No 9. līdz 13. jūnijam Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) un Exigen Services Latvia pārstāvji piedalīsies starptautiskā konferencē "Krima 2008: Bibliotēkas un informācijas resursi mūsdienu zinātnes, kultūras, izglītības un biznesa pasaulē" Krimā, Ukrainā, kur iepazīstinās ar unikālu kopprojektu – Retro Web 3.0 katalogu digitalizācijas sistēmu. Ar sistēmas palīdzību bibliotēkas katalogu kartiņas var vienkārši un efektīvi pārveidot elektroniskā, lietotājam draudzīgā formātā.
 "Viena no LNB prioritātēm ir 3-4 gadu laikā panākt, lai  lasītāja ceļš uz LNB bagātīgajiem krājumiem sāktos elektroniskajā katalogā un lai visu vajadzīgo, ne tikai jaunāko, varētu sameklēt no jebkura datora, kas pieslēgts interneta tīklam. Vēlamies, lai jaunajā LNB  ēkā kartīšu katalogi būtu apskatāmi tikai muzeja ekspozīcijā," stāsta LNB direktors Andris Vilks. "Jaunā programma Retro Web 3.0 ļauj konversijas procesā iesaistīties  ikvienam interesentam no sava datora, turklāt jebkurā diennakts laikā. Tā nodrošina iespēju labot atpazīšanas kļūdas, strukturēt un rediģēt bibliogrāfiskos ierakstus, kā arī paņemt jau gatavu ierakstu no citu bibliotēku katalogiem. Manuprāt, Retro Web 3.0 analoga pasaulē šobrīd nav."
 
Projekta laikā digitalizēs apmēram 4 miljonus kartīšu, kas šobrīd lietotājiem pieejamas tikai papīra formā. Darbs notiek vairākās pakāpēs – vispirms kartītes skenē, tad sistēma pārkonvertē tekstu un atpazīst to, un visbeidzot jāaizpilda kartītes informācijas lauki un jāapstiprina informācija. Tā kā informācija sistematizēta starptautiskajā kataloģizācijas formātā MARC, informāciju par grāmatām var pieprasīt arī no citām sistēmai pievienotām bibliotēkām, ieskaitot ASV Kongresa bibliotēku un Krievijas Valsts bibliotēku. Īpašā interneta saskarne ļauj ne tikai meklēt informāciju, bet arī apstrādāt to no jebkura datora ar interneta pieslēgumu.
 
"Esam pagodināti, ka ar Retro Web 3.0. mums ir iespēja turpināt sadarbību ar LNB. Šī sistēma ne vien nodrošina vienkāršu pieeju elektroniskajam katalogam, bet ir arī ērti lietojama. Ceru, ka LNB apmeklētājiem sistēmas lietošana palīdzēs organizēt savu darbu daudz efektīvāk," saka Guntis Urtāns, Exigen Services Latvia valdes priekšsēdētāja vietnieks un Baltijas reģiona vadītājs.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Digne Lubiņa
Projektu vadītāja
"Sabiedrisko attiecību aģentūra PR Stils"
"Eurocom Worldwide" pārstāve Latvijā
Tālr. 67282472, fakss 67281973
E-pasts: digne.lubina@pr-stils.lv
www.pr-stils.lv