14. jūlijā aprit gads, kā oficiāli darbu uzsācis portāls latgaliešu valodā "Lakuga.LV" ("Latgalīšu Kulturys Gazeta"). Interneta adresi ir apskatījuši 34 tūkstoši lasītāju, tajā ievietoti vairāk kā 400 dažādu materiālu, kā arī visādi apraksti par gaidāmajiem notikumiem, koncertiem un cita latgaliešiem aktuālā informācija.
Portāls ir demokrātisks – katrs var iesaistīties tā papildināšanā vai vismaz komentēšanā. Portāla autori aicina – lasīt, sūtīt materiālus vai rakstīt komentārus latgaliski. Tagad ir uzsākts jauns darba virziens – vairāki latgaliešu sabiedrībā pazīstami cilvēki ir sākuši rakstīt dienrakstus, kas pasaulē pazīstama kā "blogeru" kustība.
 
Gada laikā Lakuga.LV kļuvusi par vietu, kur satiekas dzejnieki un rakstnieki, studenti un pasniedzēji, rēzeknieši, daugavpilieši un rīdzinieki, entuziasti un pieredzes bagātie, mūziķi un viņu atbalstītāji. Portālu ikdienas apmeklē vairāk par 150 cilvēku, katru dienu tas tiek papildināts vismaz ar vienu jaunu ziņu. Portālā atrodami arī konkrētās sadaļās (literatūra, folklora, daba, mūzika, valoda u.c.) publicēti raksti, audio un video materiāli, kas kopā ir arī savdabīga enciklopēdija – tā ļauj visiem interesentiem uzzināt, kas Latgalē labs noticis pirms gada vai kas notiks tuvākajā laikā. Lakuga.LV publicē arī skanētas grāmatas. Lakuga.LV ir brīvā telpa gan dzejas, gan prozas, gan mūzikas autoriem (portālā var klausīties arī "Latgales Radio").
 
Portāls pieņem visus rakstus, kam ir kāda saistība ar latgaliskajiem procesiem un notikumiem. Ne vienmēr raksti ir rediģēti, jo portāla autori atzīmē, labāk rakstīt ar kļūdām, nekā nerakstīt latgaliski vispār.
 
Ja arī Tev ir ko pastāstīt latgaliski, tad raksti uz e-adresi: lakuga@latgale.lv, un tajā pašā dienā Tevis rakstītais būs izlasīts ne tikai Latgalē, bet arī visā pasaulē, kur latgalieši dzīvo, strādā, runā un meklē, kas internetā jauns latgalisks.

Portāla izveidi atbalstīja Latgales Kultūras programma (Latgales reģiona attīstības aģentūra un Kultūrkapitāla fonds). Biedrības "Latgolys Studentu centrs" izstrādātā projekta mērķis: radīt interaktīvu telpu jaunākajām ziņām, diskusijām, viedokļu apmaiņai, informācijai par gaidāmajiem notikumiem visiem sabiedriski aktīvajiem latgaliešiem neatkarīgi no viņu reālās dzīvesvietas.
 
Līdz šī gada beigām Lakuga.LV reizi mēnesī veido drukātu pielikumu laikrakstā "Latgales Laiks", nākamais "Latgalīšu Gazetys" pielikums gaidāms jūlija beigās.
 
Visi Lakuga.LV lasītāji un atbalstītāji tiek aicināti 19. jūlijā uz šīs vasaras lielāko latgaliešu mūzikas koncertu "Taiseits Latgolā / Made in Latgola", lai kopīgi nosvinētu arī portāla gada jubileju.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Juris Viļums