Rīga, 26. febr., LETA. Ministru kabinets šodien akceptēja grozījumus Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta īstenošanas likumā, pagarinot "Gaismas pils" nodošanas ekspluatācijā termiņu no 2008. gada 18. novembra līdz 2012. gada 18. novembrim.
Likumā arī tiks noteikts, ka "Gaismas pili" cels par projekta īstenošanai paredzētajiem valsts budžeta līdzekļiem un ar Ministru kabineta lēmumu piešķirtiem privatizācijā gūtajiem ieņēmumiem.
 
Aģentūras "Jaunie trīs brāļi" direktors Zigurds Magone valdības sēdē informēja, ka bibliotēkas celtniecību plānots pabeigt līdz 2011. gada beigām, bet 2012. gadā plānots pabeigt bibliotēkas darbinieku pārcelšanos uz jauno ēku.
 
Kā LETA jau ziņoja, Ministru kabinets ir noteicis valsts aģentūrai "Jaunie trīs brāļi" veikt sarunu procesu ar piegādātāju apvienību SIA PBLC, SIA "Moduls Rīga" un SIA "PB Fasādes", piegādātāju apvienību "Nacionālā būvkompāniju apvienība" un piegādātāju apvienību AS "Merko Ehitus" un SIA "Merks". Saskaņā ar rīkojumu sarunu procedūras rezultātā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas būvdarbu izmaksas par abiem projekta īstenošanas posmiem nevar pārsniegt 164,67 miljonus latus, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli.
 
"Ņemot vērā, ka būvdarbi ilgstoši nav uzsākti un sarunas par būvdarbu izmaksām ar pretendentiem aģentūra veiks līdz 2008. gada 1. aprīlim, projekta īstenošanu nav iespējams veikt līdz 2008. gada 18. novembrim," atzīst Kultūras ministrija.
 
Pērnā gada 14. septembrī konkursā par LNB jaunās ēkas "Gaismas pils" būvniecību Nacionālā būvkompāniju apvienība, kurā apvienojušās AS "RBSSKALS", SIA "Skonto būve" un SIA "Re&Re", apliecināja, ka "Gaismas pils" ēkas šīs dienas būvniecības cena ir 131,8 miljoni latu, bet paredzamais būvniecības sadārdzinājums - 88,5 miljoni latu.
 
Juridisko personu apvienība "Gaismas pils" ēkas nosauktā pašreizējā būvdarbu cena bija 189 450 865 lati, iespējamais sadārdzinājums - 60 000 153 lati.
AS "Merko Ehitus" un tās meitaskompānija SIA "Merks" bija atteikušās no dalības konkursā par "Gaismas pils" būvniecību, jo tās darīja bažīgas piedāvātajā būvniecības līgumā pieļautā vienpusējā atkāpšanās no līguma, ja pasūtītājam rodas "saprātīgas šaubas par pretkorupcijas deklarācijas pārkāpšanu". Potenciālie būvnieki norādīja arī vairākus citus iemeslus savam atteikumam no tālākas līdzdalības "Gaismas pils" būvnieku konkursā. Piemēram, projekta realizācijā ir iesaistīts ārvalstu personāls, ar kuru nav iespējams komunicēt latviešu valodā.
 
Par grozījumiem Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta īstenošanas likumā lems Saeima.
 
 
Lāsma Grundule LETA
Emīlija Kozule LETA
Copyright © LETA