Rīga, 4. marts, LETA. 4. martā Ministru kabinets uzklausīja īpašu uzdevumu ministres elektroniskās pārvaldes lietās Inas Gudeles (ZZS) ziņojumu par trijos gados paveikto un problēmām informācijas sistēmu sektorā Latvijā.
Kā aģentūru LETA informēja ministres sabiedrisko attiecību padomniece Inese Auniņa, ziņojumā teikts, ka triju gadu laikā ir panākts būtisks progress informācijas sistēmu un informācijas sabiedrības attīstības jomās. Attīstīti publiskie interneta pieejas punkti un to infrastruktūra, kā arī pētījumi rāda, ka vairāk nekā puse valsts iedzīvotāju savā ikdienā regulāri izmanto internetu.

Patstāvīgi interneta pieslēgumi nodrošināti visās Latvijas skolās, bibliotēkās un pašvaldībās, kā arī investēts reģionālās infrastruktūras attīstībā.

Ministre informēja par situāciju valsts informācijas sistēmu sektorā, akcentējot tā galvenās problēmas - vienmērīgu informācijas sistēmu attīstību kavē decentralizācija, informācijas tehnoloģiju speciālistu un atbilstoša finansējuma trūkums.

Informatīvajā ziņojumā salīdzināts valsts informācijas sistēmu attīstībai nepieciešamais finansējums Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Dati liecina, ka Latvijas investīcijas šajā jomā ir mazākas nekā Lietuvai, savukārt informācijas tehnoloģiju sistēmu izveides izmaksas ir zemākas nekā Igaunijā.
Sekretariāta padotībā izveidotā Elektronisko iepirkumu valsts aģentūra kopš 2005. gada nodrošina iespēju valsts iestādēm veikt centralizētus iepirkumus standarta precēm. Izveidotā iepirkumu sistēma būtiski ierobežo korupcijas draudus un jau šodien nodrošina reālu izdevumu ekonomiju no 5% līdz pat 40% atkarībā no konkrētu preču grupas.

"Lai kardināli uzlabotu situāciju valsts informāciju sistēmu attīstībā, nepieciešams tās centralizēt," uzskata Gudele. "Tas dos iespēju optimizēt sistēmu uzturēšanas izmaksas, nodrošināt datu aizsardzību un to drošību, kā arī paaugstināt personāla zināšanas un kompetenci."
 
Īpašo uzdevumu sekretariāts elektroniskās pārvaldes lietās 2007. gada februārī lūdza visas ministrijas iesniegt projektu idejas par tiem plānotajiem projektiem, ko ministrijas vai to pakļautības un pārraudzības iestādes plāno uzsākt līdz 2009.gada beigām e-pārvaldes jomā par jaunā plānošanas perioda struktūrfondu līdzekļiem.
 
Aprīlī tika saņemtas projektu idejas, kuru kopējais finansējuma apjoms pārsniedz 500 000 000 latu, turpretī kopējais pieejamais finansējums visā struktūrfondu plānošanas periodā ir 128 000 000 latu.
 
Tuvākajās nedēļās valdība skatīs struktūrfondu līdzekļu sadali informācijas tehnoloģiju sektorā starp nozaru ministrijām. Ministru prezidents Ivars Godmanis (LPP/LC) žurnālistiem norādīja, ka jau tagad ministriju pieprasījumi vairākas reizes pārsniedz finanšu iespējas.
 
Premjers sacīja, ka vissatraucošākais pēc ziņojuma noklausīšanās ir tas, ka pašlaik informācijas sistēmas valsts sektorā ir ļoti sadrumstalotas.
 

Aldis Bulis LETA
Copyright © LETA