ES pieaugušo izglītības programmas Grundtvig projekta "Pieaugušo stāstītprasmes attīstīšana – Eiropas pieredzes paplašināšana" ietvaros Latvijā viesojas īru stāstnieks un tautas dziedātājs Kolins Makalisters (Colin McAllister) no Skotijas.
Varēsim klausīties Ziemeļeiropas tautu pasakas un īru tradicionālās stāstu dziesmas, uzzināt ko vairāk par stāstnieku kustību mūsdienu Eiropā un stāstīšanas prasmju attīstīšanu. Pasākumi notiks angļu valodā, iespēju robežās ar īsu tulkojumu latviešu valodā. Aicināti visi interesenti, arī pusaudži un vecāko klašu skolnieki.
 
20. maijā (otrdiena)
 
10.15-11.45 seminārs "Pieaugušo stāstītprasme" Ventspils augstskolas Svešvalodu fakultātē.
13.00 tikšanās ar Kolinu Makalisteru un Ventspils stāstnieku klubu Ventspils muzeja filiālē "Senču putekļi".
13.30-15.00 tikšanās ar Kolinu Makalisteru Ventspils starptautiskajā rakstnieku un tulkotāju mājā (Annas ielā 3).
18.00 tikšanās ar Kolinu Makalisteru Saldus bibliotēkā.
 
21. maijā (trešdiena)
 
10.00-11.30 skolēnu tikšanās ar Kolinu Makalisteru Krotes pamatskolā.
13.00 tikšanās ar Kolinu Makalisteru "Namīnā", Liepājā.
 
22. maijā (ceturtdiena)
 
18.00 koncerts Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskolā, kur ar nelielu priekšnesumu uzstājas arī Kolins Makalisters.
19.30 stāstnieku vakarēšana Kuldīgā, Kurzemes kultūras mantojuma centrā "Kūravā" (Baznīcas 34).
 
23. maijā (piektdiena)
 
16.00 Kolina Makalistera vieslekcija "THE RENAISSANCE OF STORYTELLING IN BRITAIN AND IRELAND IN THE WAKE OF THE FOLK REVIVAL OF THE 1960’s AND `70`s." (Stāstniecības renesanse Lielbritānijā un Īrijā pēc folkkultūras uzplaukuma 20. gadsimta 60. un 70. gados) Latviešu folkloras krātuvē (Latvijas Zinātņu Akadēmijas augstceltnē 15. stāvā) – aicināti folkloras pētnieki, folkloras kopu dalībnieki un visi citi ieinteresētie.
 
24. maijā (sestdiena)
 
Bērnu un jauniešu folkloras svētku "Pulkā eimu, pulkā teku" ietvaros:
13.30 "Stāstnieku ciemkukulis"– īru stāstnieka no Skotijas Kolina Makalistera stāstnieku darbnīca Latvijas Etnogrāfiskā Brīvdabas muzeja Kurzemes sētā.
20.30 Kolins Makalisters piedalās Daugavas dienas stāstu, pasaku un anekdošu vakarā "Lej, lej, puķēm ar’ atstāj" Rīgas Tehniskās universitātes Mazajā zālē.
 
25. maijā (svētdiena)
 
11.00 – 12.00 Stāstnieku darbnīca un individuālas stāstnieku konsultācijas Bērnu un jauniešu folkloras svētku "Pulkā eimu, pulkā teku" ietvaros Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī.
Ieeja visos pasākumos bez maksas, izņemot ieejas biļetes Brīvdabas muzejā un Nacionālajā botāniskajā dārzā.
 
Kolins Makalisters (1947) ir stāstnieks, senu tautas dziesmu dziedātājs un tautas muzikants. Viņš uzaudzis laukos Īrijas pašā ziemeļaustrumu "stūrī", jau kopš bērnības interesējies par savu senču tradīcijām un stāstiem. Pēdējos 40 gadus Kolins dzīvo Skotijā. Studējis tradicionālo stāstīšanu un dziedāšanu Glasgovas universitātē. Interesējoties par folkloru un folkloras kustību, viņš ir apceļojis daudzas Eiropas valstis, galvenokārt ap Baltijas jūru, no katras paņemot līdzi jaunus stāstus un dziesmas. Kolins Makalisters regulāri uzstājas Skotu stāstīšanas centrā Edinburgā, vada stāstnieku seminārus, piedalās festivālu organizēšanā. Taču sevišķi viņam patīk stāstīšana nelielā draugu un domubiedru pulkā. Viņš prot radīt to īpašo noskaņu, kurā visi jūtas vienlīdzīgi un katra stāsts tiek uzklausīts ar prieku un uzmanību.
 
Jāpiebilst, ka klausīties stāstus svešā valodā nemaz nav tik grūti, jo tekstu papildina balss intonācijas, ķermeņa valoda un acu kontakts ar klausītājiem.
 
Modernās tehnoloģijas nespēj aizvietot stāstīšanu mutvārdos un dzīvo dialogu ar klausītājiem. Stāstīšana ir demokrātiska – stāstīt var katrs, un šo prasmi var mantot un izkopt, klausoties labos stāstītājos un stāstot kopā ar viņiem. Stāstītprasme ir nozīmīga mūsu dzīves daļa, kas dod iespēju veiksmīgi iekļauties dažādās saziņas situācijās. Stāstnieki mācās no folkloras teicējiem, mācās ikdienas saskarsmē, noder arī aktiera meistarības iemaņas. Tiek stāstīti gan seni stāsti (pasakas, teikas, dzimtas nostāsti), gan joku stāsti un anekdotes, gan mūsdienu folklora. Laba stāstnieka izpildījumā ikdienišķs notikums var pārtapt brīnišķīgā stāstā.
 
Ja vēlaties uzzināt ko vairāk par stāstnieku kustību, ieteicams ierakstīt interneta meklētājā vārdu "storytelling" – tur atrodama ļoti plaša informācija. Daudzās pasaules valstīs pašlaik notiek mutvārdu stāstīšanas "atmoda" – pieaug interese par stāstīšanas tradīcijām un dialektiem, veidojas jauni stāstnieku klubi, notiek stāstnieku apmācība, stāstnieku festivāli un citas aktivitātes. Pēdējos gados šajā kustībā aktīvi iesaistās arī Kurzemes stāstnieki.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Dr. phil. Guntis Pakalns
LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošais pētnieks, ES Grundtvig projekta "Pieaugušo stāstītprasmes attīstīšana – Eiropas pieredzes paplašināšana" vadītājs
Mob. tālr.: 29125869