Rīga, 19. febr., LETA. Valdības pieņemtais lēmums aicināt AS "Merko Ehitus" un SIA "Merks" atkārtoti pretendēt uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunās ēkas "Gaismas pils" būvniecību ir vērtējams kā neizskaidrojams, nesaprotams un nesavienojams ar valdības deklarācijā noteiktajiem pretkorupcijas, tiesiskuma un biznesa ētikas veicināšanas standartiem, uzskata sabiedrība par atklātību "Delna".
"Delna" savā nosūtītajā vēstulē Ministru prezidentam Ivaram Godmanim (LPP/LC), kultūras ministrei Helēnai Demakovai (TP) un Valsts aģentūras "Jaunie trīs brāļi" (J3B) direktoram Zigurdam Magonei norāda, ka šāds lēmums ir pretrunā ar minēto uzņēmumu iepriekšējo brīvprātīgo izstāšanos no slēgtā konkursa, kā arī nesaskan ar pretkorupcijas standartiem, jo pret uzņēmumiem celtas apsūdzības Igaunijā "saistībā ar augstākā līmeņa politisko korupciju".
 
"Delna" vērš amatpersonu uzmanību uz to, ka šāda prakse "pakļauj korupcijas aizdomām emocionāli noslogoto "Gaismas pils" projektu, kā arī valsts starptautisko reputāciju", aģentūru LETA informēja "Delna" padomes priekšsēdētājs Roberts Putnis.
 
Organizācija aicina vēstules adresātus pieprasīt no "Merko Ehitus" un "Merks", kā arī Igaunijas tiesībaizsardzības institūcijām visu pieejamo informāciju par krimināllietas gaitu Igaunijā un norāda, ka iestāžu bezdarbība šajā gadījumā būtu klajš 2005. gada 2. septembrī ar "Delnu" noslēgtā līdzdarbības līguma pārkāpums.
 
Pēc "Delna" sniegtās informācijas, jau oktobrī "Merko Ehitus" amatpersonas Igaunijā tika aizturētas saistībā ar aizdomām par augstākā līmeņa sistēmiski un ilglaicīgi veiktu politisko korupciju - vides ministra un citu valsts amatpersonu piekukuļošanu ar mērķi panākt īpaši izdevīgus nosacījumus aizsargjoslu kompensējamo zemju iegūšanai. Igaunijas Ģenerālprokuratūra un Drošības policija aizdomas uzskatot par pietiekamām, lai tiktu izvirzīta apsūdzība kukuļošanā un kukuļņemšanā. Minētās iestādes pagājušajā nedēļā nodeva šo krimināllietu tiesas izskatīšanai.
 
"Merko Ehitus" draudot līdz pat 12 miljonu latu liels naudas sods, par ko šodien spriež uzņēmuma ārkārtas akcionāru kopsapulce. "Delna" to dēvē par "vienu no apjomīgākajām politiskās korupcijas krimināllietām Baltijas valstu vēsturē".
 
LETA jau ziņoja, ka pagājušajā nedēļā Ministru kabinets atbalstīja LNB jaunās ēkas "Gaismas pils" projekta turpināšanu. Valdība pilnvaroja J3B veikt sarunas ar trim konkursa pretendentiem - nacionālo būvkompāniju apvienību, kurā ietilpst AS "RBS Skals", SIA "Skonto Būve" un SIA "Re & Re", juridisko personu apvienību SIA "PBLC", SIA "Moduls Rīga" un SIA "PB Fasādes" un juridisko personu apvienību AS "Merko Ehitus" un SIA "Merks" - par darbu veikšanu.
 
 
Lāsma Grundule LETA
Copyright © LETA