Rīga, 8. apr., LETA. Šī gada 18. aprīlī plkst. 18 Latvijas Mākslas akadēmijā tiks pasniegtas konkursa par labāko grāmatas noformējumu "Zelta Ābele 2007" balvas.
Kā šodien preses konferencē pastāstīja Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas izpilddirektore Dace Pugača, vēl līdz 30. aprīlim Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Elizabetes ielas skatlogos būs apskatāmas šī gada nominētās grāmatas, bet līdz 29. aprīlim LNB Jaunākās literatūras lasītavā būs grāmatu mākslas konkursa 15 gadu jubilejas izstāde.
 
Savukārt, lai iepazīstinātu plašāku sabiedrības daļu ar nominētajām grāmatām, ar Rīgas domes atbalstu ir tapuši seši lielformāta stendu plakāti, kas būs apskatāmi Rīgas pilsētvidē līdz 17. aprīlim.
 
"Mēs esam izvērtējuši ne tikai šī gada ražu, bet arī atskatījušies grāmatu noformēšanas mākslas attīstību 15 gadu garumā. Izstāde atspoguļo izaugsmi un tendences," skaidroja Pugača.
 
"Zelta Ābele" žūrijas komisijas vadītāja un mākslas zinātniece Ingrīda Burāne atzinīgi vērtēja arvien pieaugošo konkurenci noteiktās grāmatu vērtēšanas kategorijās. "Ir acīm redzami uzlabojusies noformējumu kvalitāte un kapacitāte. Grāmatu izdevēji ir nopietni sekojuši līdzi un ņēmuši vērā pieaugošās starptautiskās kvalitātes prasības. Maz bija tādu grāmatu, kuras vērtējot, uzreiz tās atlikām malā," pastāstīja Burāne.
 
Žūrijas komisijas vadītāja norādīja, ka vissīvākā konkurence bija divās kategorijās, proti, bērnu un jaunatnes grāmatas un mākslas izdevumi. "Žūrijai nācās atrast precīzus argumentus un daudz diskutēt arī par jautājumiem, kas ne tik daudz attiecas uz grāmatas noformējumu un poligrāfiju. Diskusijās pārrunājām, kādu grāmatu šodien lasītājs vēlas redzēt, kā noteiktas sabiedrības grupas atgriezt pie grāmatām," stāstīja Burāne.
 
Viņa atzina, ka citās divās kategorijās gluži pretēji konkurences vispār nav bijis: "Skumdināja divas nominācijas, proti, mācību grāmatas un vārdnīcas un enciklopēdijas. Konkurences neesamība šajās nominācijās atspoguļo arī ilgstošu valsts politikas trūkumu attiecīgajās sfērās." Žūrijas komisijas vadītāja gan piebilda, ka, neskatoties un kvantitātes trūkumu, nominētās grāmatas ir kvalitatīvas.
 
Kopumā vērtējot Latvijas grāmatu izdevēju šī gada darbu un analizējot attīstības tendences, Burāne uzsvēra, ka "Latvijas grāmatu izdevēji parāda augstu kapacitātes līmeni."
 
Šogad konkursam "Zelta Ābele" 35 grāmatu izdevēji pieteica 96 grāmatas, no kurām žūrijas komisija "Zelta Ābeles 2007" balvai nominēja 47 izdevumus un 22 izdevējus. Grāmatas tika vērtētas 11 kategorijās - latviešu dzeja, latviešu proza, latviešu dokumentālā proza, tulkotā, zinātniskā un nozaru literatūra, mākslas izdevumi, bērnu un jaunatnes grāmatas, mācību grāmatas, vārdnīcas un enciklopēdijas, kā arī kalendāri.
 
Latvijas Grāmatizdevēju asociācija jau kopš 1993. gada rīko ikgadējo konkursu par labāko grāmatu noformējumu. Šis gads ir konkursa jubilejas gads - konkurss notiks jau 15. reizi. "Zelta Ābele" ir viens no vecākajiem profesionālajiem nozares konkursiem Latvijā.
 
 
Aija Eriņa LETA
Copyright © LETA