No 28. februāra līdz 2. martam Starptautiskais izstāžu centrs Ķīpsalā pārvērtīsies par krāšņu un bagātīgu grāmatu pilsētu, kurā tiksies grāmatu rakstnieki, tulkotāji, izdevēji un lasītāji – notiks 11. starptautiskā grāmatu un izdevniecību izstāde "Baltijas Grāmatu svētki 2008". Šogad izstādes īpašā viesu valsts būs Krievija, kam par godu izstādes laikā notiks Starptautiskais krievu grāmatu festivāls.
Šogad īpaši domāts par to, lai izstāde būtu patiesi skaisti svētki tiem, kuri lasa, raksta, izdod un mīl grāmatas. Izstādes apmeklētāji četrās dienās varēs baudīt autoru priekšlasījumus, piedalīties grāmatu atvēršanas svētkos, tikties ar ievērojamiem latviešu un ārvalstu rakstniekiem, aplūkot daudzveidīgas grāmatu izstādes, iepazīties ar Latvijas un ārzemju izdevniecību jaunumiem, kā arī "Grāmatu maiņas punktā" mainīties ar citu lasītāju grāmatām.
 
Latvijas un ārzemju grāmatu izdevniecību piedāvājums
 
Daudzveidīgu grāmatu klāstu piedāvās tādas Latvijas izdevniecības kā "Antēra", "Atēna", "Avots", Biznesa augstskolas "Turība" izdevniecība, "Daugava", "Dienas Grāmata", "Jāņa Rozes apgāds", "Jumava", "Kontinents", "Lielvārds", "Latvijas Universitātes akadēmiskais apgāds", "Madris", "Neputns", "Nordik", "Pētergailis", "RaKa", "Rasa ABC", "Tapals", "Valters un Rapa", "Zvaigzne ABC", u.c.
 
Izstādē būs pārstāvēta Vācijas izdevniecība "Neuthor Verlag" un Lietuvas izdevniecība "Briedis Publishers". "Jāņa Rozes grāmatnīca" izstādē pārstāvēs slavenas ārvalstu izdevniecības kā "Duden", "Hueber Verlag", "Longman", "Lonely Planet", "Encyclopedia Brittanica", "Oxford UP", "Phaidon", "Penguin Books", "SAGE", "teNeues", "Weingarten" u.c.
 
Tikšanās ar rakstniekiem un grāmatu atvēršanas svētki
 
Lasītāji "Baltijas Grāmatu svētkos" varēs tikties ar iemīļotiem rakstniekiem, kā arī būt klāt viņu grāmatu atvēršanas svētkos.
 
Izstādes apmeklētāji varēs tikties ar rakstnieci Tatjanu Ustinovu – vienu no labākajām detektīvžanra meistarēm Krievijā, kā arī ar Krievijas izcilo politiķi un rakstnieci Irinu Hakamadu, islandiešu rakstnieku, romāna "101 Reikjavīka" autoru Halgrīmu Helgasonu, somu rakstnieci Kiru Poutanenu, grāmatas "Skaistā jūra" autori. Rakstnieks Pauls Bankovskis tikšanās laikā lasītājiem piedāvās savu stāstu "Rudens kross" un "Ofšors" videoversijas.
 
Ķīpsalā notiks Jura Kronberga grāmatas "Vilks Vienacis" atvēršana ar autora un "Vilka Vienača" orķestra piedalīšanos, Amandas Aizpurietes un Milenas Makarovas bilingvālā dzejas krājuma "Krēsla tevi mīl" un Zigmunda Skujiņa Rakstu 6. sējuma "Spēcīgie un grēcīgie. Pagātne ar rītdienas seju", kā arī bērnu un jauniešu rakstnieka Māra Runguļa grāmatas "Avenes" atvēršana, kam sekos diskusija "Vai viegli būt jaunam?".
 
Autobiogrāfisko grāmatu cienītāji varēs piedalīties Mudītes Šneideres grāmatas "Harijs Liepiņš" un Elitas Veidemanes darba "Eduards Pāvuls" atvēršanas svētkos.
 
Savukārt vēsturiskās literatūras lasītājiem būs interesanti apmeklēt grāmatas "Latvija Otrā Pasaules karā" atvēršanā, kuras laikā būs tikšanās ar grāmatas autoriem un īpašo viesi – politiķi Ģirtu Valdi Kristovski.
 
