Rīga, 26. marts, LETA. Igaunijas būvuzņēmuma AS "Merko Ehitus" joprojām vēlas būvēt Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jauno ēku "Gaismas pils" un piedāvā to izdarīt par 87 miljoniem latu.
Kompānijas vadītājs Tenu Tomiks šādu piedāvājumu nosūtījis vēstulē valsts aģentūrai "Jaunie trīs brāļi", aģentūrai LETA apstiprināja SIA "Merks" pārstāvis sabiedrisko attiecību jautājumos Arnis Lapiņš.
 
"Jauno trīs brāļu" Komunikācijas nodaļas vadītāja Elīna Bīviņa aģentūrai LETA norādīja, ka pagaidām šāda vēstule neesot saņemta.
 
Kā ziņots, 13. martā tika pavēstīts, ka Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecības projekta dokumentācija nosūtīta tikai diviem pretendentiem tehniskā un finanšu piedāvājuma sagatavošanai - būvkompāniju apvienībai, kurā ir iekļauti AS "RBSSKALS", SIA "Skonto būve" un SIA "Re&Re", kā arī apvienībai, kurā ietilpst SIA "PBLC", SIA "Moduls Rīga" un SIA "PB Fasādes".
 
Komisija, kas valsts aģentūrā "Jaunie trīs brāļi" izveidota sarunu procesa nodrošināšanai par būvdarbu veikšanu, esot konstatējusi, ka "Merko Ehitus" un "Merks" neatbilsot pretkorupcijas principiem, ko nosaka Kultūras ministrijas, "Jauno trīs brāļu" un "Delnas" 2005. gadā parakstītais līdzdarbības līgums.
 
"Saskaņā ar mūsu aplēsēm šāda projekta celtniecības izmaksas ir 87 miljoni latu. Konkurējošā piedāvājuma izmaksas veido 139 miljonus latu, taču efektīva nodokļu maksātāju naudas izmantošana vairs nav aktuāla. "Merko Ehitus" akcionāri samaksās ļoti augstu cenu par publisko zemes apmaiņas darījumu nosodīšanu," iepriekš sacīja "Merko Ehitus" vadītājs.
 
Savukārt "Jauno trīs brāļu" direktors Zigurds Magone uzskata, ka publiski minētās izmaksas "Gaismas pils" būvdarbu veikšanai - 87 miljoni latu - neesot uzskatāmas par pamatotām, jo uzņēmums, kuram liegta turpmāka dalība sarunu procesā par bibliotēkas būvdarbu veikšanu, neuzņemoties nekādu atbildību par nosauktajiem skaitļiem un to patiesumu.
 
"Apstākļos, kad uzņēmums neiztur pretkorupcijas kritērijus un nevar būt pretendents sarunu procesam, zūd "Merko Ehitus" atbildība par nosauktajām summām - kompānijai nav pienākuma parakstīt līgumu, nosauktie skaitļi netiek pakļauti profesionālai ekspertīzei un tamlīdzīgi, tāpēc uzņēmums var brīvi minēt visdažādākās summas," skaidroja Magone.
 
Aģentūras direktors norādīja, ka pašlaik publiskajā telpā nosauktās izmaksas aptuveni atbilst būvmateriālu un tehnisko iekārtu izmaksām bibliotēkas ēkā. "Līdz ar to rodas divi jautājumi - vai nu "Merko Ehitus" vēlas četrus gadus strādāt par velti un nemaksāt strādniekiem algu, vai arī uzņēmums pēc līguma noslēgšanas nāks pie valdības un ik pēc laika prasīs papildu finansējumu, līdzīgi kā tas ir noticis citos būvobjektos."
 
Nacionālās būvkompāniju apvienības vadītājs Māris Saukāns aģentūrai LETA iepriekš norādīja, ka viņam neesot izprotams šāds paziņojums no konkurenta puses. "Konkrēta cipara paziņojums, pirms notikušas pārrunas, neliecina par nopietnu attieksmi un vēlmi piedalīties konkursā. Ikviena būvniecības kompānija, kas piedalās kādā konkursā, paziņo finansiālo piedāvājumu pēdējā brīdī, nevis pirms pārrunām, publiski, ar plašsaziņas līdzekļu starpniecību. Neticami ļoti zema cipara publiskošana varētu būt saistīta ar vēlmi izjaukt konkursa gaitu un nekorektu konkurenci."
 
 
Mārtiņš Vilemsons LETA
Copyright © LETA