Pirmais, ko šobrīd ieraugām Eiropas Digitālās bibliotēkas tīmekļa vietnes testa variantā ir Vincenta van Goga nošķiebtie zābaki. Europeana zīmolu ieguvusī tīmekļa vietne ir pirmā, kas vienā portālā apvienos miljoniem Eiropas arhīvu, muzeju, bibliotēku un audio-vizuālo arhīvu digitālos resursus.
Konferencē Frankfurtē, kura notika februāra sākumā, Eiropas Digitālās bibliotēkas radītāji demonstrēja tīmekļa vietnes modeli digitālā satura glabātājiem un veidotājiem - arhīvu darbiniekiem, bibliotekāriem, izdevējiem, kā arī kuratoriem. Viņiem tika rādīts, kā lietotājam, izmantojot izsmalcinātu pārlūkošanu un meklēšanu, būs iespēja piekļūt Eiropas kultūras mantojuma institūciju digitalizētajām gleznām, fotogrāfijām un mākslas objektiem, grāmatām, avīzēm, arhīvu ierakstiem, filmām un skaņu ierakstiem.
 
Atbalstu Europeana izteica arī Eiropas Komisija (EK), kas ir Eiropas Digitālās bibliotēkas atbalstītāja. Horsts Forsters, EK informācijas sabiedrības direktorāta Digitālā satura un kognitīvo sistēmu nodaļas direktors konferencē teica: "Europeana ir ambicioza tās mērogā un vērienā. Tā savieno kultūras mantojuma digitalizācijas programmas Eiropā un solās kļūt par ietekmīgu pakalpojumu. Tā dos iespēju cilvēkiem atklāt to, kā idejas pārvietojas starp valstīm, kā attīstās sociālās un politiskās tendences, un kā mākslinieciskā darbība ietekmē visu kontinentu."
 
Europeana attīsta praktisku un uz lietotāju vērstu informācijas meklēšanas rīku satura atklāšanai un apmaiņai daudzvalodu vidē. Tas ļaus sakopot vai salīdzināt materiālus no dažādām valstīm, kā senlietas, fotogrāfiju datubāzes, ierakstus un teksta materiālus, kas attiecas, piemēram, uz Romas impēriju, vikingiem vai renesansi.
 
Vincenta van Goga "Zābaku pāris" ir sākumpunkts arī Europeana reklāmas video tīmeklī. Pieteikts ar Nensī Sinatras slaveno 1966. gada dziesmu "Šie zābaki ir radīti, lai ietu", video ved skatītāju vairākos ceļojumos cauri visai Eiropai – svētceļojumā, darba meklējumos un marša solī uz karu.
 
Video mērķis ir pamudināt Eiropas institūcijas dalīties savā digitālajā saturā ar Europeana. Martine de Boisdefrē, Eiropas reģionālās arhīvu nozares starptautiskās padomes prezidente teica: "Lietotāji sagaida iespēju piekļūt dažādiem kultūras mantojuma materiālu veidiem. Lai tas būtu iespējams, organizācijām nepieciešams nodrošināt Europeana ar to metadatiem. Tik daudz izcilu digitālo resursu šobrīd apslēpti tīmekļa dzīlēs un tos nav iespējams vienkārši meklēt. Europeana padarīs šos materiālus pieejamus."
 
Latvijas valsts pārstāvis šajā ievērojamā Eiropas mēroga projektā ir Latvijas Nacionālā bibliotēka.
 
Šobrīd Europeana demo versiju un video iespējams aplūkot: www.europeana.eu.
 
 
Informāciju sagatavoja:
Karīna Bandere
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Projektvadības un informācijas centra vadītāja
Tālr.: 7312796, mob. tālr. 26446600