Notiks Daces Zvirbules romāna "Kad Ieva ir Ādams" prezentācija un diskusija "Ja vīrietis jūtas kā sieviete (un otrādi). Dzimuma maiņa Latvijā". Diskusijā piedalīsies grāmatas autore, ķirurgs Viktors Kalnbērzs, mācītājs Juris Cālītis, seksologs Arturs Šulcs un psihiatre L. Jorena.
 
Tulkotās literatūras lasītāji aicināti apmeklēt Kaja Meijera (Kai Meyer) grāmatu "Lagūnas valdniece", "Akmens gaisma" un "Stikla vārds" prezentāciju, kā arī Džūditas Maknotas jaunākās grāmatas atvēršanas svētkus un tikšanos ar tulkotāju Dinu Kārkliņu. Apgāda "Kontinents" stendā plānota arī diskusija par dažādiem romantiskās daiļliteratūras aspektiem.
 
Notiks Jura Kunnosa atceres pasākums – "Neputna" bilingvālās grāmatas "Jura Kunnosa X" atvēršana un cikla "Trīs leģendas" grāmatas "Edgars Liepiņš" veidotāju Ērika Hānberga un Imanta Skrastiņa lasījumi.
 
2. martā notiks pasākums "Mana dzīve nokalpotā. Knuta Skujenieka Rakstu 8. sējumu gaidot", kurā piedalīsies Knuts Skujenieks, rakstu sastādītāja Inta Čaklā, aktrise Indra Burkovska u.c.
 
Pasākumi pašiem jaunākajiem lasītājiem un rakstītājiem
 
Arī jaunajiem grāmatu lasītājiem izstādē būs interesanti, jo paredzēti īpaši bērniem rīkoti pasākumi un prezentācijas.
Par tradīciju jau kļuvuši Lielie lasīšanas svētki, kur bērnu žūrija no visiem Latvijas novadiem nosaka populārākās grāmatas, un svinīgā apbalvošanas ceremonijā tiek sveikti rakstnieki, mākslinieki, tulkotāji un izdevēji. Izstādē būs arī tikšanās ar bērnu rakstniekiem – Jāņa Baltvilka balvas laureātiem.
 
Mazākie lasītāji varēs piedalīties "Vārdiņa darbnīcā" un rakstīt ar lieliem burtu klučiem, darboties skaņu un atskaņu darbnīcā "Saskaņas", kopā ar vecākiem spēlēt "Izstādes detektīvu".
 
Pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērni aicināti zīmēt ilustrācijas, veidojot kopīgu grāmatiņu un spēlēt "Grāmatu cirku". Skolas vecuma bērni savas literatūras zināšanas varēs pārbaudīt konkursā "Tiem, kas lasa".
 
Radio NABA veidos radioraidījumu un aicinās visus, kas vēlas, pastāstīt savu pasaku. Savas pasakas stāstīt jau piekritis Juris Zvirgzdiņš, Pauls un Anna Bankovski, Laura Elcere un citi.
 
Izstādē būs arī grāmatu mēmais šovs – grāmatu nosaukumu minēšana ar ķermeņa etīžu izspēlēšanas palīdzību, kā arī meistarklase krievu valodas kā svešvalodas apguvei pamatskolā un Rozes Stiebras konkurss par iemīļotajām grāmatām un dzejoļiem, kas pārtapušas viņas animācijas filmās.
 
Svētdien, 2. martā, plkst. 11.00 apgāda "Kontinents" stendā būs "Bērnu rīts", kur varēs iepazīties ar daudzveidīgu visjaunākās bērnu literatūras klāstu, notiks interaktīvas atrakcijas mazajiem un lielajiem lasītājiem un arī tiem, kas lasīt vēl tikai mācīsies.
 
Semināri un interesanti pasākumi grāmatu izdevējiem un rakstniekiem
 
Ķīpsalā būs saistošas diskusijas un semināri, kuras klausīties ir aicināti arī apmeklētāji. 29. februārī notiks Baltijas grāmatizdevēju apaļais galds, kuras mērķis ir Latvijas, Lietuvas un Igaunijas izdevēju un asociāciju pieredzes apmaiņa un nākotnes stratēģijas plānošana un apspriešana.
Vairākos semināros uzmanība būs pievērsta jauniešu un bērnu literatūrai. Latviešu, lietuviešu, igauņu rakstnieki un literatūras pētnieki, pedagogi, filozofi, kā arī vācu bērnu literatūras rakstnieks Kajs Meijers spriedīs par literatūras bērniem atbildību seminārā "No Strūvelpētera caur Pepiju - līdz Poteram. Par ko ir atbildīga literatūra?". Notiks arī semināri "Pusaudžu grāmatas Baltijā" un "Kā latviešu animācija lasa latviešu literatūru?".
 
