmumu iesaldēt no budžeta finansējamo nozaru darbinieku darba algas 2009. gadā un pieprasa palielināt Kultūras ministrijas 2009. gada valsts budžeta dotāciju nozares speciālistu darba samaksas paaugstināšanai par 17%, aģentūru LETA informēja LKDAF valdes priekšsēdētājs Aldis Misēvičs.
Līdz šim valsts Kultūras ministrijas personā ir ļoti veiksmīgi pildījusi 2005. gadā noslēgto vienošanos par vidējā atalgojuma palielināšanu nozares darbiniekiem, taču, ja 2009. gadā nebūs pilnīgi nekāda darba samaksas uzlabojuma, tad arī bijušā Ministru prezidenta Aigara Kalvīša (TP) parakstītā vienošanās par paredzamo nozares vidējo darba samaksu 2010. gadā netiks izpildīta.
 
Pēc Misēviča domām, nepalielinot darba samaksu saviem darbiniekiem, valsts rāda sliktu piemēru pašvaldībām, kuras jau tā būtiski atpaliek savu darbinieku atalgošanā. Ar šo problēmu nācies cīnīties jau pagājušajā gadā, kad Ministru prezidents, tiekoties ar Latvijas lielo pašvaldību vadītājiem, neformālā sarunā ieteica nepalielināt darba samaksu vairāk nekā par 16%, un pašvaldību vadītāji baidījās pārkāpt šo robežu.
 
Algu paaugstinājums ir nepieciešams, lai kultūras darbinieki saņemtu konkurētspējīgu atalgojumu un justos novērtēti, citādi varam pazaudēt izcilus sava aroda pratējus kultūras jomā, norāda LKDAF valdes priekšsēdētājs. Kultūras ministrijas budžeta iesaldēšana attiecībā uz darba algām varot radīt nevajadzīgu sociālo spriedzi nozares darbinieku vidū.
 
Daudzās kultūras nozares iestādēs - teātros, bibliotēkās, muzejos, skolās un augstskolās - ir noslēgti darba koplīgumi, kuros ir panākta vienošanās par darba attiecību nosacījumiem, starp tiem arī par darba samaksu, un nupat noteiktā darba algu iesaldēšana novedīs pie tā, ka daudzi darba devēji - iestāžu vadītāji - nespēs pildīt koplīguma nosacījumus, brīdināja Misēvičs.
 
 
Emīlija Kozule LETA
Copyright © LETA