Trešdien, 2. jūlijā plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Letonikas nodaļā Jēkaba ielā 6/8 2. stāvā tiek atklāta jauna Nacionālās digitālās bibliotēkas (LNDB) kolekcija "Periodika".
Pirmo reizi plašam lietotāju lokam Nacionālā digitālā bibliotēka piedāvā iespēju meklēt visdažādāko faktoloģisko materiālu vēsturisko laikrakstu pilnos tekstos, kā arī pārlūkošanu lapu pa lapai pēc to nosaukumiem un datumiem lietotāja datora ekrānā.

Ko par svarīgākajiem datumiem Latvijas vēsturē rakstīja tā laika avīzes? Kāpēc Eiropā no kuršiem baidījās vairāk nekā no mēra? Ko par nākotnes mājām domāja 1939. gadā? Tas viss un daudz kas cits atrodams jaunajā digitālajā kolekcijā. Piekļuve internetā www.periodika.lv. No LNB datoriem www.periodika.lndb.lv pieejami arī ar autortiesībām aizsargātie raksti.
 
Šis ir pirmais posms vērienīgam projektam pakāpeniski digitalizēt un padarīt pieejamus visus Latvijā un trimdā izdotos laikrakstus, gan modernajā rakstībā, gan vecajā drukā.
 
Jau šobrīd digitālā kolekcija "Periodika" aptver vairāk kā 300 tūkstošus lappušu no 39 laikrakstiem, mēnešrakstiem un citas periodikas latviešu, krievu un vācu valodā, sākot ar Latvijai īpaši nozīmīgu laika posmu - no 20. gs. 30. gadu beigām līdz 20. gs. 50. gadiem, kas atspoguļo piecas dažādas ideoloģijas. Digitāli lasāmi tādi savulaik nozīmīgi laikraksti kā "Jaunākās Ziņas", "Cīņa", "Tēvija", "Padomju Latvija", "Rigasche Rundschau", "Za Rodinu", "Segodņa", arī reģionālie un vietējie laikraksti "Kurzemes Vārds", "Brīvā Venta", "Zemgales Balss", "Cēsu Vēstis" un daudzi citi. Pieejamas arī Saeimas stenogrammas, Izglītības ministrijas un Iekšlietu ministrijas mēnešraksti.
 
LNB ir viena no Eiropas digitālās bibliotēkas pamatlicējām. Krājuma digitalizācija sākta 1999. gadā un kopš 2000. gada bibliotēkā pieejamas atsevišķas digitālās kolekcijas. Šobrīd digitālajā bibliotēkā atrodamas laikrakstu, attēlu, seno karšu, grāmatu, nošu un skaņu ierakstu kolekcijas. Ir izveidots Digitālo bibliotēku Ekselences centrs un izstrādāta "Ciparotāja rokasgrāmata", kas atzinīgi novērtēta kā ieteicoša rakstura materiāls visiem, kas vēlas veidot labas kvalitātes digitālos krājumus.
 
Nacionālā digitālā bibliotēka "Letonica" ir ilgtermiņa valsts programma, kura uzsākta 2006. gadā un tās misija ir padziļināt sabiedrības zināšanas par Latvijas kultūru, vēsturi, ģeogrāfiju un tautsaimniecību, veicinot dažādu sabiedrības grupu zināšanas un izpratni par Latviju visplašākajā kontekstā, iekļaujoties Eiropas un pasaules apritē un sabiedrībai piedaloties tās veidošanā. LNDB ir uz lietotāju vērsts digitāls resurss, kurš piedāvā vienotu informācijas telpu un piekļuvi vairāku Latvijas atmiņas institūciju digitālajiem krājumiem. Tā ir atpazīstama daļa no topošā Eiropas digitālo resursu portāla Europeana.
 

Informāciju sagatavoja:
Ilze Egle
Latvijas Nacionālās bibliotēkas sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr.: 67365255, mob. tālr.: 29274845