Latvijas pašvaldību publisko bibliotēku attīstības projekta "Trešais tēva dēls" ietvaros korporācija Microsoft ziedojusi programmatūru 874 bibliotēkām un desmit reģionālajiem bibliotekāru mācību centriem vairāk nekā 8,9 miljonu ASV dolāru vērtībā. Specializētu programmatūru vājredzīgajiem un neredzīgajiem saņēmusi arī Latvijas Neredzīgo bibliotēka un septiņas tās filiāles.
Šis projekts palīdzēs visām publiskajām bibliotēkām Latvijā piedāvāt klientiem iespēju bez maksas izmantot internetu un nodrošināt augsta līmeņa datorprasmju apmācību. Piekļuve internetam ļaus uzlabot cilvēku ekonomiskās izredzes, palīdzot meklēt darbu, nodarboties ar uzņēmējdarbību tiešsaistē un sazināties ar radiniekiem tālumā.
 
Projektu "Trešais tēva dēls" koordinē v/a "Kultūras informācijas sistēmas". Projektu īsteno 874 pašvaldību publiskās bibliotēkas sadarbībā ar visām Latvijas pašvaldībām. Projektu finansē Latvijas Republikas un Bila un Melindas Geitsu fonda iniciatīva Global Libraries, bet programmatūru nodrošina iniciatīvas Global Libraries partneris, korporācija Microsoft.
 
Šobrīd ziedotā programmatūra jau ir instalēta desmit reģionālo bibliotekāru mācību centru datoros. Publiskās pieejas datoros programmatūru uzstādīs no šā gada marta, kad uzsāks pakāpenisku datoru piegādi bibliotēkām.
 
"Korporācija Microsoft lepojas ar to, ka ziedojusi programmatūru informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstībai Latvijā", stāsta Sandis Kolomenskis, Microsoft Latvia vadītājs. "Šī partnerība sniedz lieliskas iespējas mazināt digitālo plaisu un dot Latvijas iedzīvotājiem spēju visā pilnībā īstenot savu potenciālu. Domājam, ka, bibliotēkas apgādājot ar publiski pieejamiem datoriem ar jaunāko un vajadzībām atbilstošu programmatūru, to klienti var izmantot labumus, ko sniedz piekļuve tehnoloģijām, vienlaikus apgūstot vērtīgas prasmes, kas viņiem ļaus gūt tālākus panākumus".

Microsoft dāvinātā programmatūra kalpos par pamatu modernu mācību un IT centru izveidei Latvijas reģionos. Šo centru infrastruktūras pamatu veidos gan fiksētās, gan mobilās datorklases ar pašu jaunāko programmnodrošinājumu, kas nepieciešams, lai apgūtu pamata prasmes darbā ar datoru un internetu – tai skaitā tekstu sagatavošanu un apstrādi, prezentāciju veidošanu, darbu ar elektroniskajām tabulām, efektīvas komunikācijas un darba vides organizēšanu. Programmatūra ļaus iepazīties arī ar citiem produktivitātes un izziņas rīkiem.
 
Mācību centri – un vēlāk arī pašas bibliotēkas – tiks nodrošinātas ar tādiem darba produktivitātes uzlabošanas un izziņas rīkiem, kā Microsoft Publisher, kas palīdz izveidot profesionālus mārketinga materiālus un noformēt publikācijas, Microsoft Visio, kas paredzēts diagrammu un grafiku zīmēšanai, Microsoft Expression Web - modernu un kvalitatīvu mājas lapu izstrādei, Microsoft Encarta – bagātīga un interaktīva satura elektroniskā enciklopēdija, kurā ikviens var ērti meklēt un atrast informāciju par interesējošo tematu.
 
"Minētā programmatūra ļaus desmit mācību centriem un 874 bibliotēkām uzsākt darbu jaunā kvalitātē un palīdzēs tām kļūt patiesi modernām. Programmatūra kalpos par pamatu izaugsmei – kā bibliotēku iekšienē, tā arī bibliotēku lietotāju vidū. Dāvinājums šajā gadījumā ir instruments, ar kura palīdzību iespējams radīt ko jaunu, celt katra indivīda produktivitāti un attīstīties ātrāk, nekā tas ir bijis līdz šim. Tieši indivīda izaugsme arī ir projekta "Trešais tēva dēls" idejas pamatā", piebilst Armands Magone, Kultūras ministrijas valsts aģentūras "Kultūras informācijas sistēmas" direktors.
 
Ziedojums reģionālajiem bibliotekāru mācību centriem Ventspilī, Liepājā, Jelgavā, Preiļos, Ogrē, Daugavpilī, Gulbenē, Valmierā un diviem centriem Rīgā, kā arī 874 pašvaldības publiskajām bibliotēkām visā Latvijā ietver tādas Microsoft programmas kā Exchange Server 2007, Expression Web, Office Professional 2007, Encarta 2008, Visio Pro 2007, Windows Server, Windows Vista Business, Office Communicator 2007, InfoPath 2007, Access 2007 un citas.
 
Latvijas valsts ieguldījums projektā "Trešais tēva dēls" šobrīd ir 21,2 miljoni USD. Bila un Melindas Geitsu fonda ziedojums ir 16,2 miljoni USD, bet korporācija Microsoft ziedojusi programmatūru 8,9 miljonu USD vērtībā.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Kaspars Rūklis
VA "Kultūras informācijas sistēmas"
Tālr.: 7844885, 29405048