2008. gada 8. maijā plkst. 16.00 Daugavpilī, Latgales Centrālajā bibliotēkā (Rīgas ielā 22) tiks atklāta vēl nebijusi mākslinieciski un saturiski ietilpīga fotoizstāde "Viena diena Latgalē", kas tapusi projekta "Viena diena Latvijā" ietvaros.
 
Šī izstāde visiem interesentiem sniegs iespēju atvērt "laika kapsulu" un caur kvalitatīvu fotomākslu atskatīties uz Latgali 1987. un 2007. gadā. Izstāde tiek organizēta, atzīmējot Eiropas dienu Eiropas Starpkultūru dialoga gada zīmē.
Franču literatūras teorētiķis Rolāns Barts par fotoattēlu rakstījis: "Tas mani atdzīvina, un es atdzīvinu to. Fotogrāfijas ar dzīvības elpu arī pagātnes notikumos spēj uzturēt konkrētā mirkļa sajūtu nezūdamību."
 
Fotomāksla ir tas retais mākslas veids, kam ir iespēja fiksēt, dokumentēt, iemūžināt vai pat "noķert" katra dzīves mirkļa unikalitāti. Noķert mirkli un saglabāt, jo pat pēc sekundes simtdaļas tā jau ir pagātne. "Noķerto dzīves mirkļu galerijā" ir iespēja ieraudzīt šodienu un pagājušo laiku spoguļattēlus, kas parāda realitāti tādu, kāda tā ir vai bija, atstājot interpretācijas skatītāju ziņā. Divas pasaules foto vēsturē unikālas akcijas ļauj ieraudzīt "Viena diena Latvijā" 1987. un 2007. gadā. Pavisam neliela šī unikālā foto arhīva daļa ir izmantota veidojot izstādi "Viena diena Latvijā", kas caur 99 pasaules klases fotogrāfijām, visiem interesentiem 18 dienas, 24 stundas diennaktī, bez maksas būs aplūkojamas Doma laukumā.
 
1987. gads

Foto akcija "Viena diena Latvijā" ir unikāls notikums ne tikai Latvijas, bet arī pasaules kultūras dzīves kontekstā.
Akcijas aizsākums ir 1987. gada 28. augustā, kad 70 profesionāli fotogrāfi no Padomju Savienības, Somijas un Vācijas Federatīvās Republikas 24 stundas portretēja toreizējo Padomju Latviju. Fotografēja rūpnīcās, partijas komitejās, kolhozos, bibliotēkās, kafejnīcās, kapsētās, slimnīcās, pirtīs, mājās un uz ielām.

Toreiz fotogrāfiem bija vairāk kā 700 obligāto uzdevumu un 3 brīvās izvēles tēmas. 1987. gada akcijas rezultātā tika iegūti vairāk kā 30 000 ļoti augstas kvalitātes foto negatīvi.

Pēc akcijas beigām tās organizatori Jānis Krūmiņš, Ints Kalniņš un Gunārs Janaitis, neskatoties uz lielo spiedienu no vairākām organizācijām, tai skaitā Partijas komitejas, nepieļāva akcijas laikā tapušā unikālā, augsti mākslinieciskā foto materiāla publicēšanu sliktā poligrāfiskajā kvalitātē. Unikālie negatīvi tika nodoti glabāšanā Rīgas Vēstures un Kuģniecības muzejā, kur tie atradās 20 gadus.
 
2007. gads

2007. gadā Jānis Krūmiņš, Gunārs Janaitis, Viesturs Koziols un Ilmārs Znotiņš noorganizēja līdzīgu foto akciju 1987. gadā notikušajai.

