Latvijas Nacionālā teātra Baltajā zālē 31. maijā noslēdzās Plašā Apvāršņa konkurss jaunajiem lasītājiem. Tajā noskaidrojās 24 uzvarētāji, kuri saņēma galveno balvu – iespēju piedalīties jauno lasītāju vasaras nometnē "Plašā apvāršņa pilsēta" un Dailes teātra piešķirtās īpašās balvas – ielūgumus uz mūziklu ģimenei "Jāzeps un raibais brīnumsapņu mētelis".
Bērnu radošā nometne notiks no 1. līdz 8. augustam Liepājas rajonā, Ziemupē. Nometnes dalībnieki ieradīsies no visiem Latvijas novadiem, lai tiktos ar pazīstamiem bērnu rakstniekiem un grāmatu māksliniekiem, piedalītos radošās darbnīcās, dotos ekskursijās, iepazītu Liepājas kultūras dzīvi un baudītu veselīgu atpūtu pie jūras.
 
2007. gadā Latvijas Bērnu un Jaunatnes literatūras padome pirmo reizi aicināja bibliotēkas un skolas piedalīties Jauno lasītāju Plašā apvāršņa konkursā, kas ir viens no pasākumiem padomes veidotajā bērnu literatūras atbalsta un lasīšanas veicināšanas programmā "Baltā Vilka grāmatas".
 
Šogad konkurss notika jau otro gadu un tajā piedalījās 2100 bērni, gandrīz divas reizes vairāk nekā pērn. Konkursa mērķis ir pievērst uzmanību tiem bērniem, kas lasa, parādīt viņus sabiedrībai, veidot pozitīvu attieksmi pret lasīšanu un mazināt izplatīto aizspriedumu, ka bērni vairs nelasa grāmatas.
 
Pirmajā konkursa kārtā bērni trīs vecuma grupās (1.-4., 5.-7., 8.-9.kl.) rakstīja domrakstus par kādu no padomes ekspertu izraudzītajām grāmatām. Dalībnieki spēlēja LBJLP ekspertu izveidoto spēli – "Literāro loto", kurā jāatbild uz jautājumiem par latviešu bērnu literatūru, folkloru un grāmatu ilustrācijām. Pēc LBJLP izstrādātiem kritērijiem bibliotekāri un skolotāji noteica labākos jaunos lasītājus, kas varēja doties uz reģionālajiem konkursiem Daugavpilī, Rīgā, Jēkabpilī, Valmierā un Saldū. Viņiem bija jāsagatavo mājas uzdevums – jāparāda "šovs", kura zvaigzne ir grāmata. Konkursa dalībnieki piedāvāja dažādas iespējas, ko darīt ar grāmatu – ceļot, dziedāt, ārstēt, gatavot ēdienu, dejot, nedarīt neko... Pusfinālos bērni izpildīja literāru testu, stāstīja par sev svarīgām grāmatām un spēlēja "Literāro loto". Katrā no pieciem pusfināliem piedalījās pazīstami aktieri, bērnu rakstnieki, literatūras pētnieki, mākslinieki, bibliotekāri un kultūras žurnālisti. Bērni saņēma jaunas grāmatas no izdevniecībām "Pētergailis", Jāņa Rozes apgāds, "Zvaigzne", "liels un mazs", "Annele" un "Atēna". Piemiņas suvenīrus dāvināja programmas "Baltā Vilka grāmatas" atbalstītāji – Rietumu Banka, Latvijas Nacionālās bibliotēkas atbalsta biedrība un Zaļais Punkts.
 
Konkursa finālā Rīgā piedalījās 64 lasošie bērni no 31 vietas Latvijā – šoreiz no Kuldīgas, Neretas, Aizputes, Ventspils, Jūrmalas, Bērzaunes, Olaines, Baldones, Ropažiem, Jelgavas, Bērzgales, Ābeļiem, Mērsraga, Salaspils, Viļķenes, Rušonas, Līksnas, Rēzeknes, Bebrenes, Jaunpiebalgas, Rudzātiem, Gulbenes, Annas, Grobiņas, Basiem, Vidrižiem, Barkavas, Lēdurgas, Liepājas, Rīgas, Priedaines.
 
Šā gada īpašais uzdevums finālistiem bija kopīgi izveidot Baltā Vilka grāmatu plauktu. Šāds plaukts ar pašu bērnu izvēlētām grāmatām varētu atrasties jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas bērnu literatūras nodaļā. Katrs bērns nāca ar savu pārdomātu, argumentētu un ļoti personisku ieteikumu iemīļotajai grāmatai. Bija vērojama liela izvēles dažādība, bet negaidīti liela bija izpratne un emocionalitāte bērnu attieksmē par latviešu klasiku – Jāņa Jaunsudrabiņa, Aleksandra Grīna, Anšlava Eglīša u.c. darbiem. Bērniem nācās īsā laikā koncentrēties arī diviem diezgan grūtiem literāriem testiem – "Citātu testam" un "Pāru testam", kurā bija jāatrod literāras sakarības starp šķietami nesaistītiem vārdiem.
 
