Maskava, 2. apr., LETA--REUTERS. Krievijas žurnāliste un skandalozās grāmatas "Kremļa digera pastāsti" autore Jeļena Tregubova ieguvusi politisko patvērumu Lielbritānijā, jo viņas dzīvība Kremļa kritikas dēļ ir apdraudēta, viņa pavēstīja aģentūrai "Reuters".
Lielbritānijas Iekšlietu ministrija attiecās apstiprināt, vai Tregubovai piešķirts patvērums, paziņojot, ka valdība nesniedz komentārus par atsevišķām lietām.
 
Tregubova telefoniski no Londonas pavēstīja, ka saņēmusi vēstuli no Iekšlietu ministrijas, ka viņas lūgums pēc politiskā patvēruma ir apstiprināts.
 
"Tas ir milzīgs atvieglojums," sacīja 34 gadus vecā Tregubova. "Tas ir ļoti liels, ļoti drosmīgs solis."
 
Viņa sacīja, ka lūgusi patvērumu, "balstoties uz konkrētiem draudiem, kas lika man domāt, ka man būtu bīstami atgriezties mājās. Tas bija tieši saistīts ar manu profesionālo darbību. Es par to esmu simtprocentīgi pārliecināta".
 
Līdz grāmatas "Kremļa digera pastāsti" iznākšanai viņa bija laikraksta "Kommersant" un analītiskā iknedēļas izdevuma "Vlastj" politisko apskatu autore. Četrus gadus strādādama Kremļa žurnālistu lokā, viņa aprakstījusi abu prezidentu Borisa Jeļcina un Vladimira Putina rīkotos pasākumus. Pēc Putina nākšanas pie varas prezidenta Preses dienests sāka izdarīt uz Tregubovu spiedienu, pieprasot viņas rakstu cenzūru. 2000. gada beigās viņai atņēma akreditācijas tiesības Kremlī, bet 2003. gadā pēc grāmatas iznākšanas viņu atlaida no darba izdevniecības namā "Kommersant".
 
"Kremļa digera pastāsti" grāmata tuvplānā rāda Krievijas nesenos un tagadējos varasvīrus, tādus, kādus autore tos redzējusi - reizēm baisus un reizēm komiskus, reizēm tādus, kuriem piemīt vienkāršas cilvēciskas vājības.
 
Grāmata "Kremļa digera pastāsti" tika izstādīta Frankfurtes grāmatu tirgū 2003. gada oktobrī. Pēc tam trīs nedēļas ilgi neizskaidrotu iemeslu dēļ šīs grāmatas tirāža netika izlaista no Jekaterinburgas tipogrāfijas, tādējādi neļaujot grāmatām nonākt Maskavā. Šajā laikā "Kremļa digera pastāsti" ieguva padomju laika "samizdata" laurus, jo no pirmajiem diviem signāleksemplāriem kāds bija pagatavojis simtiem kserokopiju, kas zibens ātrumā sāka izplatīties varas gaiteņos. Kad šis stāsts nokļuva preses žurnālistu rokās un avīžu lappusēs, grāmatai pavērās ceļš uz Maskavu.
 
2004. gada 2. februārī pie Tregubovas dzīvokļa durvīm, brīdī, kad viņai vajadzēja pa tām iznākt, nenoskaidrotas personas uzspridzināja spridzekli ar jaudu, kas līdzinās apmēram 60-70 gramu trotila sprādzienam, kas ir, aptuveni rokas granātas sprādziena spēks. Pēc tam autorei drošības nolūkā vajadzēja vairākas nedēļas pavadīt ārzemēs.
 
Viņa sarakstījusi arī grāmatu "Kremļa digera atvadas" un 2006. gada rudenī Vācijā tika izdota viņas grāmata "Kremļa mutanti", kas izraisīja plašu rezonansi.
 
 
LETA REUTERS
Copyright © LETA