Rīga, 12. febr., LETA. Valdība šodien nolēma turpināt Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunās ēkas "Gaismas pils" projekta īstenošanu, taču gala termiņu darbu pabeigšanai valdības rīkojumā nenoteica.
Sākotnēji valdības rīkojuma projektā bija ierakstīts, ka projektu plānots pabeigt līdz 2012. gadam, taču šo termiņu valdība rīkojumā nolēma neiekļaut. Kultūras ministrijas (KM) pārstāvji gan uzsver, ka provizoriskie darbu pabeigšanas termiņi ir noteikti likumā par jaunās LNB ēkas celtniecību un paliek nemainīgi.
 
Ministru kabineta rīkojums paredz, ka LNB būvniecība tiks īstenota divos posmos, vispirms izbūvējot ēkas nulles ciklu, tad pārējo ēkas daļu jeb virszemes ciklu. Valsts aģentūra "Jaunie trīs brāļi" (J3B) šodien izplatītā paziņojumā masu medijiem prognozēja, ka, pieņemot šo lēmumu, LNB ēkas celtniecību varētu sākt šogad un projektu kopumā īstenot līdz 2011. vai 2012. gadam. Jaunās ēkas aprises pilsētas ainavā būtu redzamas pēc diviem gadiem.
 
Rīkojums paredz, ka LNB projekts tiks īstenots par valsts budžeta līdzekļiem. KM gan vēl būs jāsagatavo un jāiesniedz Finanšu ministrijā priekšlikumi nākamā gada budžetam, precizējot ilgtermiņa saistības LNB būvdarbu finansēšanai. J3B uzsver, ka tādējādi notiek atteikšanās no iepriekš plānotā, taču par nederīgu atzītā finansējuma piesaistes modeļa, kas paredzēja, ka būvnieks ņem kredītu un valsts to atmaksā ilgākā laika posmā.
 
Šāda pieeja, kā pierādīja LNB celtniecības konkursa rezultāti, noved pie sakāpinātām un neadekvātām projekta īstenošanas izmaksām, teikts J3B izplatītajā paziņojumā.
 
Valdība pilnvaroja J3B veikt sarunas ar trim konkursa pretendentiem - nacionālo būvkompāniju apvienību, kurā ietilpst AS "RBS Skals", SIA "Skonto Būve" un SIA "Re & Re", juridisko personu apvienību SIA "PBLC", SIA "Moduls Rīga" un SIA "PB Fasādes" un juridisko personu apvienību AS "Merko Ehitus" un SIA "Merks" - par darbu veikšanu, taču sarunu procesā jācenšas panākt, lai darbu izmaksas nepārsniedz 164,67 miljonus latu.
 
Rīkojumā paredzēta arī būvdarbu izmaksu sadārdzinājuma aprēķināšanas kārtība, proti, līdz ēkas nodošanai ekspluatācijā sadārdzinājumu plānots aprēķināt katru ceturksnī atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes datiem par būvniecības izmaksu izmaiņām.
 
KM ne vēlāk kā līdz šā gada 1. aprīlim uzdots iesniegt izskatīšanai valdībā rīkojuma projektu par atļauju noslēgt līgumu par LNB jaunās ēkas būvniecību. Līdz šim pašam datumam KM jāsagatavo arī nepieciešamie grozījumi LNB projekta īstenošanas likumā, kurus Saeimā paredzēts virzīt steidzamības kārtībā.
 
 
Lāsma Grundule LETA
Copyright © LETA