Fināla norisi vadīja Latvijas Nacionālā teātra aktieris Gundars Grasbergs un rakstniece Inese Zandere – LBJLP valdes locekle, konkursa idejas iniciatore. Kopā ar viņiem žūrijā strādāja Jāņa Rozes apgāda galvenā redaktore Renāte Punka, literatūras kritiķis Arno Jundze, Dailes teātra aktieris Juris Bartkevičs, LNB Atbalsta biedrības valdes priekšsēdētāja Undīne Būde un māksliniece Anita Paegle.
 
Īpašo uzdevumu "Ģimene un grāmata", kurā bērni stāstīja par grāmatām, kuras, viņuprāt, vajadzētu izlasīt arī vecākiem, vērtēja Vecāku žūrija – filozofijas pasniedzēja un 3 bērnu mamma Signe Mežinska, literatūras apskatniece un žurnāla Rīgas Laiks literārā konsultante, 2 bērnu mamma Guna Kalniņa, jurists un 2 dēlu tēvs Jānis Brazovskis. Šajā uzdevumā atklājās tik liela bērnu vēlēšanās "audzināt un pāraudzināt" savus vecākus, ka žūrija beigās vēlējās atklāt dalībniekiem mazu noslēpumu: "Vecāki arī ir cilvēki..." Daudzi no vecākiem bija ieradušies vērot un atbalstīt savus bērnus konkursā.
 
Vislielāko žūrijas atzinību un visvairāk punktu ar zināšanām un personisku attieksmi pret izlasīto izpelnījās 1.-4. klašu grupā Elizabete Dikmane (Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskola), Bernards Kudiņš (Rēzeknes katoļu pamatskola), Ieva Bleive (Priedaines bibliotēka), Annija Mantaja (Grobiņas vidusskola), Laura Tālmane (Rīgas Ezerkrastu vidusskola), Iluta Tauriņa (Bērzgala pamatskola), Laine Šarkuna (Neretas vidusskola), Sandis Lagzdiņš (Basu bibliotēka), 5.-7. klašu grupā Edgars Uzuliņš (Ābeļu pamatskola), Samanta Saulīte (Garlība Merķeļa pamatskola), Lelde (Marcinkeviča Rudzātu pagasta bibliotēka), Eva Berga (Aizputes vidusskola), Dagnija Brūvere (Līksnas pamatskola), Paula Popmane (Garlība Merķeļa pamatskola), Pauls Ansičs (Basu bibliotēka), Jana Kolbina (Salaspils bērnu bibliotēka "Avotiņš"), 8.-9. klašu grupā Agnese Kramēna (Kuldīgas Galvenā bibliotēka), Edgars Zeps (Bērzaunes pag.bibliotēka), Ieva Ozoliņa (Olaines 1. vidusskola), Indriķis Mežulis (Baldones vidusskola), Larisa Brauna (Jelgavas Spīdolas ģimnāzija), Madara Brāle (Mērsraga bibliotēka), Arturs Tumovs (Rušonas bibliotēka), Lauma Priščenko (Rēzeknes logopēdiskā internātpamatskola).
 
Visas garās fināla stundas kopā ar lasošajiem bērniem pie Baltās zāles klavierēm pavadīja arī komponists Valdis Zilveris. Jāpiebilst, ka šogad lielu atbalstu konkursam sniedza Latvijas teātri – telpas un balvas piešķīra Nacionālais, Dailes un Valmieras teātris, gan šo teātru, gan arī JRT aktieri piedalījās konkursa norisē. Konkursa rīkošanā aktīvi iesaistījās arī Rakstniecības muzejs un bibliotēku speciālisti Daugavpilī, Saldū, Jēkabpilī, un Valmierā.
 
Latvijas televīzijā jauno lasītāju konkursa finālu varēs redzēt jūlija beigās. Šajā laikā tiks arī pasniegta Jāņa Baltvilka balva gada bērnu literatūrā un grāmatu mākslā. Šogad Baltvilka balva kļūs starptautiska – pirmo reizi to saņems arī viens Baltijas jūras reģiona valstu rakstnieks, kura grāmata izdota latviešu valodā, un viņa darba tulkotājs.
 
Konkursa atbalstītāji ir Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rietumu Banka, Rīgas Dome. Informatīvi atbalsta žurnāls "Mans Mazais", "Diena", LETA, Latvijas Radio.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Programmas "Baltā Vilka grāmatas" pārstāvji