Nākamo divu nedēļu laikā Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvlaukumā noritēs būvlaukuma sagatavošanas darbi, lai jau augusta pirmajā pusē varētu uzsākt bibliotēkas būvbedres izveidi.
Šīs nedēļas laikā būvlaukuma teritorijā izzāģēti un izvesti bojātie koki, kā arī veikti rakšanas darbu, satiksmes organizācijas un elektroapgādes saskaņojumi atbildīgajās komisijās. Lai sagatavošanas darbus paveiktu iespējami kompakti, notiek arī tehnikas mobilizācija zemes darbiem un proves pāļu izbūvei.
 
Proves pāļu izveide būvlaukumā tiks sākta jau nākamo nedēļu laikā. Tāpat ieplānots paveikt būvlaukuma drošības sistēmu izstrādi un elektroinstalāciju izveidi. Līdz tam pilnībā tiks veikta asfalta seguma demontāža, ugunsdrošības aprīkojuma uzstādīšana un būvlaukuma zonējuma izveide. Tiks pabeigta arī gruntsūdens pazemināšanas projektēšana un pagaidu būvdarbu biroja uzstādīšana būvlaukumā.
 
Nacionālās būvkompāniju apvienības pārstāvis Edgars Štrauss uzsver: "Visas būvniecības laikā dažādu būvniecībā iesaistīto speciālistu skaits, kuri darbosies šajā projektā, sasniegs četrus simtus, tāpēc svarīgi ikvienu lietu, īpaši būvniecības sagatavošanas darbus, paveikt rūpīgi un pārdomāti. Šis projekts ir liels izaicinājums, jo tas ir tehnoloģiski sarežģīts un prasa augsti kvalificētu speciālistu rūpes un kompetenci, turklāt tā ir ēka, kuru būvējam nākamajām paaudzēm."
 
Nacionālās būvkompāniju apvienības partneri apzinās, ka uzticētā atbildība saistās ne tikai ar bibliotēkas ēkas pabeigšanu 2012. gadā, bet arī augstvērtīgu tehnoloģiju ieviešanu Latvijas būvniecībā. Lai realizētu šo unikālo projektu, būvniecības darbi noritēs ciešā sadarbībā ar bibliotēkas arhitektu Gunāru Birkertu, kurš apņēmies visa projekta gaitā sekot līdzi būvniecības norisei, četras reizes gadā apmeklējot Latviju un konsultējot būvniekus.
 
Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvdarbus veiks "Nacionālā būvkompāniju apvienība", kuru veido trīs lielākie Latvijas būvuzņēmēji – SIA "Re&Re", AS "RBSSKALS" un SIA "Skonto Būve". Saskaņā ar līgumu, ko valsts aģentūra "Jaunie "Trīs brāļi"" ar būvuzņēmējiem parakstīja 2008. gada 15. maijā, bibliotēkas būvniecība izmaksās 114,6 miljonus latu.
 
Interesanti fakti par būvniecību:
  • Latvijas Nacionālās bibliotēkas celtniecībai atvēlētais laukums ir 8 590 kvadrātmetri;
  • Pāļu kopējais garums sasniegs 9 kilometrus;
  • Būves kopējā platība būs 40 455 kvadrātmetri;
  • Ēkas tilpums būs 263 000 kubikmetri;
  • Izmantojamais tērauda apjoms – 5 400 tonnas;
  • Kopējais inženiertīklu garums sasniegs 518 kilometrus;
  • Ēka būs 68,3 metru augsta, tās stikla fasāde - 17 500 kvadrātmetru liela;
  • Bibliotēkas apgaismošanai izmantos aptuveni 9 500 gaismekļu.
 
Informāciju sagatavoja:
Anete Delviņa
"Hill and Knowlton Latvia" pārstāve