Rīga, 10. apr., LETA. Rīga oficiāli apstiprināta par vienu no septiņām kandidātēm Pasaules grāmatu galvaspilsētas titulam 2010.gadam, ko ik gadu piešķir UNESCO, aģentūru LETA informēja SIA "Jānis Roze" Reklāmas un mārketinga projektu vadītājs Jānis Pinkulis.
Rīgas pieteikumu Pasaules grāmatu galvaspilsētas titulam sagatavojusi Latvijas Grāmatnieku ģilde (LGĢ) sadarbībā ar Rīgas domi un Latvijas Nacionālo bibliotēku.
 
Rīgas piedāvātā grāmatu popularizēšanas un lasīšanas veicināšanas programma nosaukta "Pasaules radīšana caur grāmatu". Tajā līdzās jau tradicionāliem pasākumiem - Dzejas dienām, Prozas lasījumiem, Latvijas Literatūras centra un Latvijas Bērnu literatūras centra aktivitātēm - plānotas interesantas izstādes, konferences un ar lasīšanas veicināšanu saistītas akcijas.
 
Saskaņā ar ģildes sniegto informāciju tās plānots īstenot pastāvošo Valsts kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes mērķprogrammas laikā, piesaistot arī līdzfinansējumu no izdevējiem, grāmattirgotājiem un citiem uzņēmējiem, kuri izprot lasīšanas nozīmi sabiedrības attīstībā.
 
Pasaules grāmatu galvaspilsētas statuss kopš 2001. gada tiek piešķirts pilsētai, kas iesniegusi veiksmīgāko plānu dažādām ar lasīšanu un grāmatu popularizēšanu saistītām aktivitātēm laikā no vienas Pasaules grāmatu un autortiesību dienas, kas tiek svinēta 23. aprīlī, līdz nākamajai.
 
Piemērotāko kandidāti Pasaules grāmatu galvaspilsētas titulam izvēlas komisija, kurā ietilpst pārstāvji no UNESCO, Starptautiskās Grāmatizdevēju asociācijas, Starptautiskās Bibliotēku asociāciju un inistitūciju federācijas un Starptautiskās Grāmatu tirgotāju federācijas.
 
Pirmā Pasaules grāmatu galvaspilsētas titulu 2001. gadā ieguva Madride. 2002. gadā šis tituls tika piešķirts Aleksandrijai, 2003. gadā - Deli, 2004. gadā - Antverpenei, 2005. gadā - Monreālai, 2006. gadā - Turīnai, 2007. gadā - Bogotai, 2008. gadā - Amsterdamai un 2009. gadā - Beirūtai.
 
Grāmatnieku ģilde uzsver, ka Rīgu konkursā par Pasaules grāmatu galvaspilsētas titulu sagaida sīva konkurence - šim statusam pieteikušās Gvadalahara, Lisabona, Ļubļana, Sanktpēterburga, Vīne un Velingtona. Liela daļa no šīm pilsētām kultūras programmām spēj atvēlēt visai ievērojamus budžetus.
 
To, kurai no kandidātēm būs izdevies kļūt par Pasaules grāmatu galvaspilsētu 2010. gadā, būs iespēja uzzināt šā gada jūnijā.
 
Ja Rīgas kandidatūra šajā pieteikumu kārtā netiks izvēlēta, Latvijas Grāmatnieku ģilde gatavos atkārtotu pieteikumu, jo uzskata, ka mērķtiecīga grāmatu un lasīšanas veicināšanas programma sabiedrībai ir ļoti nepieciešama.
 

Aila Ādamsone LETA
Copyright © LETA