Rīga, 13. marts, LETA. Igaunijas kompānija "Merko Ehitus" ir gatava piedalīties Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunās ēkas "Gaismas pils" būvniecības pretendentu atlases konkursā, intervijā "Aripaev.ee" pavēstīja kompānijas vadītājs Tenu Tomiks.
Tajā pat laikā Tomiks pauda pārliecību, ka "Merko Ehitus" un kompānijas Latvijas struktūrvienībai SIA "Merks" konkursā netiks atļauts piedalīties.

"Pašlaik, kad projekta finansēšanas modelis ir izstrādāts, mēs esam gatavi izteikt piedāvājumu, taču mums ir tāda sajūta, ka šantāžas kampaņa, kas sākās pirms kāda laika, ietekmēs konkursu tādējādi, ka "Merko" tiks izspiests," sacīja Tomiks.

Interviju Tomiks sniedza vēl pirms tam, kad šodien tika paziņots, ka "Merko Ehitus" un "Merks" izslēgti no "Gaismas pils" būvniecības pretendentu loka.

Pēc Tomika teiktā, "sabiedrība par atklātību "Delna" tiek ļoti veiksmīgi manipulēta un viņi, iespējami neapzināti, manipulē sabiedrisko domu, radot atmosfēru, kurā ir pamats šaubām, ka "Merko" varētu kvalificēties kā pretendents uz dalību projektā".

Vienlaikus viņš norādīja, ka "Sabiedrība par atklātību Delna" īsteno pasākumus, kuri neatbilst tās sākotnējam mērķim.
"Viņi cīnās par konkursa caurskatāmību, taču ir ceļā uz situāciju, kur vienīgais reālistiskais konkurētspējīgais piedāvājums ir atmests malā un neviens neapzinās projekta īsto tirgus vērtību. Par kādu skaidrību vispār var runāt?" uzsvēra Tomiks.

Melīgo informāciju, ka "Merko" vadība Igaunijā it kā tikusi arestēta un ka pret uzņēmumu iesniegta prasība tiesā, ir viegli pārbaudāma, un iespējams pārliecināties, ka tā nav patiesa. Tomēr "Merko Ehitus" būtu grūti ietekmēt sabiedrības viedokli Latvijā, norādīja Tomiks.

"Būtībā tā ir labi izplānota šantāžas kampaņa, un, ja lēmumi tiek pieņemti, balstoties uz mediju publicēto informāciju, mums nav izvēles," norādīja Igaunijas būvkompānijas vadītājs.

"Merko" ir gatavs izteikt piedāvājumu, kura izmaksas būtu par 40% zemākas nekā pašreizējais visizdevīgākajā piedāvājumā.

"Saskaņā ar mūsu aplēsēm šāda projekta celtniecības izmaksas ir 87 miljoni latu. Konkurējošā piedāvājuma izmaksas veido 139 miljonus latu, taču efektīva nodokļu maksātāju naudas izmantošana vairs nav aktuāla. "Merko Ehitus" akcionāri samaksās ļoti augstu cenu par publisko zemes apmaiņas darījumu nosodīšanu," sacīja "Merko Ehitus" vadītājs.

Ja "Merko" tiks liegta iespēja piedalīties nacionālās bibliotēkas konkursā, uzņēmums veiks situācijas juridisko analīzi un pieņems lēmumu par turpmāko rīcību.

Kā ziņots, trešdien tika paziņots, ka Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecības projekta dokumentācija nosūtīta tikai diviem pretendentiem tehniskā un finanšu piedāvājuma sagatavošanai - būvkompāniju apvienībai, kurā ir iekļauti AS "RBSSKALS", SIA "Skonto būve" un SIA "Re&Re", kā arī apvienībai, kurā ietilpst SIA "PBLC", SIA "Moduls Rīga" un SIA "PB Fasādes".

Komisija, kas valsts aģentūrā "Jaunie trīs brāļi" izveidota sarunu procesa nodrošināšanai par būvdarbu veikšanu, konstatējusi, ka "Merko Ehitus" un "Merks" neatbilst pretkorupcijas principiem, ko nosaka Kultūras ministrijas, "Jauno trīs brāļu" un "Delnas" 2005. gadā parakstītais līdzdarbības līgums.

Pēc "Delnas" aicinājuma 19. februārī "Jaunie trīs brāļi" pieprasīja informāciju no Igaunijas tiesībsargājošajām iestādēm par "Merko Ehitus" iespējamo saistību ar kukuļdošanu.

Šonedēļ saņemta atbildes vēstule no Igaunijas Ģenerālprokuratūras, kas norāda, ka Igaunijā ierosināta krimināllieta par vairākkārtēju kukuļdošanu, kurā aizdomās turamais ir gan uzņēmums "Merko Ehitus", gan tā uzraudzības padomes priekšsēdētājs Tomass Annuss. Saistībā ar kukuļošanu ierosinātās krimināllietas materiāli apkopoti 200 sējumos, lietā ir veikta pirmstiesas izmeklēšana un tā nodota Ģenerālprokuratūrai turpmāko procesuālo darbību veikšanai.
 

LETA
Copyright © LETA