54 profesionālie fotogrāfi ar asistentiem, 150 īpaši uzaicinātie fotogrāfi un vairāk kā 6000 fotoamatieri no Latvijas un ārvalstīm 2007. gada 31. augustā piedalījās foto akcijā "Viena diena Latvijā. Pēc 20 gadiem". To skaitā bija arī titulēti un pazīstami fotogrāfi no tādām pasaules foto aģentūrām kā MAGNUM, REUTERS, ASSOCIATED PRESS, SINGHUA, FRANCE-PRESSE u.c. Šoreiz dalībniekiem tika dotas 1500 obligātās un liels daudzums brīvās izvēles tēmas. Tāpat kā pirmajā reizē foto akcija notika 24h un daudzas no "obligātajām tēmām" ietvēra tos pašus cilvēkus, vietas un objektus, kas tika iemūžināti pirms 20 gadiem. Fotogrāfu maršruti aptvēra visus Latvijas rajonus un tika izveidota ļoti laba sadarbība ar pašvaldībām, institūcijām un iedzīvotājiem, kas ļāva ar pietuvinātu skatu fiksēt šodienas Latvijas dzīvi, cilvēkus un notikumus caur foto objektīvu. Foto akcijas "Viena diena Latvijā pēc 20 gadiem" rezultātā ir tapušas vairāk kā 500 000 kvalitatīvu un saturiski ietilpīgu fotogrāfiju.
 
Akcijas ģenerālsponsors bija a/s "Rietumu banka", atbalstītāji – "Rīgas vagonu rūpnīca", "Skonto būve", "airBaltic", "ACB", "Rīgas dome", "Rīgas brīvosta", "Rīgas kuģniecības vēstures muzejs" un citi.
 
Biedrība "VIENA DIENA.LV" sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā, no abu akciju arhīvos esošiem darbiem, ir izveidojusi unikālu izstādi Rīgā, Doma laukumā, kā arī 4 reģionālās izstādes Vidzemē, Kurzemē, Latgalē un Zemgalē, kurās tiks iekļauti tikai konkrētajā reģionā fotografētie darbi, kas no 2008. gada maija sākuma sāks savu ceļu pa novadu pilsētām.
  • Bauskā Zemgales reģiona izstāde tiks atklāta 2008. gada 6. maijā;
  • Daugavpilī Latgales reģiona izstāde tiks atklāta 2008. gada 8. maijā;
  • Valkā Vidzemes reģiona izstāde tiks atklāta 2008. gada 10. maijā;
  • Kuldīgā Kurzemes reģiona izstāde tiks atklāta 2008. gada 14. maijā.

Šodien Latvija nu jau 4 gadus ir Eiropas Savienības dalībvalsts. Piedāvātā izstāde atspoguļo Latvijas dzīvi 1987. un 2007. gadā un parāda toreizējo Padomju Latviju un šodienas Latviju - neatkarīgu, suverēnu Eiropas Savienības dalībvalsti, kura attīstībā nav zaudējusi savas savdabības un unikalitātes iezīmes. Izstāde paver iespēju ne tikai novērtēt Latvijas daudzveidību, bet arī atskatīties ar uz Latvijas  pārmaiņām un straujo attīstību pēdējos gados. Šajās 5 izstādēs (Rīgas izstādē Doma laukumā un reģionālajās izstādēs Vidzemē, Kurzemē, Latgalē un Zemgalē) iekļauta vien neliela daļa no abās foto akcijās fiksētā, par izvēles pamatkritēriju izraugoties fotogrāfiju kvalitāti un atbilstību dokumentālajai ievirzei, bet ikviens fotouzņēmums no iegūtā pusmiljona ir saglabāts un var tikt izmantots akcijas VIENA DIENA LATVIJĀ turpmākajās izstādēs, foto albūmos un pasākumos, kas iecerēti Latvijā un ārzemēs 2008. gada ritējumā.

Jau 2008. gada maija vidū dienas gaismu ieraudzīs pirmais apjomīgais, poligrāfiski kvalitatīvais fotomākslas albums "Viena diena Latvijā", kurš sniegs iespēju iepazīt vairāk kā 400 fotogrāfiju no unikālā abu akciju laikā tapušā foto arhīva.

 
Informāciju sagatavoja:
Daiga Livčāne
"Viena diena Latvijā" izstāžu koordinatores
Mob. tālr.: 22054413