Publiskajā telpā izskanējušās Igaunijas būvuzņēmuma A/S "Merko Ehitus" minētās izmaksas Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvdarbu veikšanai nav uzskatāmas par pamatotām, jo uzņēmums, kuram liegta turpmāka dalība sarunu procesā par bibliotēkas būvdarbu veikšanu, neuzņemas nekādu atbildību par nosauktajiem skaitļiem un to patiesumu.
Valsts aģentūras "Jaunie "Trīs brāļi"" direktors, būvinženieris Zigurds Magone norāda: "Apstākļos, kad uzņēmums neiztur pretkorupcijas kritērijus un nevar būt pretendents sarunu procesam, zūd A/S "Merko Ehitus" atbildība par nosauktajām summām – kompānijai nav pienākuma parakstīt līgumu, nosauktie skaitļi netiek pakļauti profesionālai ekspertīzei u.tml., tāpēc A/S "Merko Ehitus" var brīvi minēt visdažādākās summas. Pašlaik publiskajā telpā nosauktās izmaksas 87 miljoni latu aptuveni atbilst būvmateriālu un tehnisko iekārtu izmaksām bibliotēkas ēkā, līdz ar to rodas divi jautājumi – vai nu A/S "Merko Ehitus" vēlas četrus gadus strādāt par velti un nemaksāt strādniekiem algu, vai arī uzņēmums pēc līguma noslēgšanas nāks pie valdības un ik pēc laika prasīs papildu finansējumu, līdzīgi kā tas ir noticis citos būvobjektos."
 
Pēc Zigurda Magones domām, A/S "Merko Ehitus" darbības pašlaik ir vērstas uz to, lai novērstu uzmanību no savām problēmām ar korupcijas skandālu. Zināms, ka gan pret uzņēmumu, gan pret tā īpašnieku Igaunijā ir ierosināta krimināllieta par vairākkārtēju kukuļdošanu. A/S "Merko Ehitus" draud 11 miljonu latu naudas sods un uzņēmuma piespiedu likvidācija.
 
Nekorekti ir arī A/S "Merko Ehitus" pārmetumi "Sabiedrībai par atklātību – Delna", ņemot vērā, ka izvirzītās pretkorupcijas prasības ir pilnīgi vienādas visiem uzņēmumiem, kas vēlas piedalīties sarunu procesā par Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecību. Vienlaikus Z.Magone atzīst, ka A/S "Merko Ehitus" nosauktajai cenai varētu būt arī pozitīvi aspekti – proti, tas ļaus aģentūrai vēl uzstājīgāk prasīt samazināt izmaksas tiem pretendentiem, kas izturējuši pretkorupcijas kritērijus.
 
Jau ziņots, ka Ministru kabineta rīkojums, kas atļauj veikt sarunu procesu par bibliotēkas būvdarbu veikšanu, dod iespēju "kaulēties" par cenu un katru pozīciju tehniskajā un finanšu piedāvājumā, ko aģentūras speciālisti prasīs uzņēmumiem pamatot. Aģentūras nolūks ir izmaksas samazināt līdz reālām celtniecības cenām, lai pēc līguma noslēgšanas neatklātos, ka naudu patiesībā vajag daudz vairāk un valsts netiktu nostādīta ķīlnieka lomā.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Elīna Bīviņa
VA "Jaunie "Trīs brāļi"" Komunikācijas nodaļas vadītāja
Mob. tālr.: 29405397