Jaunās tehnoloģijas grāmatu saglabāšanā
 
Lai arī grāmatas veidols būtiski nav mainījies jau gadsimtiem ilgi, tomēr arī grāmatu saglabāšanā, uzglabāšanā un rakstu darbu apkopošanā ienāk jaunākās tehnoloģijas. Par to izstādē nolēmuši runāt arī grāmatniecības nozares pārstāvji.
 
Izstādes pirmajā dienā, 28. februārī Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktora vietniece Dace Gasiņa vadīs diskusiju "Vai google paaudzei ir vajadzīga bibliotēka?". Nākamajā dienā, 29. februārī notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas prezentācija par digitālās bibliotēkas veidošanu. Savukārt "DD Studio" mākslinieka Jāņa Mitrēvica vadībā prezentēs Aleksandra Čaka, Ojāra Vācieša un Jāņa Raiņa multimediālos diskus.
 
Grāmatu izstādes
 
Apmeklētāji "Baltijas Grāmatu svētkos" varēs aplūkot un novērtēt arī dažādas grāmatu izstādes - Baltijas grāmatu mākslas konkursam nominēto grāmatu izstādi, Jāņa Baltvilka balvai nominēto grāmatu (2003-2007) izstādi, Anitas Paegles bērnu grāmatu ilustrāciju izstādi un ārzemēs izdoto latviešu literatūras tulkojumu izstādi.
 
Pirmo reizi Starptautiskais krievu grāmatu festivāls
"Baltijas Grāmatu svētku 2008" laikā notiks arī Starptautiskais krievu grāmatu festivāls, kurā ar saviem autorvakariem piedalīsies Eduards Radzinskis, Mihails Vellers, Jevgēņijs Popovs un Aleksandrs Geniss. Festivālā piedalīsies arī tādi pazīstami krievu rakstnieki kā Dmitrijs Bikovs, Roalds Dobrovenskis, Zahars Priļepins, Dalija Truskinovskaja, Tatjana Ustinova, Makss Frai, dzejnieki – Maksims Ameļins, Anna Russ, Sergejs Timofejevs un citi, kuru darbi ir piesaistījuši plašu publikas uzmanību.
 
Festivāla rīkotājs Vladimirs Grigorjevs, Krievijas Federālās Izdevējdarbības un masu komunikāciju aģentūras vadītāja padomnieks, norāda, ka "Starptautiskā krievu grāmatu festivāla mērķis ir veicināt kultūras un literatūras kontaktu atjaunošanu starp Latviju un Krieviju". Kad organizatori sprieda par šo festivālu, noskaidrojās, ka Krievijā ir maz cilvēku, kuri zina par jaunumiem Latvijas literatūrā; līdzīga situācija vērojama arī Latvijā. "Tieši tāpēc mēs nolēmām rīkot šo festivālu," norāda Grigorjevs.
 
Ķīpsalā būs iespēja iepazīties ar plašu Krievijas grāmatu klāstu, par ko rūpējas vadošās Krievijas izdevniecības un grāmatu apgādi. Starptautiskais krievu grāmatu festivāls piedāvās arī diskusiju sēriju par mūsdienu literatūras problēmām, kā arī izdevēju un tulkotāju seminārus.
 
Izstādi organizē Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1 sadarbībā ar Latvijas Grāmatizdevēju asociāciju, Latvijas Grāmatnieku ģildi, Latvijas Literatūras centru, Starptautisko Rakstnieku un tulkotāju māju, Latvijas Rakstnieku savienību, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi un Latvijas Grāmattirgotāju asociāciju.
 
Izstādes norisi atbalsta Rīgas domes Kultūras pārvalde, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Valsts valodas aģentūra.
Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā vienlaikus notiks 14. starptautiskā izglītības izstāde "Skola 2008".
 
Norises vieta:
Starptautiskais Izstāžu centrs Ķīpsalā, Ķīpsalas iela 8, Rīga.
 
"Baltijas Grāmatu svētki 2008" darba laiks:
28.februāris 10.00-18.00
29.februāris – 1.marts 10.00-19.00
2.marts 10.00-17.00
 
Ieeja izstādē "Baltijas Grāmatu svētki 2008" - bez maksas!
 
Pasākumu programma: www.gramatusvetki.lv
 
 
Informāciju sagatavoja:
Liene Papēde
BT 1 sabiedrisko attiecību projektu vadītāja
Tālr.: 67067524
 
Inese Libere
BT 1 mediju koordinatore
Tālr.: 67065011