Londona, 17. apr., LETA--AFP. Ceturtdien internetā publicēta Čārlza Darvina evolūcijas teorijas oriģinālā versija, kā arī zinātnieka raksti, fotogrāfijas un citi dokumenti.
Internetā publicētajos aptuveni 90 000 attēlu ir ap 20 000 lietu, sacīja Kembridžas universitātes preses pārstāvis.
 
Galvenā starp lietām ir Darvina pirmais 19. gadsimta 40. gados uzrakstītais "Sugu izcelšanās" uzmetums, kurš tika publicēts 1859. gadā un kļuva par viņa visslavenāko darbu.
 
"Līdz ar to pasaulei par brīvu ir pieejami viņa privātie dokumenti, piezīmju kalni, eksperimenti un pētījumi, kas stāv aiz viņa pasauli izmainījušajām publikācijām," sacīja projekta "The Complete Work of Charles Darwin Online" direktors Džons van Vīe. "Šo dokumentu publicēšana internetā iezīmē revolūciju sabiedrības pieejamībā vienai no zinātnes vēsturē vissvarīgākajām sākotnējo materiālu kolekcijām."
 
Bez "Sugu izcelšanās" un citiem zinātniskiem dokumentiem kolekcijā ir arī viņa un viņa ģimenes fotoattēli, viņa grāmatu recenzijas, laikrakstu izgriezumi, kā viņa mājas dzīvi atklājoši materiāli, starp kuriem interesi piesaista ar Darvina paša roka rakstīta recepte rīsu vārīšanai.
 
Starp zinātniskajiem dokumentiem ir pieraksti no viņa slavenā piecus gadus ilgā ceļojuma ar kuģi "HMS Beagle", kas sākās 1831. gadā un aizveda Darvinu uz Dienvidameriku un Austrāliju, kur viņš savāca milzīgu dzīvo organismu un fosiliju kolekciju.
 
Tā kļuva par pamatu viņa pētījumiem nākotnē. Darvins nāca klajā ar savu sugu attīstības teoriju 1859. gadā. Tā izseko cilvēka attīstībai no primātiem miljoniem gadu ilgā laika periodā. Pasaulē šī teorija ir pieņemta kā pierādījums sugu attīstībai vides ietekmē.
 
 
LETA AFP
Copyright © LETA